מגזין

הסיפור מאחורי השיר - אטליז

סיפור אחד, אמן אחד, שיר אחד. והפעם גיא בן שטרית מאטליז על מורה רוחני, ספר ורוד וסערת רגשות בשיר "Pink BiBle" מהמיני אלבום החדש "Delicately Violent". טור אישי מאת קרן רובין

מאת קרן רובין. 21-01-2010

תגיות: Eatliz

הסיפור מאחורי השיר - אטליזצילום: אוהד רומנו

היי גיא, מתי נכתב השיר? "השיר "Pink Bible" נכתב בשנת 2004 בהשראת ספר שיצא באותה השנה שנקרא "זרעים של בריאה חדשה" מאת שי טובלי, שהוא מעין מורה דרך רוחני".

הפעם במקום סיפור אנחנו מוצאים ספר שלם מאחורי השיר. "כן. הספר עצמו השפיע עליי ועל צורת דרכי החשיבה שלי בצורה זו או אחרת. השיר הזה הולחן ונכתב בעקבות כך שקראתי את הספר, שטבע מתוכי תעצומות נפש גדולות. ניתן לשמוע את סערת הרגשות במבנה של הלחן. המילים והמוזיקה נבעו מתוכי בבת אחת בזרימה כוללת ואחידה והטקסט כולו הוא מטאפורות ודימויים לעולם שנפתח בפניי. כריכת הספר ורודה ולכן נהגתי לכנות את הספר בשם התנ"ך הוורוד. מבחינתי הספר הזה היה התנ"ך הפרטי שלי".

מה הכוונה ב-"I Drew My Pet Dreams with My Eyes"? "מבחינתי זה קצת כמו לשאול את אבו חסן מה הסוד שלו ומה המרכיב הסודי בחומוס, קטנים הסיכויים שהוא ייתן לך על זה תשובה. קשה להסביר או לפרש משפט שמבחינתי האישית טומן בתוכו משמעויות שהן מטאפורה או סוג של קוד שמתאר מצב רגשי כזה או אחר ברגע מסוים, זה עלול ליטול מהטקסט את אבקת הקסם".

מבנה השיר מכיל בית אחד רגיל ובשלושת חלקיו האחרים יש משפט אחד שחוזר מספר פעמים. "הבתים הם סוג של ג'יבריש שאמורים לאפיין עולם מקביל ופרללי לעולם המציאותי שלי. כל מה שבמציאות שלנו נלקח כברור מאליו והמציאות שרירותית, בעולם, המראה המקביל הוא בדיוק להפך, נלעג, לא הגיוני ולא סביר שייתכן. אגב, הספרים המאוחרים של שי טובלי הרבה יותר ממוקדים והרבה יותר מומלצים מבחינתי. הספר הספציפי הזה שעליו נכתב השיר הוא הנצרה הראשונה ששוחררה ואיתו השתחררה היכולת להסתכלות יותר מעמיקה ולהיפתחות שלי".

שי טובלי הצטייר כקיצוני למדי, למשל בחילופי זוגות שהוא יצר בקבוצה שהלכה איתו, או העובדה שהוא כינה את עצמו הבודהה מאוריון. אתה לא מתקשה לקחת את המסרים שלו ברצינות? "אני לא מתקשה לקבל או לא לקבל את המסרים של שי כי בידיי הברירה לבחור מה שטוב לי ומה שפחות טוב לי. כנ"ל לגבי כל מפגש עם שי בהם השתתפו אנשים שבחרו מרצונם החופשי להקשיב למה שיש לו להגיד. אני רק יכול להגיד שלא צריך להאמין או לקחת כמובן מאליו את כל מה שכותבים בעיתון או מדווחים בחדשות. לצורך העניין רוב הציבור בארה"ב חושב שבת"א נופלות פצצות נון סטופ ושאזרחים כמוני וכמוך מסתובבים עם נשק ברחובות".

ראיתי שאפשר להשיג את השירים שלכם כתוכן סלולארי. האם שיתוף פעולה עם השינויים הטכנולוגיים הוא תנאי להצלחה?

"מוזיקת שוליים נשארת בשוליים. האם מוזיקת שוליים יכולה להצליח או לא? ההגדרה שלי להצלחה של מוזיקה היא כאשר היא מוצלחת באוזניי מי שהלחין אותה וכאשר אותה יצירה מוזיקלית צוברת קהל הולך וגדל. מוזיקאים שמעוניינים שהמוזיקה שלהם תעבור מפאזת השוליים לפאזת המיינסטרים יהיו חייבים להיות פתוחים לשתף פעולה עם חידושים טכנולוגיים, ולכן החלטנו לתת את השירים של אטליז להורדה חופשית באיכות גבוהה.

היום גם אם המוזיקה שלך בסלולר, אתה נותן את השיר כפי שהוא ללא שינוי. עד לא מזמן חברות הסלולר היו משכירות מוזיקאים שהכינו מאגרים של שירים בפורמט של Midi והאמת היא שאני מעדיף את התקופה ההיא שזה יצרו דברים ב-Midi, המגבלה הטכנולוגית יצרה ז'אנר מעניין ועל פני זה העלה חיוך".

אין בעצם המדיום הסלולארי פגיעה בערך האומנותי? "לטעמי אין שום פגיעה בערך האמנותי כי לאומנות אין ערך, לפחות לא במובן שניתן למדוד בכסף, במספרים או באחוזים או בכל משתנה כזה שנקרא ערכים. האומנות מייצרת דיון, האומנות פותחת עוד כיוונים ואפיקים ומייצרת עוד אומנות או עוד יצירה וביטוי אישי או המוני. לדעתי, אומנות היא אנרגיה וכשהאנרגיה הזו פורצת היא מדבקת.

במילים אחרות כאשר היא במיטבה היא גוררת אחריה תגובה חזקה וחדשה שמגולמת בעוד פרץ של יצירה על ידי אותו אומן או על ידי אנשים אחרים שנדבקו. כדימוי אני רואה את זה כמו נר דולק;  השעווה היא האומנות, הלחנים, הכתיבה והאש היא הדיון, האנרגיה ופרץ היצירה שמגיע עקב יצירה של מישהו". 

  Pink BiBle by Eatliz

Pink BiBle/ גיא בן שטרית

Treat me well while I'm sick Tide me hands Kiss me please while I sleep I drew my pet dreams with my eyes I drew my pet dreams with my eyes I drew my pet dreams with my eyes I heard them, I heard them shout I heard them, I heard them shout I heard them, I heard them shout I drew my pet dreams with my eyes I drew my pet dreams with my eyes I drew my pet dreams with my eyes

ביום שישי הקרוב ב-22 לינואר בשעה 22:00, תתקיים הופעה של אטליז במועדון הברזילי בתל אביב.

טור זה פורסם באתר NRGמעריבלכל הכתבות של שדרני קול הקמפוס שפורסמו ב- NRGמעריב

תגובות

  • אחלה טור!

    נעמה, 21-01-2010 15:39

  • כתבה מעניינת

    כיף להכנס למאחורי הקלעים

    נדב בן אליעזר, 21-01-2010 20:25