מגזין

סרטים שרואים משם - Welcome To Dongmakgol

אסף בן קרת בטור על הסרט שעשה לו את השבוע. והפעם הקולנוע הדרום קוריאני במיטבו - עם מלחמה, אפקטים, צבעים חדים והכי חשוב סיפור

מאת אסף בן-קרת. 24-01-2010

תגיות: סרטים שרואים משם, קולנוע

סרטים שרואים משם - Welcome To Dongmakgol

הפעם במדורנו סרט לא ממש חדש, אבל אחד מהסרטים המקסימים ביותר שראיתי לאחרונה, ואני חייב לציין שלא היו הרבה כאלו. הסרט שלנו מתחיל אי שם בשנות החמישים במאה הקודמת בעיצומה של מלחמת קוריאה בין הצפון לדרום. סצנת הפתיחה כוללת היתקלות עקובה מדם בין הצפון ובין הדרום, כמיטב המסורת בכל סרטי המלחמה הקוריאניים (ויש המון שכאלו). מעטים מהם שורדים בין הצפוניים ובין הדרומיים. החיילים הללו ממשיכים ברגל, או יותר נכון מדדים בקושי, עד שהם מגיעים לדונג מקול, כפר קטן ומסתורי הקבור אי שם בין הרים ויערות. הכפר הזה נראה מוזר בשלוותו ובאווירה הנעימה שלו.

זהו בדיוק העיתוי הנכון לשלושה חיילים מהדרום ושניים מהצפון להיתקל האחד בשני באמצע הכפר, כשאוכלוסייה כפרית שלמה עומדת ומפרידה ביניהם, מצליחה בקושי רב לשמור על איזון. המפגש ביניהם היסטרי, טעון בתחמושת רבה, עצבים, איבה והוא מאוד מלחיץ, עומד להתפוצץ בכל רגע. בנוסף לכך הם מגלים לפתע לחרדתם שיש בכפר גם קצין אמריקאי שמטוסו התרסק והוא מוחזק שם, ספק פצוע ספק שבוי, מבלי יכולת לתקשר עם אף אחד.

בנקודה זו בדיוק מתרחש משהו משונה. האנשים בכפר דונגמקול, מבלי לעשות כמעט דבר, מצליחים לאחד את כולם יחדיו. אנשי הכפר כולם תמימים לחלוטין, נראה כי איומי המלחמה מעולם לא הגיעו לאוזניהם והם אינם יודעים נשק מהו. חיילי הצפון והדרום, עדיין ספוגים ספקנות וטינה רבה כלפי הצד השני, נשארים יחד בכפר עם הקצין האמריקאי ולפחות לתקופה קצרה חווים כולם אושר גדול, לא נטול דאגות, אך אמיתי לחלוטין.

מה שמתחיל בסצנת קרב לא קלה הופך לקומדיה אנושית מקסימה ביותר, תסריט חכם וכל כך אידילי שזה כמעט בלתי נתפס. זהו לא משל או דימוי כלשהו לעולם טוב יותר, זהו אסקפיזם מוחלט, וככזה הוא עושה עבודה מופלאה, מקלף מלוחמים ידועי קרבות את האנושיות שבהם ואת תחושת הסולדריות והכבוד לחיי אדם. הסוד של הכפר לא מפוצח כלל במהלך הסרט ומשאיר אחריו לא מעט סימני תהייה אך בעיקר השתאות בו זמנית.

בנוסף לכך, וזהו ייחודו האמיתי של הסרט, מדובר בספקטקל מרהיב ביופיו מבחינה ויזואלית. סצנות השיא של Welcome To Dongmakgol מורכבות מהמצאות והברקות מקסימות, סיקוונסים עוצרי נשימה, המון צבע, עיצוב עשיר ובנייה משגעת של סצנות דמיוניות, בלתי הגיוניות, בלתי אפשריות, עשויות בדיוק רב על ידי אמן גדול. קחו למשל, סצנה של 6 דקות אחר חזיר בר שנראית ממש כמו מערכה במשחק פוטבול, סצנת גשם של פופקורן, פנסים מרקדים בשמיים ועוד סצנה אחת של התקפה אווירית שכולה פירוטכניקה וצבעים חמים במיוחד. הסרט הזה מנסה במאמץ רב ובהצלחה לא מבוטלת לצייר תמונה מושלמת של עולם אוטופי, פציפיסטי, נטול דאגות ואלימות, אוהב אדם וכמעט ללא כל טיפה בריאה של ציניות. לא זכור לי סרט עם מסר מקסים ואמיתי שכזה. כולם משחקים מאוד יפה, יש מוזיקה יפה והצילום לא פחות ממדהים. Welcome הוא אחד מהסרטים הכי פחות שגרתיים שראיתי, השאיר עלי הרבה רושם ובעיקר חיוך ענק מפה לאוזן שנשאר עמי כמה ימים אחרי שסיימתי את הצפייה. מומלץ ביותר!!!

Welcome To Dongmakgol (ד.קוריאה, 2005). במאי: פארק קוואנג-היון.

תגובות

  • אכן מקסים ומשובח

    :)

    poppy seed, 25-01-2010 16:08