מגזין

המלכה האם

"שתי דקות שלווה, אחת דקה של הגיון ומחשבה צלולה" שי ברבלט נכח בהופעת השקת אלבומה של קרולינה וחזר עם הרבה שלווה פנימית

מאת שי ברבלט. 18-02-2010

תגיות: קרולינה

המלכה האםצילום: MuperPhoto

נכנסתי לתוך המרחב הקוסמי של קרולינה, הבארבי כולו כוסה בתפאורה מושקעת מעיין ג'ונגל טרופי. על הבמה עצים, פרחים, בובות פלמינגו גדולות וקרולינה זורחת כמו שמש מחייכת מעל הטבע הגדול.

ההופעה נפתחה עם השיר שהכי מרגש אותי בדיסק המופלא הזה, "מפתח ליבך". בפתיחה חליל הצד של שלומי אלון מלטף אותך ברכות, הבונגוס של קותימן נוגע ונכנס לרקע לאט לאט ואז קרולינה מתחילה בשירה כל כך מרגשת, אמיתית, נוגעת. לקחתי נשימה עמוקה לבטן ובדיוק מושלם באותם הרגעים ממש, מילות השיר קיבלו משמעות אישית, היא דיברה אלי בעצם, הבארבי היה ריק ורק אני עמדתי שם - "שלעולם לא תאבד עוד לנוכח מצפן ליבך כן כמו שהנהר זורם, אינו יודע את דרכו לאן אתה קיבלת שקט זמני, שתי דקות שלווה אחת דקה של היגיון ומחשבה צלולה". שתי הדקות האלו היו עצם קיומה של ההופעה הזאת, שתי דקות של שלווה, התמסרות למוזיקה, לעצמך.

קשה לי להגדיר רגש במילים, כמה שזה קלישאתי זה כל כך נכון, כבר תקופה ארוכה אני רוצה לכתוב עליה או יותר נכון לכתוב אליה, אבל לא מוצא את המילים הנכונות. מה אני אגיד שלא ישמע טיפשי מדי, שיעביר את התחושות האמיתיות שלי בזמן שאני שומע אותה ומצטמרר. אני יכול להרגיש שקרולינה נמצאת במקום האמיתי והטהור של היצירה, לא הייתה פה מחשבה על כסף ופרסום אלא פשוט על להוציא את עצמה דרך השירים שלה, לצעוק לכולנו את מה שהיא מרגישה עמוק בפנים, ובאמת כשאתה מאזין לדיסק שלה אתה יכול להרגיש את הנשמה שלה, את האמת שלה.

 photobucket

קל להיכנס להגדרות ז'אנריות של המוזיקה ולבחינת המופע הזה לפרטים קטנים ומדוייקים, האם קרולינה זה שילוב של Soul, Funk, R&B עם נגיעות מזרח תיכוניות?. מה שבטוח שאפשר להגיד בוודאות שהיא יוצרת כבר שנים ארוכות סאונד שהוא ייחודי רק לה, וזה מה שמבדיל אותה והרבה מן המוזיקאים המוכשרים שליוו אותה על הבמה משאר האמנים שאנחנו שומעים היום. יש לקרולינה אמירה אישית, המוזיקה אצלה היא הרבה יותר מתווים, היא ממש מיסטית ולפעמים נראה כי קרולינה נולדה לעולם הזה בשביל להביא לנו את המוזיקה שלה.

עמדתי בתחילת ההופעה בבארבי ממש מאחור והבנתי שאני לא אוכל להרגיש באמת אם לא אתקדם, אחרי כמה מאבקים לא קלים בעוד הבארבי מפוצץ באנשים הצלחתי להגיע ממש לשורה הראשונה, הסתכלתי לה בעיניים ראיתי את ההתרגשות העצומה ואת העיניים הדומעות. קרולינה ניסתה לתקשר עם הקהל במהלך כל הערב, נראה לפעמים שהרבה אנשים שם בקהל לא רצו כל כך לקבל ולשחרר, אולי זאת הופעת הבכורה שכללה הרבה אנשי תקשורת עם עיניים בוחנות. לרגעים בהופעה הרגשתי שמגיע לה את הקהל שלה ולא קהל מוזמנים. זכיתי אני לראות את הופעת טרום הבכורה שלה בחאן שחרות והדף כאן קצר מלהכיל את אותו ערב קסום שם במדבר, בטבע האמיתי שסובב אותך עם קהל שמרעיף עליך אהבה בלי סוף.

photobucket

עם זאת ההופעה אתמול הייתה מושקעת ומעולה. קרולינה בגיבוי של הרכב נגנים לא מהעולם הזה שכולל את נבחרת הגרוב המקומית, או כפי שהיא הגדירה את זה הכי טוב "אנחנו לא רק מנגנים ביחד אלא אנחנו מעיין קומונה מחוץ לבמה, אנחנו חיים את זה". ההרכב כלל את קותימן הגאון על הבונגוס שהפיק ביחד עם סאבו את הדיסק שלה, שחם אוחנה בבס, עוזי פיינרמן בגיטרה, ברק קדם בתופים, עמרי בר בקלידים וחטיבת כלי הנשיפה הטובה בארץ ספי ציזלינג בחצוצרה, שלומי אלון בסקסופון ויאיר סלוצקי בטרומבון. כל אחד מהם ישב בול וההרמוניה המוזיקלית חגגה בהופעה.

בנוסף, היו אירוחים מעניינים בהופעה בהם אלרן דקל ששר שני שירים עם קרולינה וגרם לי להבין שוב בפעם המאה כמה כישרון יש בבנאדם הזה. חיים לרוז שעלה במפתיע עם עוד וליווה את קרולינה בשיר "אף אחד לא בא לי", העוד נתן נגיעה מזרח תיכונית והתלבש מעולה על הקטע, ולבסוף השילוב המעניין עם אורי כנרות שעלה בהמשך לדואט "הבלדה על אביר החופש ובת הגלים", אחת הרצועות הטובות בדיסק שגם גררה התרגשות בקרב הקהל.

על השאלה מה אעשה עכשיו? שהוא שם האלבום אפשר לענות ולבקש מקרולינה שלא תפסיק לייצור ולהיות חלק מהעולם המוזיקלי שלנו.

And I'm sitting at my kitchen every day, cooking and every time I try to understand

?What am I going to do or where am I walking

And I'm asking questions every day about my life, about living

The universe is surrounding me all over the way

God is helping me, god is guiding me to do my way

 

קרולינה  - Happiness

תגובות

 • רוחני, כתבה מקסימה!!!

  פשששששששששששששששששש איזה משפט פשששששששששש חזק מאוד

  רוחני, 18-02-2010 21:24

 • כתבה מקסימה ונכונה

  כל הכבוד

  אנה, 18-02-2010 21:47

 • :) יא מאן

  אהבתי והתחברתי מאוד...

  דניאלי, 18-02-2010 21:56

 • כתבה מדהימה

  ברבלטוס ריגשת אותי כל כך אין מילים יותר מדויקות לתאר את קרולינה אני מרגיש כאילו אני כתבתי את הכתבה כל כך נכון שהתשובה ל--מה אעשה עכשיו? זה פשוט תמשיכי לעשות את המתנה שקיבלת--תמשיכי להיות הצינור הזה ולעטוף אותנו במוזיקה טובה כל כך כייף לראות את המוזיקאים הכי מדהימים בארץ שעובדים כל כך הרבה שנים מתחילים לכבוש אתעולם המוזיקההישראלי--להכנס לתרבות---ולעשות שינוי אמיתי הללויה

  אורי בנקהלטר, 18-02-2010 22:18

 • צלילים מתורגמים למילים.. אתה מדהים באבא

  דוני קיס, 19-02-2010 03:27

 • יפייפה

  ואמיתי. והעיקר לא לפחד כלל

  דירי, 19-02-2010 08:45

 • קרולינה ההופעה

  גם אני הייתי בהופעה והיה פשוט משעמם חוזר על עצמו וחבל

  איתי , 19-02-2010 10:17

 • לא אשכח

  בבה חמוד אני לא אשכח את אותו ערב שהוקסמנו מהקרולינה והקותי בחימום של אריקה באדו. לא אשכח את הקסם שאפף אותנו בהופעה בלבונטין לפני שנה וחצי ולא אשכח איך עמדתי ביום חמישי באותה שורה ראשונה שלך וראיתי את החיוך שלך בוהק מאושר. ריגשת אותי עם הכתבה...

  ינוביץ, 19-02-2010 11:15

 • הנה הצצה

  http://music.nana10.co.il/Article/?ArticleID=700466&sid=241

  ינוביץ, 19-02-2010 11:16

 • שאפו יא בארבילט!

  נהנתי לקרןא. אל תפסיק...

  מעיין, 19-02-2010 19:08

 • תפאורה משגעת

  אנחנו עשינו את התפאורה והיה כיף גדול אם יש לכם עניין תפנו למייל

  הנמר, 19-02-2010 20:58

 • טוב שנשבר לך מחסום הכתיבה

  טקסט טוב ואנרגטי. הולך לקנות תאלבום

  נדב, 20-02-2010 20:54

 • איזה יופי באבא

  אכן שמש היא על הבמה ואחד ה-קולות הגדולים שיש פה כיום.

  פרלה, 20-02-2010 21:00

 • מקסים. כתבת מדויק את שהרגשתי

  רייוי, 21-02-2010 20:29