מגזין

מכסחת השדים

נועה גולדנסקי אוספת את כל תלאות היום שנוגעות לכל אחד ואחת מאיתנו והופכת אותן ליצירה מוזיקלית המשלבת בלוז, ג'אז פולק ועוד בהופעתה. שירן מוסטובוי מצאה את הכוח הנשי של המשוררת העברייה

מאת שירן מוסטובוי. 22-02-2010

תגיות: נועה גולדנסקי

מכסחת השדיםצילום: יחסי ציבור

לאחרונה נקרתי בדרכה של נועה גולנדסקי, למעשה פעמיים. הפעם הראשונה היתה בפסטיבל שתמשרה, שם יצא לי לראותה על הבמה ביחד עם יהוא ירון וגלעד כהנא. נועה היא פרקשניסטית מנוסה שעבדה והופיעה עם מתי כספי, פאניק אנסמבל, דני סנדרסון, שלמה מזרחי ובמופע האיחוד של הג'ינג'יות ועוד. בסוף החודש היא תחזור לבמות ביחד עם יעל קראוס בדואט שנקרא "נערות הליווי".

 

בפעם השנייה שנפגשנו, נועה הייתה האירוע המרכזי בהופעה משלה הנקראת סוכריות מזרים באוזןבר. את ההשראה לתכנים גולנדסקי מקבלת מהיומיום, מהחוויות שלימדו אותה כמה שיעורים, מהחלומות שהיא עוד רוצה להגשים אבל בעצם עדיין לא בטוחה אם זה מה שהיא באמת רוצה. באותו ערב הרגשתי משהו שלא הרגשתי מזמן בהופעות. אמת. אמת גדולה ומאירה, מהסוג שעמיר לב שר עליה או פשוט אצלו היא יותר מודגשת בשירה ולבטח גם בחיים. פעמים אחדות הוא עלה לראשי במהלך ההופעה כאילו יכולתי לשמוע את קולו מבעד לקולה, את האמת שלו ושלה ולבטח גם של רבים אחרים, מוצאת מפלט בקול נשי, בקולה.

 

את גולנדסקי ליוו על הבמה גיא לוי על הקונטרבס, בוריס מרצינובסקי על האקורדיון ואביב ברק על התופים, יחד עם עומר הרשמן חמוש בגיטרה. השיר הראשון שגנב את אוזניי היה "עסקנו בשלנו", יצירה קברטית מהולה בבלוז, ג'אז, פולק ושאנסון ולמעשה אלו הם עמודי התווך בשיריה. בדואט בשם "מרפסות" שביצעה עם הרשמן כבר הרגשתי שאני מתמוגגת ובייחוד מהמשפט "וחיברתי מילים משונות כאלו לרגע הזה בדיוק" . אתם בטח שואלים לאיזה רגע בדיוק, אבל את התשובה תנסו להבין לבד. הפשטות הקסומה של השיר מעורר התשוקה הזה לאהבה, שעוד עלולה להרוג אותנו מענגת במיוחד כאשר קולותיהם של השניים מרעיפים כל כך הרבה כוונה ויופי לחלל האוויר.

 

נועה כותבת על זוגיות ואפשר להגיד גם על המרדף אליה, על הציד. גברים שמחפשים טרף ואף יותר, טרף קל בעיר הגדולה, על החייתיות שלנו שאיננה תמיד מרוסנת, סיפורים מחדרי חדרים על אהבות שהתערבבו לכדי אדישות אליהן, על פצצות שעומדות ליפול על כולנו - כאן במגרש הביתי בתל אביב (או מינימום רעידת אדמה), על חוות וחוויות אקולוגיות ושלל שזירות של מילים וביטויים ותקריות כאמור מחיי היומיום. מושג שטבע בתרבותנו הפילוסוף והסוציולוג הצרפתי דה-סרטו, מושג שמנסה לעמוד על ההוויה/ההזיה/החוויה האנושית, ולמעשה זהו כל מה שיש לנו, זהו העכשיו.

 

עוזי פיינרמן, שגם בו יצא לי להיתקל לא מעט בזמן האחרון, הוא כישרון מופלא וזריז ידיים. פיינרמן ליווה אותה לכמה שירים וביניהם בשיר "הרחבה האקולוגית" ששם חיוך על פני, אלוהים יודע מזה כמה זמן, וחשוב מכך גרם לי לחשוב ולבחון מחדש את ההוויה שלי עצמי. הוא שר גם שיר משלו שכתב, באנגלית צחה ודרומית והמשיך להרחיב את החיוך שהתפשט על פני באותם רגעים. השיר "אל תניח" הוא על תקן סוכרייה מוזרה שעשתה לי מתיקות משונה בפה, מתיקות אפורה שכל רצונה הוא שלא יניחו לה ללכת ושלא יניחו הנחות על חשבונה.

 

מוסיקת ברים עברית זו הגדרה יחסית מדויקת לסגנונה של גולדנסקי, היא אכן משוררת עברייה שמצאה מפלט לשיריה בבארים אורבניים מעושנים. שלא בדומה לחוויה ממוצעת בבר הופעות מעושן, יצאתי הפעם בתחושת חדווה וזיכוך, מסריחה מסיגריות אך עם תקווה בלב כי כל מה שנזקקתי לו זוקק אליי באמצעות מילים עד למצב של עד לא ידע, טשטוש מוחלט, שכרות ואי ידיעה. התחושה רק התגברה כאשר שבתי הביתה ובמטרה לכתוב ולקבל השראה פתחתי את המייספייס שלא נתן שואו מי יודע מה ואיננו מספק את הסחורה. אסכם בבקשה שתשתו איתי לחיים, כשמו של שיר נוסף מפרי עטה, שתה איתי. לחיי שירה אמיתית וכנה, ישירה ובלתי מתיפייפת, שעושה טוב על הנשמה כפי שעושה הטיפה המרה.

 

"אולי נעבור להרחבה האקולוגית, באחד הקיבוצים שבצפון, נייצר חשמל סולארי, ילדים בלי סלולארי ונתעלס בערוגות המלפפון, מתפוצץ לי הראש אני חוזרת לישון".

נועה גולנדסקי הופיעה באוזןבר בתל אביב ביום חמישי, 18.02.10.

תגובות

 • נועה, את לא בפייסבוק!

  יש לך מעריצים שמחפשים אותך בפייסבוק!

  אורינוק, 22-02-2010 21:50

 • בטח שכן!

  http://www.facebook.com/pages/nwh-gwlndsqy/21227889322

  מעריצה שרופה, 23-02-2010 17:00

 • עשית לי חשק

  ללכת לראות אותה

  אוהב להיות בבית, 24-02-2010 12:49

 • "לבחון מחדש את ההוויה שלי עצמי"

  אלוהים ישמור, זו כולה הופעת מוזיקה. תפסיקו להגזים! זה לא אמין. אני פשוט לא מאמין לך שההופעה של גולדנסקי הייתה חוויה פילוסופית מיסטית ברמות שאת מתארת. נהנית מההופעה, על הכיפאק, לא צריך להפוך אותה לכוהנת הנפש של הדור. 

  איפה העורך פה?, 24-02-2010 13:42

 • לא צריך להגזים...

  תראו מי שמדבר.אף אחד לא הזכיר את המילה כוהנת זו פרשנות שלך חביבי. נהנתי מאוד וכן היא עוררה בי משהו שלא התעורר הרבה זמן.לא מאמין? תלך להופעה ואז תגיב בסדר? עד אז,יש דברים שהשתיקה יפה להם.

  הכותבת, 24-02-2010 19:10

 • יש אנשים

  שהם פשוט קצת נכים רגשית. גם אם הם ילכו להופעה הההכי טובה בעולם - הם לא יצליחו להרגיש ולחוות את מה ששירן, הכותבת חוותה. ככה זה שאוהבים מוזיקה.

  מרוגשת, 24-02-2010 20:45