מגזין

בלקן זה כאן

המוצר הישראלי החם על במות העולם, הבלקן ביט בוקס, השיקו אלבום חדש בהופעה חגיגית. סער גמזו בדק את החיבור בין צעד תימני, בורקס טורקי ועיניים כחולות של ילד בהאיטי

מאת סער גמזו. 06-02-2010

תגיות: Balkan Beat Box

בלקן זה כאן

בלקן ביט בוקס משיקים אלבום חדש. אם שמעתם אותם בעבר אתם בטח יודעים שיש כאן סיבה למסיבה. חתיכת מסיבה מרימים הבלקן. שתי הופעות ביומיים רצופים בהאנגר 11 שנועדו לאפשר לכל מעריצי הלהקה וגם לכמה מצטרפים חדשים לשבט לבוא לחגוג איתם. את החוגגים מקבלת הפקה בסטנדרטים המתאימים להופעות חו"ליות כבר בכניסה להאנגר. מסכי ענק מאחורי הבמה ובצידי ההאנגר מקרינים וידאו, ברים ענקיים מתדלקים את החוגגים ולמרות הקור הנושב אלינו מרוסיה בימים האחרונים בפנים חם ונעים מאד. מאות רבות של פרצופים מחייכים יוצרים אווירה חיובית וכיפית במיוחד. לפתע כבים האורות וזוג זמרות בלבוש בולגרי צועני נעמדות על הבלקונה הצידית ומתחילות לשיר. זו יריית הפתיחה להופעה שיוצאת לדרך עם אינטרו קצר ואחריו Move It שפותחים את האלבום החדש. אין שום צורך בהופעת חימום, אחרי חצי דקה הקהל כבר משולהב ומקפץ במקום עם פנים קורנות מאושר.

photobucket

הגרעין הבסיסי של הבלקן ביט בוקס (תמיר מוסקט, אורי קפלן ותומר יוסף) מחוזקים בבן הנדלר על הבס, אייל תלמודי על סקסופון וקלרינט ואורי כינרות על גיטרה חשמלית. שילוב הכישרונות המוזיקליים והבימתיים שלהם יחד עם ההנאה העצומה שהם שואבים מהמוזיקה וההופעה עוברים בגלים ענקיים לקהל. אין מצב להישאר אדיש לחאפלה המטורפת שלהם כשרואים את תלמודי משתולל כמו ילד, את החיוך הענק של תמיר מוסקט ובטח לא כשאתם בשורות הראשונות ותומר יוסף מבצע אליכם סטייג' דייבינג אימתני ואחריו קראווד סרפינג. למרות שהם על הבמה והקהל תחתיה אין שום מחסום ביניהם. יש שם תקשורת אמיתית וגלים של חום ואהבה שעוברים מצד לצד.

הבלקן מבצעים שירים מהאלבום החדש וגם מהקודמים ופתאום ברור מאד שהחדש לא באמת לוקח כיוון חדש או סגנון אחר מהקודמים אלא מוסיף עליהם. המסע להרחבת עולם המושגים המוזיקליים שלהם מביא אותם למחוזות חדשים והם מוזגים גם אותם לתוך נוסחת הקצב הים תיכונית השמחה שלהם. מקצבים תימניים פוגשים כאלה שהגיעו ממקסיקו, ניחוחות פרסיים משיקים לריחות תימניים, האלמנטים הבלקניים חוצים את הים התיכון ונוחתים במרוקו. הבלילה העשירה הזו של סגנונות ואלמנטים מייצרת את המוזיקה של בלקן ביט בוקס. היא מאפשרת לכל מאזין נקודת חיבור מאד אותנטית איתה ומוחקת בלי שום מאמץ את ההבדלים בין האנשים בקהל. המסר המאחד שלהם, הרעיון האנטי מלחמתי שהם מביאים, האידיאל של חיים בכיף בלי מלחמות ושחיתות, הקסם של העזרה ההדדית בין בני אדם - כל אלה לא מקבלים ביטוי רק במוזיקה שלהם אלא גם במעשים. עמדת התרמה להקמת בית יתומים בהאיטי מוקמה ביציאה וזכתה ליח"צ נפלא מצד תומר יוסף. לפני שביצעו את War Again היה יוסף קולו של הקהל כולו וחלק עצום בעם בכלל שמאס בלופ האינסופי של מלחמות ואסונות שאנו חיים בתוכו.

אם חיפשתם עוד סיבות קבלו את שלמה בר והברירה הטבעית שניגנו עם הבלקן 3 קטעים שלהם (שחרחורת, ספר ספר, ילדים זה שמחה) בעיבוד ביט בוקסי נהדר ואת קותימן שלקח חלק וירטואלי ב-Digital Monkey דרך עבודת וידאו-מוזיקה קסומה שערך מראש ועלה אחרי השיר לעוד קטע כשהוא מאייש את עמדת הפרקשניסט. כל הטווח העצום שנמצא בין האורחים הללו הוא הספרה המוזיקלית של הבלקן ביט בוקס.

photobucket

מעל שעתיים החגיגה חובקת העולם הזו נמשכת והקהל מצביע ברגליים ובידיים. השבט כולו קופץ בתנועות אחידות ומנופף בידיים בלי הפסקה. אנשים לא הגיעו לראות הופעה אלא להשתתף בחגיגה. מי שהגיע להאנגר קיבל בלייב את מה שהבלקן מביאים איתם לכל מקום בו הם מופיעים בעולם - אהבה עצומה למוזיקה, היכולת והכישרון להפוך אותה לחגיגה של כיף, אהבה אמיתית לחיים ואהבה אמיתית לא פחות לאנשים שחיים את החיים, המון אמת פשוטה ונעדרת פוזות מתוחכמות וחיוכים ענקיים. להתאהב בהם. כל פעם מחדש.

צילומים פנימיים - אורית פניני

צילום חיצוני - belkus

צילום פנימי - kmeron

תגובות

 • Boom

  תאור מדוייק של הופעה גדולה! באתי חסר אנרגיה ושבע הופעות מהבלקן ויצאתי על ספידים :) הפקה מעולה אפילו הסאונד היה מעולה. במילה אחת פשששששששששששששש

  באבא, 06-02-2010 18:48

 • ולמרות הכל, הם ממחזרים...

  מיכלי, 06-02-2010 23:52

 • fresh fresh fresh !! always new

  mosh, 09-02-2010 22:14