מגזין

ג'וני רוקר

חבורת זקני השבט של הרוק הישראלי הופיעו באוזןבר ובעטו את הקהל 15 שנה אחורה. שרין לוי בציור מקושקש

מאת שרין לוי. 15-02-2010

תגיות: ג'וני שועלי

ג'וני רוקרצילום תמונת תוכן: ניר רוזנבלום

ב- 95' הכרתי את נ', החבר הראשון שלי. אהבה ראשונה וכולי. היינו יחד איזה מאה שנה, באמת. כיאה להתחלה חדשה, בפרט כשמדובר באהבה ובטח בזו הראשונה, אני זוכרת היטב את הפסקול שליווה אותנו, כמו שזכרנו אז בעל פה את כל מספרי הטלפון האפשריים, כולל את של ההורים של השכנים. באותה שנה יצא Jagged Little Pill של אלאניס מוריסט עם  You Oughta Know, שהוציא את המיץ ואת כל השדים מילדה בת 15. Ten רץ אז בסטריאו כבר ארבע שנים, וג'וני שועלי הפציע לאקרנים ולתחנות הרדיו עם "עכשיו", מאלבום הסולו הראשון שלו, "האלף ואחד". "אל תחפשי משמעויות בשמים", נהג נ' לצטט בעבורי והתכוון לכל מילה.

"עכשיו" הוא שיר יפה יפה. כל כך יפה שהוא עושה חשק לחלום, לתמיד. להתמסר לרגע, לצלילים, להביט בשמיים ולתפוס ירח מאיר כוכבים רחוקים אלף שנות אור. "עכשיו" הוא שיר ללא עבר, הווה או עתיד, הוא עכשיו. וככה הוא גם ייחרט לנצח.

מי היה מאמין שזקני השבט יתאגדו על בימת האוזןבר. רק בשביל מניין הכבוד שנדחס על הבמה היה שווה להרחיב אותה, לשבור קירות ולהגדיל את החדרון בו התגודד הקהל שידע טוב מאוד מה הוא הולך לקבל בשעה וחצי הקרובה, אין הימורים. יש רוק'נרול ועם זה ננצח.

ג'וני שועלי שובר שבע שנות שתיקה ומוציא בימים אלו את אלבומו השלישי, "צעיר חופשי ואנוכי", בהפקתו של רע מוכיח. לצד השועל, שאג האריה ברי סחרוף על החשמלית, ומצדו השני, אסף אמדורסקי על הפסנתר, הקולות ועל אפליקציית סינתיסייזר באייפון שבאמצעותה הפיק על הדרך גם צליל. יובל ליבליך (גן חיות) קרקס את החשמלית שלו עד זוב זיעה ודם. כלומר, הרהיב באוברדרייב ובדיסטורשן של אחד שיודע את העבודה. ליבליך הרטיט את המיתרים כמו שהם מעולם לא רטטו ופלט מיני ריפים של וואה וואה ו-יאבאל'ה-איך-אתה-עושה-את-זה. אמיר פרי תפס את הפיקוד על התופים.

זקני השבט הם חבורה של מקצוענים שעשו עיבודים חדשים לשירים ישנים של שועלי. ל"עכשיו" הם פירקו את הצורה ול"לעיתים" הם עשו רמונט כללי. פה נגיעות אתניות שזולגות מהגיטרה של ברי, הנה מקצב ג'מייקני של כולם ביחד, והנה קורטוב אלקטרוני שנשב מהכיוון של אמדורסקי. השירים החדשים קליטים, מיושבים ונכתבו ממרום גיל של אנשים שמפרנסים לא רק את עצמם. כמו "זוג יונים", הסינגל הראשון מהחדש. לעומת זאת, כשאתה רוקר אמיתי, אתה אוטומטית חסר גיל, "צעיר ואנוכי" מעיד על כך. ג'וני מרגיש חופשי כמו שועל צעיר אפילו בעשור החמישי לחייו. ניל יאנג אמר לא מזמן באחת ההופעות שלו: And I Keep Getting Younger. זקני השבט מדיפים ריח של טין ספיריט, ובדומה ליאנג, ככל שנוקפות השנים, הם לא רק נעשים צעירים יותר, הם גם מתקרבים יותר לעצמם.

שועלי ממשיך להתקרב יותר ולא רק לעצמו. השיר "כדור פורח" מרמז על ההתקרבות שלו לדת, גם כשדאג לציין שאנחנו בפתחו של ראש חודש אדר ועל כן, כל המרבה לשתות הרי זה משובח - גם זה העיד על החזרה שלו בתשובה. אבל בניגוד לשאר המוזיקאים שחזרו בתשובה והתחילו להתפייט, שועלי ממשיך בקו הארצי שלו, מתבונן פנימה וכותב. מנגן ושר עם השין השורקת שלו; מילות רומנטיקה ליריות על גבי תיאורים ריאליסטיים. אינטימיות, זה כל הסיפור.

אחד משיאי הערב בהופעת הקאמבק של שועלי היה מקום הכבוד שעשה לברי ב"תני לי מקום". מדהים לראות איך סחרוף בגיל 50 פלוס עוד רותח מכישרון ונושא בקולו את התגלמות הגבריות הישראלית. דווקא "רכבת לצפון" של אמדורסקי, על אף היותו שיר אלף אלף טיפוסי ונהדר, לא התרומם באשמת מרקם סאונד לא אחיד.

בסוף ההופעה ולפני ההדרן, הם השיקו ביניהם כוסות לחיים ואז שועלי אמר שלצורך העניין "הבמה היא גם חדר האמנים - אנחנו פשוט עצלנים", הוא הסביר בפשטות. הרי ככה עובד המוח הגברי: יש סיבה ויש תוצאה - כמה פשוט ככה קל. אצלנו זה סיפור אחר לגמרי: כש"עכשיו" בקע מהרדיו, אז ב-95', והתנגן כרקע לרגעים האינטימיים של נ' ושלי - זה תמיד היה Good Sign. עד היום, אגב, זה קורה לעיתים עם שירים שמתגנבים לאוזן באקראי. אף פעם לא באמת הפסקתי לחפש משמעויות בשמים. תכל'ס, מה את מבינה.

תגובות

 • Good Storyteller

  רמונט כללי, 15-02-2010 23:07

 • איזה יופי- אצלך תמיד אפשר למצוא משמעות :)

  פרלה, 16-02-2010 00:38

 • jagged little PILL

  קטנון, 16-02-2010 07:56

 • You Oughta Know

  אוהב

  לאקי באסטרד, 16-02-2010 19:34

 • nice...

  yoav, 17-02-2010 10:06

 • וואו

  כתבת מקסים, אהבתי את סיפור המסגרת המיוחד. באמת היתה הופעה מדהימה.

  קרן, 17-02-2010 10:27