מגזין

פונץ' עושים עם ארק

פונץ' חגגו את יציאת אלבום ההופעה הכפול שלהם בערב אינטימי עם 200 מחבריהם הקרובים. סער גמזו חזר עם ניחוח אניס

מאת סער גמזו. 31-01-2010

תגיות: פונץ'

פונץ' עושים עם ארקעטיפת האלבום

חייבים להודות שלקדם יציאה של אלבום הופעה בהופעה זה רעיון משעשע. חוץ מההשוואה, המאוד מתבקשת, בין האלבום וההופעה עצמה ישנו תמיד הקסם המיוחד של ערב חד פעמי שלא ניתן לשחזר בשום צורה. וייב, אנרגיות, אווירה - איך שתבחרו לקרוא לזה, החד פעמיות היא קסמה של ההופעה החיה. הידיעה שמה שקורה עכשיו על הבמה לעולם לא יקרה שוב באותה הצורה היא אולי הסיבה הגדולה ביותר לצאת מהבית ולהחליף את ההאזנה לאלבום בבית בעמידה מול הבמה ומבט חי ואמיתי בהתרחשות מוזיקלית. פונץ' משיקים אלבום הופעה כפול בשם "חור בשמיים כחולים" וזוהי סיבה למסיבה. האלבום מתעד את "פסטי-פונץ'" הקודם שנערך לפני 3 שנים בכדי לקדם את יציאת האלבום "פינוקיו" ונמשך לאורך שלושה לילות מוטרפים ועמוסים באורחים. גם הפעם לא מדובר בערב חד פעמי לרגל יציאת אלבום ההופעה הכפול אלא בשני ערבים צמודים. הראשון חוגג את יציאתו מחדש של "אלבום המצעדים", אלבום הסולו של יוסי בבליקי שראה אור לפני כ-9 שנים ונעלם מהמדפים כשהוא הופך למיתוס, והשני את יציאתו של "חור בשמיים כחולים".

מסיבות שהרגע לא ברורות לי ויתרתי על הערב הראשון ובחרתי להגיע לערב השני. נתוני הפתיחה שלו (הופעת עמידה ולא ישיבה, יום חמישי) קסמו והבטיחו הופעה חמה יותר, ארוכה יותר וגדושה יותר בהפתעות. מבט חטוף ברשימת השירים שתנוגן מספר שפונץ' מתכננים לתת לקהל ליהנות מלא פחות מ-21 (!!!) שירים לפני שהערב הזה ייגמר. הקהל ברובו עם ניסיון שנים גדול משלי מטפטף פנימה ובאיחור סביר יחסית הלהקה עולה לבמה. עיניים בורקות בקהל, חיוכים רחבים והמון אהבה מקבלים אותם בחום אדיר. בהמון רגעים במהלך הערב נדמה שזה מפגש חברים והאינטימיות שבבליקי מייצר עם הקהל היא קסם מופלא. ההתלהבות האדירה שלו, האהבה שלו למוזיקה ולקהל, ההתרגשות התמימה שלו, החיבור הרגשי למילים ולמוזיקה, החיוכים החבריים שהוא מפזר לחברי הלהקה וההומור הנפלא שלו הם אולי המנוע הראשי של פונץ' בהופעה. שימי בן לולו ואיתי מאור אחראים על הקצב, בועז כהן על הקלידים, אלי שאולי המלך עם גיטרה חשמלית ודנה בקר כצלע נשית ווקאלית רכה משלימים את ההרכב הנוכחי. עוד מבט בוחן מגלה קופסת אפקטים יתומה וסטנד מיקרופון מיותם - יהיה אורח...

החל מיריית הפתיחה יוסי בבליקי קופץ, מנתר ומתרוצץ על הבמה תוך כדי שהוא שר ומחלק לקהל מבטים אוהבים באמת. עוד ארק ועוד ארק, הראשון רץ בדם, השני שפוך על הבמה. עוד כמה כאלה יצטרפו אליו במהלך ההופעה. האיילות של יוסף גולד עוזרות לבבליקי לשכוח את כל העולם שסביב. את רוב ההופעה הוא מנגן על גיטרה לא מכוונת בעליל וחלק לא מבוטל מהזמן היא אפילו לא מחוברת (הוא ניתק אותה בטעות ורק שאולי רב התושייה חיבר אותה בשלב מאוחר יחסית). במקרים אחרים זה היה נראה מרושל או לא מקצועי אבל הקסם הבבליקי מכסה על זה בקלות. הוא כולו רושף שלהבת אהבה דרך העיניים ומחבק במבט כל אחד ואחת בקהל. עוד ארק ובבליקי יורד להדרן 2 שירים מוקדם מדי להפתעת חברי הלהקה. כשהם חוזרים הם מארחים את שלומי רוזנבלום (לתשומת לב השר לבטחון פנים - האיש מחזיק בפתרון לבעיית האלכוהול בקרב צעירים) ואת רם אוריון עם ביצוע מחוספס ל"רינגטון" שלו. חיבוקים חמים ונשיקות עם חברי ההרכב מחזקים מאד את התחושה האינטימית ואת הכיף האמיתי שהם שואבים מהעשייה המוזיקלית.

21 השירים שהופיעו בסט-ליסט כבר חלפו מזמן ואחריהם הגיעו עוד אחרים. כמעט 30 שירים נדחסו לתוך הערב הזה וכולם להיטי ענק מבחינתי. תוסיפו עליהם קפיצה וירטואוזית של בבליקי לתוך הקהל, חלוקה של מיני אלבום חינם, פרגון לקובי אור ודברי סיום דרמטיים שכמו נתפרו סביב אירועי היום שלי ותקבלו את התמונה כולה. פסטי-פונץ' 2010. אהבה, מוזיקה ואהבה למוזיקה.

אגב - ראוי, מומלץ, כדאי ורצוי לקנות את "חור בשמיים כחולים" גם אם הוא לא הדבר האמיתי. הוא ממש קרוב לשם.

תגובות