מגזין

אבקת סוכר

מעימותים עם גופים ממשלתיים בקובה, דרך בוקובסקי, כתיבת שירים בזמן נסיעה בסאבוויי ועד שקשוקה ומשקאות חריפים. האנק אנד קאפקייקס הם הדואו הישראלי הכי מתוק בברוקלין. עכשיו גם בישראל. שרין לוי פופ איט אפ

מאת שרין לוי. 12-04-2010

תגיות: ראיון, Hank and Cupcakes

אבקת סוכרצילום: יחצ

הם צמד מוזיקאים ישראלים שחיים בניו יורק כבר כמעט שנתיים. היא, שגית שיר (29), תופיסטית ששרה, כותבת ומלחינה. הוא, אריאל שרבקובסקי (30), להטוטן בס שאחראי גם על העיבודים ובן זוגה של שגית. ביחד הם האנק וקאפקייקס, שקשוקת פופ אקספרמינטלי חריף שישרוף לכם את האוזניים. בעיצומן של הקלטות אי.פי הבכורה וים הופעות בארה"ב, האנק וקאפקייקס מזיעים מהתרגשות לקראת בואם לארץ. אז רגע לפני תפסתי אותם לשיחה בסקייפ.

 בקשר לשם, האנק אנד קאפקייקס, שגית מבהירה, "ערב אחד ישבנו עם חברים טובים מלהקת וויש ויל, שאיתם אנחנו מנגנים הרבה, וצפינו בסרט תיעודי על בוקובסקי. באחת הסצינות רואים שם את בוקובסקי שיכור ובאטרף מוחלט מחכה לאהובה שלו, אותה הוא מכנה קאפקייקס. לעצמו הוא קרא האנק. באותו רגע, חבר הציע שנקרא לעצמנו קאפקייקס. ואמרנו וואלה, מאז אריאל האנק ואני קאפקייקס".

לפני יותר משנתיים ניגן שרבקובסקי בארץ כבסיסט של מים שקטים, הפרויקט הקודם שלו ושל שגית, בטריו שכלל שירי משוררים וחומרים אישיים בעברית. על הדרך הוא הספיק ללוות את יוני רכטר, גבריאל בלחסן, מרסדס בנד ותמר אייזנמן.

מה עשיתם לפני שנולדו האנק וקאפקייקס? שיר: "אני כתבתי את הטקסטים ואת הלחנים למים שקטים. הוצאנו שני אלבומים דרך התו השמיני. באיזשהו שלב, החלטנו לעזוב לקובה ללמוד מוזיקה. החלטה שהתבררה כלא קלה, מכיוון שאריאל נהיה נגן בס מבוקש בארץ. התגוררנו בקובה כחצי שנה עד שהתחילו שם השינויים". "הייתה לנו חוויה לא פשוטה בקובה, בעיקר בגלל מבנה השלטון הדיקטטורי", מוסיף שרבקובסקי. "הייתי במצב נפשי לא טוב, בהלך רוח פראנואידי. אנשים מכל מיני גופים היו מגיעים אלינו הביתה לבדוק כמה דליים של מים אנחנו מחזיקים. בהתחלה עוד פתחנו להם את הדלת, אחר כך כבר ישבנו כל היום בבית עם תריסים מוגפים". לשרבקובסקי לא נותר בתקופה הזו אלא לנגן שמונה שעות ביום.

ומי אחראי על הכתיבה ועל הלחן? שיר: "אני כותבת ומלחינה שירים על הפסנתר, מביאה אותם לחזרות ומשמיעה לאריאל. אפשר לומר שאריאל הוא בעל ההשראה בכל הקשור לעיבודים. כשאנחנו מעבדים את השיר להאנק וקאפקייקס, נולד משהו חדש".

 

  

  

קראתי שאתם דוגלים בהקלטות אנלוגיות ובמינימום מניפולציות הפקתיות. שרבקובסקי מסביר שזה לא מדויק: "בספטמבר האחרון הוצאנו את האי.פי הראשון שלנו שאכן הוקלט אנלוגית, מסיבה כלכלית גרידא. תהליך ההקלטה באולפן אנלוגי עם מיקסים אנלוגיים זו חוויה מאוד מעניינת, אבל התוצאה לא הייתה מספיק טובה לדעתינו, לכן חזרנו להקליט את האי.פי עם המחשב, מה שמאפשר לנו, למשל, להעשיר את האפקטים של הבס עם שכבות נוספות".  שגית: "מעבר להקלטות, יש לנו קטע של לייב. בהופעות, על הבמה, יש אנרגיות מאוד חזקות. אנחנו הולכים עם זה עד הסוף, מתאבדים על זה. העיבודים שלנו סגורים בצורה הרמטית. כל רגע, כל תו מחושב מראש, אין אלתורים. אנחנו מופיעים ארבע פעמים בשבוע ובשנה וחצי האחרונות כאן בניו יורק, הופענו למעלה ממאה הופעות".

על מי נכתב השיר "Ain't No Love"? שיר: "אני מתלבטת אם לספר על מה השיר".

די, עכשיו את חייבת. שיר: "טוב, זה השיר הראשון שעשינו בניו יורק והוא לא נכתב על גבר, אלא על חוויה רגעית. כתבתי אותו בזמן נסיעה בסאבוויי. זה שיר שמבטא את תחושת הניכור בין אסופה של המון אנשים שלא יוצרים קשר עין זה עם זה. בהתחלה לא ידעתי מה לעשות עם עצמי, הרי בארץ זה אחרת, לא ידעתי איפה לתקוע את העיניים ואיך לאכול את זה".

 מה הקשר שלכם לג'יי וויוז, חוץ מהעובדה שאתם חולקים את אותו הבלוק? שרבקובסקי: "אנחנו חולקים את אותה הקומה. למעשה, ואם נהיה מדויקים, נועה למברסקי (מג'יי וויוז) נמצאת מעברו השני של הקיר". שיר: "פגשנו אותה פה בשכונה, במקום של הופעות. היא אמרה שהיא מוזיקאית אז הצעתי לה שנהיה חברות במייספייס, והיא ענתה לי, בואי פשוט נהיה חברות".

 

ספרו על הופעות שוות שנקלעתם אליהן בניו יורק. שרבקובסקי: "יש הרכב בשם קאמאו שהם מעולים. עוד להקה מעוררת השראה שנקראת ניטינג פאקטורי. ראינו את הטינג טינגס במיוזיק הול אוף וויליאמסבורג ועם ג'יי וויוז הופענו בברוקלין באוול, מקום יחסית גדול ל- 600 איש".

אז מה בא קודם; זוגיות במוזיקה, או זוגיות בחיים? מי הביצה ומי התרנגולת? שיר: "זה חביתה מקושקשת". שרבקובסקי: "זה שקשוקה. זה גוש של הרבה דברים; אנחנו גם זוג, צוות, חברים, קולגות. זה מדהים ומיוחד, אבל גם לא קל. אנחנו מודעים לכך שזה מצב נדיר ומעריכים את זה מאוד".

מה באמת אתם עוד עושים חוץ ממוזיקה? שיר: "האמת שרוב היום אנחנו עסוקים עם האנק. בכל בוקר יש לנו חזרה ולאחריה אנחנו חוזרים הביתה, מתיישבים על האינטרנט ומתעסקים עם הצד השני של כל זה, שהוא עמוס ושוטף בפני עצמו. בלילות אנחנו מופיעים, או רואים הופעות. אנחנו לא הולכים למוזיאונים".

ולא משחקים שבץ נא. "אנחנו לפעמים משתכרים ומאבדים את עצמנו לדעת".

האנק וקאפקייקס יגיעו לשתי הופעות באוזןבר בתל אביב הערב (12 באפריל) וביום חמישי ה-15 באפריל עם להקת וויש ויל כמופע חימום. 

טור זה פורסם באתר NRG מעריב

לכל הכתבות של קול הקמפוס שפורסמו באתר NRG מעריב

תגובות