מגזין

פורים ביבשת השחורה

ירון זהבי ביקר במסיבת העיתונאים שנערכה לקראת הגעתם של צמד המוזיקאים אמאדו ומרים שיופיעו בסוף השבוע הקרוב בישראל ומצא זוג מוזיקאים עם סטייל ואנרגיה גזעית רגועה

מאת אסף פרידמן. 25-02-2010

תגיות: Amadou & Mariam

 פורים ביבשת השחורהצילום: יחסי ציבור

צמד המוזיקאים המאלאווים אמאדו ומרים (Amadou & Mariam ) הגיע לישראל לרגל שתי הופעות שיתקיימו בסוף השבוע הקרוב ב"זאפה" תל אביב. ההופעה הראשונה תתקים ביום חמישי והשנייה בשישי למחרת בצהריים. ביום רביעי האחרון השניים קיימו מסיבת עיתונאים לקראת ההופעות.

אמאדו ומרים הם צמד מוזיקאים וצמד רומנטי. הזוג נשוי כבר 30 שנים ויוצר מוזיקה החל מאמצע שנות השבעים - תחילה בנפרד ובהמשך כזוג יוצר, כאשר שניהם אחראים על השירה ואמאדו מתפקד גם כגיטריסט. אם כל האמור לא מספיק אקזוטי הרי שהשניים עיוורים. אבל זה לא ממש משנה, כי הרי מדובר במוזיקה ובכלל, מה זה משנה? מסיבת העיתונאים הייתה משעממת להפליא וכללה שאלות צפויות ותשובות קלישאתיות. מה שכן היא היוותה הזדמנות לראות מקרוב ובצורה בלתי אמצעית, זוג אנשים עם סטייל ואנרגיה גזעית ורגועה. כמובן שמדובר בשיפוט שטחי אבל כשאתה ניצב מול הזוג הם נוסכים עליך הרגשה של עולם מופלא וזר. בסופו של עניין אתה נזכר שמדובר במוזיקאים מצוינים כך שלא משנה העיוורון, לא משנה מסיבת העיתונאים ולא משנה כל דבר אחר זולת המוזיקה.

המוזיקה של הצמד נעה בין מוזיקה מאלאווית לרוק, פופ ובלוז. העובדה הזו, טוען אמאדו, מאפשרת להם לפרוץ את גבולות ז'אנר מוזיקת העולם, להגיע לקהלים מגוונים ברחבי תבל ולייצר שיתופי פעולה מעניינים שלטענת אמאדו מאפשרים להם לפתח את המנעד המוזיקאלי שלהם. מאחורי הצמד שיתופי פעולה עם קולדפליי, בלייר - ודיימון אלבורן (שגם אחראי לאלבום Mali music), מנו צ'יאו, שגם הפיק את אלבומם של הצמד "Welcome to Mali" ושיתוף פעולה עם דיוויד גילמור בשנה שעברה, כאשר הגיטריסט לשעבר של פינק פלויד ליווה את הצמד ( כגיטריסט שני!!!) בהופעת צדקה שנערכה בלונדון. אמאדו הודה במהלך מסיבת העיתונאים כי שיתוף הפעולה עם גילמור היה אחד המרגשים והמעניינים שחווה הצמד. אמאדו, שסיפר כי הוא חובב רדיו מושבע המנצל כל רגע פנוי להאזין לגלי האתר, ציין כי גילמור היה אחד מאותם קולות שבקעו מהמקלט בצעירותו ושהשפיעו עליו כשהיה מוזיקאי בתחילת דרכו במאלי.

המדינה המערב אפריקאית היא לא פחות ממעצמה מוזיקאלית. היא הוציאה ענקי מוזיקה דוגמת עלי פארקה טורה וסליף קייטה. גם אמאדו ומרים הם מוזיקאים בסדר גודל עולמי ככה שבהחלט שווה לנצל את ההזדמנות שהם כאן ולקפוץ לראות את אחת ההופעות שלהם. חוץ מזה אין מתאים מחודש הדר ומחג הפורים לחוויה מוזיקאלית של שמחה ואנרגיה טובה מהיבשת השחורה. לא?

תגובות