מגזין

נעים להכיר

אורי אלבוחר כותב קודם כל מוזיקה ואחר כך מחבר אליה מילים. הוא עדיין לא ממוקם במרכז סצנת האינדי הישראלית, אבל קרן רובין בטוחה שהוא ויצירתו בדרך הנכונה להגיע לשם

מאת קרן רובין. 14-03-2010

תגיות: אורי אלבוחר

נעים להכירצילום: אורי אלבוחר

אורי אלבוחר מהפנט. הוא בן 23, שר, מנגן ויוצר מוזיקת אינדי, עם נגיעות אלקטרוניות והרבה תוספות קוליות ועל קוליות. נדמה שהוא מצרף למוזיקה שלו מטוטלת כבדה ומניף אותה בתחילת כל שיר. אלבום טרם יצא, אבל יש מגעים עם מפיק אמריקאי ששמע אותו במייספייס והוא מחכה לצבור מספיק כסף כדי לטוס לניו יורק, להקליט אותו. "אני מגיע ממקום של שלושה אקורדים ופריטה הכי פשוטה" הוא מעיד על עצמו, אבל כל תחילת שיר מרגיש כמו הידוק חגורות בחללית ושיגור לשיוט איטי בחלל.

ההשפעות של אלבוחר ניכרות מרוברט וויאט, רדיוהד וטום יורק, והוא מחבב גם את חוג הקוטב הצפוני: ביורק, מום וסיגר רוס. הוא מאמין במינימליזם ומונוטוניות ומעיד בחיוך,"אמא שלי אומרת שבשביל להקשיב למוזיקה שלי צריך להוריד הילוך". מה שנכון, המייספייס שלו לא יגרום לכם לרקוד. להפך, כנראה שתשקעו עמוק יותר בכסא שמול המחשב או שתעדיפו לעצום עיניים ולהתרכז בצלילים המגוונים מהמיטה. כשנוהגים בסמטה של אלבוחר מורידים הילוך, יש זמן להסתכל לצדדים, ויכולות לצוץ הפתעות, אם נימיה בצד הכביש או אם קשת בענן.

הוא גר בשכונה חרדית בירושלים ומתוך אורח החיים החילוני המובהק הוא דווקא מושפע מהאווירה של בתי הכנסת והאווירה בשכונה. את השירים הוא הקליט בבית, עם לפטופ, כרטיס קול פשוט, מיקרופון וגיטרה, שזה לכל הדעות התקדמות ביחס לרשמקול של המחשב עמו הקליט קודם לכן. אלבוחר למד מוזיקה חדשה שנתיים בבית הספר מוסררה בירושלים ועזב בשנה השלישית כי הבין שזה לא הזמן שלו להוציא דיסק כחלק מפרויקט הגמר של בית הספר.

מעבר לשירה הוא מנגן על פסנתר, גיטרה, תופים, בס, חלילית, מלודיקה ומפוחית, כשאת רובם למד בעצמו. בן גרינברג מנגן איתו בהרכב על קרן יער. שני ההרכבים הפעילים שלו הם "אורי" ו-"jack in a Box". בין היתר הוא מופיע לצד ההרכב הירושלמי "קיצו". עד עכשיו הופיע עם הרכביו בעיקר בירושלים ופעם אחת בתל אביב. "תל אביב מוזרה. לא מתחבר לי שיורד גשם ועדיין חם לך".

על הסצנה המוזיקלית הירושלמית הוא אומר:"הבנתי שיש דבר כזה בפסטיבל "No Coast". האירוע הראשון התחיל בהופעה של להקת פוסטינורס בחצר ענקית ברחוב הנביאים בירושלים, חצר בבית של אחד ממארגני האירוע, ומשם עבר למגרש חניה בהמשך הרחוב ולהופעה של רביעיית מיתרים קלאסית בבניין נטוש בלי הגברה, לאור נרות. אחר כך היתה עוד הופעה של להקת דרטניאן באיזה בית. קהל עצום, מלא אנשים והכל היה מלווה בבחור שצעק במגאפון ועוד בחור שניגן מאחוריו והם הובילו את הקהל להופעות. היו שם כמה תיירים וחשבתי שזה בוודאי יפה להיות שם תייר ולראות את ה"סצנה הירושלמית", ואז הבנתי שלמרות התדמית של העיר, השגרה המאוסה ששומעים עליה בטלוויזיה וכדומה, יש באמת דבר כזה סצנה ירושלמית, והרבה יצירה מגוונת בירושלים.

תהליך היצירה של אלבוחר כולל קודם כל את הלחן של המוזיקה ורק אחר כך חיבור מילים. "יוטיוב זה הסמפלר שלי, זה דבר מדהים. בשיר "Jessika Talking About Clouds" חיפשתי ביוטיוב מישהו שמדבר על עננים ומצאתי סרטון של שתי ילדות אמריקאיות שמדברות על עננים, הכי הזוי, ולקחתי את קטע הדיבור בשיר משם. הפתיחה של השיר מכילה צחוק של ידידה שהוקלט. בסוף שלחתי לאמריקאיות האלה את השיר ונראה לי שהן נלחצו ונכנסו מזה לסרטים, כי הן לא ענו והורידו את הסרטון משם ממש אחר כך".

עד שיוציא אלבום, המייספייס שלו מאפשר סיור מודרך וחופשי בנבכי הדרך המיוחדת שיצר, תנעלו נעלי ספורט והצטרפו. אורי אלבוחר יופיע עם The Raw Men Ampire באוזןבר, תל אביב, ביום שני, 15.3, ב-22:30

  

תגובות