מגזין

אקזוטים עד הסוף

סוליקו השיקו את אלבומם החדש Exotic On The Speaker במסיבת ענק, שלא הפסיקה להפתיע בעוד ועוד חברים טובים שבאו לתמוך. ליטל פז חזרה עם מסקנות חדשות על הראפ בישראל

מאת ליטל פז. 01-02-2010

תגיות: Soulico

אקזוטים עד הסוףצילום: יחסי ציבור

כחובבת היפ הופ מושבעת, עינתוזים וה-Black Eyed Peas, הסינגלים שנשמעו כבר מזה זמן מה, ונחתמו תחת השם "סוליקו", הדליקו את נשמתי שהחלה לחוש תסכול מאותו Rhythm מושמע ולהיטים ממוחזרים על רחבת הריקודים.

סוליקו ואלבומם החדש Exotic On The Speaker הם משהו מרענן, סלט אחד גדול של תענוגות מוזיקאליות חוצות ז'אנר. הם נשמעים כמו מערבולת מסתובבת על טהרת הראפ וההיפ הופ, משולבת גם במוזיקה אלקטרונית וגחמות אתניות מהמוזיקה הערבית, שמכניסה בקצב המון נשמה. ועדיין, אני מרגישה שלא הצלחתי להגדיר אותם כראוי.

סוליקו נותנים משמעות חדשה למוזיקה שחורה ואולי מבחינתי אפילו למוזיקה בכלל. הלהקה עלתה להשיק את אלבומה במועדון הברזילי, באחת ושלושים לבמה מושקעת מלאה בטכנולוגיות ממוחשבות ובכלי נגינה. את הכניסה להופעה עשו סוליקו עם El Nur, אותו הטראק שגם פותח את האלבום. זו הייתה כניסה מעוררת וסוחפת, הרבה בזכות Saz הראפר הערבי - ישראלי, שעלה לבמה בלבוש ערבי מסורתי וכובע המנציח את דגל פלשתין. תוך כדי ביצוע השיר השיל מעליו Saz את הלבוש ונשאר עם בגדי ראפר, נתן הופעה מקפיצה וסוחפת והראה זעם שהופך את הראפ להיות כל כך רלוונטי לחברה שלנו עם שיר כל כך עוצמתי שהועבר גם מבלי להבין את המילים בערבית. הכניסה של תומר יוסף לבמה, כמו גם כניסתו לשיר, הוסיפה ניצוץ (וצעקות של אהבה מהקהל) שאין שני לו.

משם סוליקו זרמו הלאה עם אקסום ו-"פתאום באנו" שהם ללא ספק, ההפתעה והשמחה בהתגלמותה. שני החבר'ה הצעירים האלו פשוט יודעים לעשות את העבודה. נקודה. הם מגלמים את אותו חידוש מרענן בעולם ההיפ הופ הישראלי מוסיפים לו קצב ים תיכוני שמזכיר לי את מה שהלטינים עשו להיפ הופ וכינו אותו בשם Reggaeton, קרי היפ הופ, רגאיי ודאנסהול בערבוב אחד גדול עם שמחת המוזיקה הלטינית.

אחריהם המשיכו סוליקו להגיש קטעים מתוך האלבום יחד עם אורחים נוספים, קרולינה הצטרפה בהמשך ועלתה עם Happiness וגרמה לי פשוט לרצות לקפוץ לבמה ולחבק אותה. כפי שמצופה, משם זרמה המסיבה לניצוחו של אורי שוחט ואחר כך כמובן סוליקו שחזרו לרומם כמו שהם יודעים כדי לסכם את כל מה שקרה על הבמה באותו הערב.

טוב, זה לא מוזר שבתור חובבת היפ הופ ומוסיקה אתנית השירים שהכי אהבתי על הבמה הם El Nur" ,"Exotic on the Speaker" ו-"פתאום באנו". סוליקו שבו אותי בגלל שהכניסו לעולם תקלוט המוזיקה השחורה את הנשמה המזרחית-ים תיכונית, במחאה של ראפ ובסלסולים המרגשים של הקול הנשי בערבית ונותנים בכך מסר לדו קיום מבלי להשתמש במילים גרנדיוזיות. הם הוסיפו להיפ הופ את אווירת החאפלה השמחה שגורמת לך לחייך כמו תינוק ופשוט לרקוד. בגלל זה הם מייצגים מבחינתי יותר מעוד הרכב מוזיקאלי מצליח ויותר מעוד סתם מסיבה, שמי ייתן ונרקוד יחד שני העמים על הרחבה.

תגובות

  • היה חזק ביותר

    יבגני, 03-02-2010 15:11