מגזין

הסיפור שמאחורי השיר: רות דולורס וייס

סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם רות דולורס וייס על מהות היצירה בשיר "הנה אקח" שהלחינה על פי מילותיה של המשוררת רחל

מאת קרן רובין. 17-02-2010

תגיות: רות דולורס וייס

הסיפור שמאחורי השיר: רות דולורס וייסצילום: יחסי ציבור

את השיר למעשה לא את כתבת.  "נכון, אני לא כתבתי את המילים של "הנה אקח". את המילים של השיר כתבה רחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת. אני הלחנתי אותו".

רב הטקסטים שאת שרה נכתבו על ידך. היו שירים נוספים שהלחנת ונכתבו על ידי אחרים? "האלבום הקודם הכיל מספר שירים שלא כתבתי בעצמי. הלחנתי קטע מספר "קהלת" וגם שרתי בו שתי גרסאות כיסוי: "משירי ארץ אהבתי" שכתבה לאה גולדברג והלחינה דפנה אילת, ו"היה נא טוב אליי" שגם הוא כמו "הנה אקח" שנכתב על ידי רחל והולחן על ידי סשה ארגוב".

מתי הלחנת את השיר? "מצאתי והלחנתי אותו ביוני האחרון. בדיוק חזרתי לישראל אחרי שהות ממושכת בחו"ל ולפני ההופעה הראשונה אחרי השיבה. לא היה לי מקום משלי לעבוד בו וידידה טובה העמידה לרשותי את הפסנתר שלה. ניגנתי עליו בזמן שהיא הייתה מחוץ לבית.

"במהלך החזרות שעשיתי לקראת ההופעה הזו הרגשתי סוג של מסך ביני ובין המוזיקה, אבק שנח על היצירה שלי ועליי, ומקהה את התחושות. זמני היה קצוב, והייתי חייבת לעשות משהו בנידון, לכן התחלתי בחיפושים אינטנסיביים אחרי משהו שיעזור לי להבעיר את הניצוץ מחדש".

איך חיפשת אחר הניצוץ האבוד? "החיפושים כללו צלילות פנימה, צלילות למעמקי האינטרנט, חיפושים בספריות. ערכתי שיחות עם אנשים - אבל זה לא עזר, שום דבר לא קרה. איכשהו, אחרי כמה ימים כאלה, ישבתי ליד הפסנתר, ופתאום הרמתי את העיניים וראיתי את הספר של שירת רחל. פתחתי אותו, והוא נפתח באחד השירים המדכאים ביותר שרחל כתבה אי פעם. השיר היה כל כך איום שלא יכולתי שלא לצחוק".

זה עזר? הצחוק והאירוני הציתו את הניצוץ? "לא, מיד לאחר מכן לקחתי נשימה עמוקה, פתחתי את הספר שוב, והפעם הוא נפתח בשיר המופלא "הנה אקח", שמדבר על מהות היצירה, על המרחב בו מתרחשת היצירה, על התכלית שלה. זה היה זה".

הנה (אקח את מבט עיניך)

הִנֵּה אֶקַּח אֶת מַבַּט עֵינֶיךָ עָצְבּוֹ הַשָּׁקֵט, צְחוֹקוֹ הַמֵּאִיר, הָרֹךְ הַבָּרוּךְ הָרוֹעֵף מִמֶּךָ, הָרוֹפֵא

לְלִבִּי כְּמֶרְחַב הַנִּיר - הִנֵּה אֶקַּח אֶת מַבַּט עֵינֶיךָ, הִנֵּה אֶקַּח וְצָרַרְתִּי בַּשִּׁיר...

רות דולורס וייס תופיע  ותארח את אביב ג'דג' ב-22.2 במועדון הזאפה תל אביב.

  

טור זה פורסם באתר NRGמעריבלכל הכתבות של שדרני קול הקמפוס שפורסמו ב- NRGמעריב

תגובות