מגזין

אליה וקוץ בה

נועה ברודצקי פגשה לפני שנים רבות את אביתר בנאי, שנייה לפני שהוא פרץ לתודעת כולנו. שנים אחרי, היא מגיעה להופעתו ומגלה שהוא עדיין מלא כריזמה, עם אותה חזות תמימה שהכירה

מאת נועה ברודצקי. 14-02-2010

תגיות: אביתר בנאי

אליה וקוץ בהצילום: יחסי ציבור

בואו נתחיל מההתחלה"הייתי ילד בן 10 אני חושב. הלכתי בבאר שבע באחת הסמטאות ליד הבית. היה שם ילד ששיחק עם כדור. בעט אותו לקיר וכל פעם הריץ את עצמו מצד לצד לאורך הסמטה.מכונית במהירות גבוהה יחסית פתאום נכנסה לסמטה ופגעה בילד, היא לא עצרה היא המשיכה.אימא של אותו ילד רצה אליו בהיסטריה, רכנה מעליו והחלה לבכות. אחר כך היא קמה ולקחה כיסא שהיה זרוק שם, נעמדה עליו, הסתכלה לשמיים פרשה ידיים לאוויר וצעקה "למה? למה אלוהים? למה?".לא יכולתי הסיר את העניים מהמחזה המזעזע הזה. לא יכול לזוז, לא להתקרב עומד משותק".

זו הפגישה הראשונה שלי עם אביתר בנאי, במושב עומר לפני כ-15 שנה בשיעורי דרמה שהוא העביר בחטיבה, במסגרת שיעורי ההשערה. היינו חבורת זאטוטים מופרעים שעושים מוות למורים מחליפים, אבל לא לאביתר, עם הכריזמה הביישנית שלו. מרתק את כולם עם קטע דרמתי שהמציא לחלוטין על מנת להבהיר מהו משחק עדין שמגיע ממקומות כואבים.

בואו נקפוץ רגע לסוף"שאלתי את הבת שלי: "מה את רוצה להיות כשתהיי גדולה?" היא ענתה: "שוטר". אמרתי: "את רוצה להיות שוטר?" והיא ענתה: "לא, אימא של שוטר". הוא שותק למספר שניות, יושב בשחורים וכיפה, ואז ממשיך: "בשביל זה הפכנו להיות דוסים".

זו הפגישה השנייה שלי עם אביתר בנאי, בעל בדיוק אותה כזרימה ביישנית, בהופעה שביצע בכפר בלום לרגל אלבומו השלישי.

ומה עם מה שהיה באמצע?כל מה שהיה באמצע, באותן 15 שנים ולפניהן מובא לעיניי המעריצים שלו בצורת כתיבה אמיתית, לא מפחדת, לא מתפשרת, מקורית ובעיקר ברמה שאי אפשר לתאר אותה אחרת מ-"הטובה ביותר שיש כיום בשוק הישראלי". מתקופת עומר שבדרום הארץ רגע לפני שאלבומו הראשון יצא לאור, לתקופה השנייה בצפון הרחוק כמה רגעים לאחר שאלבומו האחרון קיבל פלטינה, אביתר עבר הרבה תהפוכות ושינויים רוחניים.

הוא התגורר ברמת הגולן בקיבוץ (שם כתב מחזה), עבר לתל אביב (שם כתב את אלבומו הראשון), החליט לקחת הפסקה בהודו ובהרי ההימלאיה וכשזו לא הספיקה לו חזר לארץ וגר במצפה רמון (שם בנה אולפן הקלטות ביתי והקליט את אלבומו השני). אחר כך הוא התקרב אל המסורת, שינוי רוחני שהתבטא בתמונה על האלבום השלישי, בה הוא מצולם חבוש כיפה גדולה. שיא התחזקותו כמובן בא לידי ביטוי באלבומו האחרון, ששמו הוא חלק מפסוק בתהילים "לילה כיום יאיר", אלבום שמצביע סוף סוף על הגעה לבית לאחר מסע ממושך.

 

זמן טוב לוודוייםהראשון אינני בקיאה בשיריו, השני החיבור החיוני בין המופיע לקהל, התעכב לבוא במקרה הספציפי שלי עקב כניסה באיחור של חצי שעה להופעה. אך בכל זאת אני יכולה לחשוב על הרבה הופעות אחרות שהקפיצו אותי, ריתקו אותי, ריגשו אותי או הפתיעו אותי יותר מזו של אביתר.

הקהל בניגוד אליי, פרגן, הכיר כל תו ותו בשיריו ואכל בלי מלח כל פנינה שאביתר אמר בהופעה הסטרילית הזו. אגב רוב פנינותיו יצאו מפיו כאילו הוא מקריא פסוקים, כאילו אביתר רואה בעצמו עוף מוזר בנוף המוזיקאלי הישראלי ומרגיש צורך להדגיש זאת.

הקהל לעומתו לא רואה את זה בכלל, הוא רואה אך ורק את הזמר המוכשר שהוא מעריץ. לי היה דחף עז לעלות לבמה ולהגיד:"טוב הבנו שאתה דוס", אבל אז בדיוק הוא סיפר חידת רמב"ם מצחיקה אז וויתרתי.

 

אבל הכי טוב להקשיב לאביתר ולא לי"השירים לדיסק נכתבו בחודש אחד בדירה הקודמת שלנו ברמת גן, ימים של התעוררות והתחדשות. ימים של בחירה. בחיים. באמונה. מצד שני פחד מפני השינוי והלא נודע. פחד מפני מה יגידו החברים והמשפחה. היה לי חדר קטן בבית עם יציאה למרפסת וספה ישנה בחוץ, ניגנתי הרבה ושירים יצאו זה אחר זה... השם "לילה כיום יאיר" הוא חלק מפסוק בתהילים. דוד המלך,שכתב את ספר השירה העתיק הנ"ל, היה לוחם ומשורר. שיריו מלאים מאבק בין כוחות אפלים לכוחות מאירים בנשמתו. מזמוריו של הספר הזה האירו לילות של שינוי ובדידות בדירת רווקים ברחוב דובנוב בתל אביב לפני שבע שנים כשהבנתי שאני מצטרף לקרב". (אביתר בנאי).

תגובות

 • מוזר

  מוזר לחשוב שמישהו יכול לכתוב מילים כאלו, ואני לא אומר זאת באופן שלילי ז"א אני לא חושב שאביתר קדוש אבל כן חושב שהוא פשוט לא הטיפוס המוזיקלי שלך כעת.

  אלון, 14-02-2010 18:54

 • בתור מעריץ גדול של אביתר

  אני אישית נטשתי אותו קצת אחרי 'עומד על נייר'. שהיה אלבום נהדר-נהדר-נהדר. אבל מעבר למוזיקה, התחילה להפריע לי האווירה הדוסית שנהייתה מסביב. אווירה שהתחזקה מאד עם האלבום הרביעי. מבחינתי ההוכחה הסופית היתה בסוכות, אז נסענו לראות אותו מופיע בזריחה במצדה...ההופעה היתה ממש סטרילית כמו שאמרת. באו בני אדם עם כלי נגינה, עלו לבמה, ניגנו מאד יפה, ירדו מהבמה. מעבר לזה, לא נשאר כלום מאותו הבחור שאני זוכר עוד עם שיער ארוך, שהיה בועט בפסנתר תוך כדי נגינה, ושהמוזיקה שהוא יצר לקחה אותי למסעות מטורפים בדמיונות עקלקלים. פתאום מצאתי את עצמי יושב בתוך קהל שנראה כמו טיול מאורגן של בני עקיבא (בחיי שאני לא מנסה להעליב, כבודם במקומם מונח), שדיקלמו את כל הפסוקים משיריו בעל פה. ובסוף ההופעה אירגנו תפילת שחרית וממש התעקשו שנצטרף, אבל אנחנו וויתרנו. הרגשתי שזה כבר לא האמן שלי. ושמתי שארצה להקשיב לו אקח את הסינגל של תתחנני אליי שהשגתי בגיל 16, וששם זה יתרחש מעתה ואילך. אין לי תלונות אישיות אליו, גם מי אני שיהיו לי תלונות?? אולי זו הדתיוּת שגורמת לי חלחלה, ומעלה בי תהיות על עדר של עיזים שרץ למטה.

  nene, 15-02-2010 12:05

 • גם

  לי יש את הסינגל של "תתחנני אלי" אחד השירים הכי חזקים שנכתבו כאן אי פעם, מתוך אחד האלבומים... וכו' . גם אותי הוא ביאס, בהופעה האחרונה שלו בה נכחתי, לפני שנתיים - שלוש בתמונע. הייתה סטריליות מסוימת, היה גם הרבה יופי, אבל היה שם איזה קטע, כשהוא התחיל את "אקדח" ומיד הפסיק בטענה שהוא כבר לא יכול לשיר את זה. מעצבן ולא רגיש. איזה מין הסתלבטות צולעת? אם אני זוכר נכון, הוא עשה אותו דבר גם עם "תיאטרון רוסי". משהו בלתי הפיך קרה לי באותו ערב ביחס לאביתר. אבל באותו המקום בשנת 2001 ראיתי הופעה אדירה של אותו האדם בדיוק...

  דקסטר בוכניק, 15-02-2010 14:44

 • לא מעריץ אץ אביתר

  לא מעריץ נלהב, כן נהנה לשמוע את המוזיקה שלו כשיוצא לי לשמוע אבל כן חושב שיש לו את הסאונד שלו, מוצלח לדעתי רק רציתי להגיב שכתבת בצורה מעולה =)

  הכפפה, 15-02-2010 18:52

 • בלי קשר לדת, המוזיקה של אביתר מדברת בעד עצמה

  לדעתי כל מי שאוהב ומבין מוזיקה לא יכול "לנטוש" את המוזיקה המשובחת שאביתר עושה זה כמו לנטוש את אריאל זילבר שכתב כמה נכסי צאן ברזל במוזיקה בגלל דוסיותו. מוזיקה זו שפה אחרת. גם אם לא כל אחד יסכים עם המילים שלה.

  לא דתיה, 24-02-2010 17:55

 • אביתר יקר

  אביתר בנאי כולו נשמה ויוצר מדהים. מלווה אותי מהדיסק הראשון ועד ההתפכחות ברביעי. הופעה מהפנטת. איש יקר.

  לירון, 25-02-2010 08:09

 • אביתר + "דוסיות" = יצירות בלתי נשכחות

  אביתר בנאי דווקא בזכות "דוסיותו" והפך את היצירות שלו ליותר עמוקות, משמעותיות ואני חושבת שדווקא לדפוק רגליים בפסנתר וכו (אף עלי פי שאני מאוד אוהבת את האלבומים הראשונים) אינם משקפים את גילו, בגרותו (אב ל4 ילדים אם אני לא טועה) שחי בירושלים. האלבום האחרון הוא יופ בהתגלמותו וגם החילונים שבינכם נסו להקשיב ולהכנס לראש שלו במן שיצר אותו, תראו שיש שם משהו הרבה יותר עמוק וחשוב במילים, הן כי הן לקוחות מהתורה הקדושה והן כי הן מולחנות בצורה פשוט מדהימה , ודווקא זה עוד יותר מקרב, מחזק ובקיצור - אביתר, איזה יצירות, איזה אדם ואיזה אמונה שאתה מנחיל !!! אוהבים !!!

  רוני, 25-02-2010 13:23

 • אביתר עדיין רואה פורנו כמו בדירה בתל אביב

  זוכר שבאתי אליך וכל הקסטות וידאו של הפורנו היו על השולחן? יש דברים שלא משתנים

  ידידה של אביתר, 10-03-2010 12:10