מגזין

הסיפור שמאחורי השיר: ג'וני שועלי

סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם ג'וני שועלי מספר על זוגיות בין גבר לאישה, בין אדם לשכינה ובין סולן ללהקה בשיר "זוג יונים"

מאת קרן רובין. 17-03-2010

תגיות: ג'וני שועלי

הסיפור שמאחורי השיר: ג'וני שועליצילום: יחסי ציבור

"ראשית, אני רוצה לומר שאין יוצר צריך לפרש את יצירתו ואין לחפש את הצהוב והאוטוביוגרפי בשירים, אבל התבקשתי.. מבחינתי, ברגע שהשיר יוצא לאור הוא נחלת הכלל וכל אחד אמור לסחוב אותו למקום האישי שלו. גם אחרי שאני כותב את השורות האלו, מתעוררות בי הספקות - האם באמת לכך התכוון המשורר?". ג'וני שועלי

מתי כתבת את השיר?

"השיר נכתב בשנת 2003 או 2004, אני לא זוכר בדיוק מתי ואיך, כמו רוב שיריי. השירים מתגבשים כשאני יושב עם הגיטרה ומשייט בעולם של צלילים ודימויים. במהלך כתיבת השירים לאלבום החדש הושפעתי בעיקר מדברים שקרו בזוגיות שלי תוך כדי נדידה אל מחוזות דמיוניים ורגשיים".

 

הפנייה בשיר מיועדת לבת זוגתך?

"כן, אבל אפשר למצוא בשיר גם דיאלוג בין האדם לשכינה ואפשר למצוא בו גם את הקשר ביני לבין הלהקה, קשר שגם אותו אי אפשר להפריד ומלווה אותי בחיי. שלא כמו הרבה אמנויות אחרות, הניגון הוא יצירה שבשלב כלשהו הופך ליצירה משותפת למספר יוצרים - נגנים שמוסיפים נופך לא מתוכנן ולא צפוי משלהם ליצירה הראשונית. הקבלה של האחרות הן בזוגיות והן בניגון - הפיוס וההשלמה - הם אולי החלק המהותי בשיר ולכן נוצרת בין שני חלקי השיר אנלוגיה מסוימת - בין יחסי הליווי והלהקה לבין יחסי זוגיות ושותפות".

מה זה לויה?

"לויה, לויה , לויה - לויה זהו סוג של קישוט שמעטר עמודים וגם קישוט שהיה על ארון הקודש, יש כאלה שאומרים ש"לויות" הכוונה לאישה. ואותי זה זרק ללוויה מלשון ליווי - את שמלווה אותי בחיי, וזה גם מצלצל יפה בניגון".

מי הצעירים שאמורים ללמוד, ומה?

"לפעמים הם אלו שעוד יעברו ניסיונות בחייהם ולפעמים אלו דווקא הזוג שלומד על בשרו את בניית המשפחה, הדאגות וההצלחות, הפרנסה והאהבה בעולם לא מתפשר. מה ילמדו הצעירים? שגם מתהומות עמוקים אפשר לעלות ולחזור למסלול החיים ולא צריך להתייאש. ההצלחה בחיים היא לחיות את החיים  עצמם ולדעת לא לפספס אותם, ולא ההצלחה החומרית - כסף, פרסום, כבוד".

מה השתנה אצלך מאז "עכשיו"?

"השוני הניכר בין "עכשיו" (ואת לידי אוחזת אלף ידיים) לבין "זוג יונים" (ככה מצליחים בחיים) הם הזמן והתקופה בה נכתבו המילים. אם ב"עכשיו" יש כמיהה לזוגיות אבסולוטית, ב"זוג יונים" - הזוגיות היא הוויה קבועה וההתרחשות שבה עוסקים היא איך לקיים אותה, ב"עכשיו",  למרות השם שלו, השיר הוא מבט אל העתיד, ו"זוג יונים" - הווה".

מה הקשר השלג של פראג ועיניים בצבע דבש לשאר מילות השיר?

"היה לי רצון שהשיר לא ידבר עליי אישית, אלא יהווה דוגמא לחיים שכל אחד יכול לחיות, כל זוג הוא זוג יונים והלהקה היא המקום ברוחניות שבו אפשר להתרומם דרך סערת רגשות למחוזות נפלאים. ואולי לא כל זוג יכול להיות זוג יונים ולא כל אחד יכול לדהור אל עבר השקיעה, אבל צריך לזכור שככה זה בחיים. ולעומת זה, עומדת פראג המושלגת, שהיא הפינה האישית שלי בשיר, מקום רומנטי שמסמל רגע של ייחוד עם עיניי צבע דבש.

זוג יונים/ ג'וני שועלי

אני ואת כמו זוג יונים

איך אנחנו יחד מזדקנים

מכירים שנים ושינויים

אז איך זה שאנחנו עדיין רבים ומתפייסים

 

שילמדו הצעירים שככה זה בחיים

שילמדו הצעירים ככה מצליחים בחיים

 

אנחנו מנגנים על אותה הבמה

אני לכם לליווי ואתם לי להקה

לויה ,לויה ,לויה  אנחנו מנגנים נפלא

משתוללים בסערה.

 

שילמדו הצעירים שככה זה בחיים

שילמדו הצעירים ככה מצליחים בחיים

לויה ,לויה ,לויה  אנחנו מנגנים נפלא

משתוללים בדהרה.

 

העיניים שלך בצבע דבש

מזכירות לי את השלג של פראג

  

  

 

 

ג'וני שועלי יופיע מחר, ה-18.3, בשעה 22:30 בלבונטין 7, תל אביב. במופע יתארחו ברי סחרוף ואסף אמדורסקי.

טור זה פורסם באתר NRGמעריבלכל הכתבות של שדרני קול הקמפוס שפורסמו ב-NRG מעריב

תגובות