מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 29

ניר אביבי ("השפם") בוחר את אלבומי העשור שלו וסוגר את סדרת סיכומי העשור

מאת ניר אביבי. 24-01-2010

תגיות: אבישי כהן, Groundation, יאיר דלאל, Erik Truffaz, Le Trio Jubran, Jack Johnson, Anouar Brahem, Cedric Congo Myton, Antibalas Afrobeat Express, Tonny Allen

העשור האחרון היה העשור הראשון בחיי בו נחשפתי למוסיקה שעזרה לי לעצב את הזהות האמיתית שלי ולהכיר עולם שלם של תרבויות ומנגינות מכל רחבי העולם. האלבומים המומלצים הם מקשת מוסיקלית רחבה ולא שייכים כולם לז'אנר זה או אחר. המשותף להם הוא שמבחינתי, ניתן להגדיר אותם כ"אלבומי חופש", כלומר אלבומים שלגבי הם נצחיים ולהם כבר אין זמן ומקום. הם לא נעשו על מנת להתאים לתקופה, אלא לתמיד, הם פה להישאר ותמיד יפעילו לי, כל אחד בדרכו, משהו בפנים, רגש או תחושה, ולכן הם הנבחרים שלי לעשור הראשון של שנות האלפיים.

 

Groundation - Each One Teach One - 2001

 

Photobucket

 

האלבום הראשון שגם פותח את שנות האלפיים הוא של אחת מהלהקות הכי טובות בתולדות האנושות. הוא לאו דווקא הכי טוב שלהם, אבל מכיוון שהוא הראשון שלהם בעשור החולף, יש לו את הכבוד הראוי בעשירייה. "גראונדיישן" פתחו עולם חדש למוסיקת הרגאיי ובכלל, מאין שילוב של מילים מדהימות, מוסיקת רגאיי שמנוגנת על ידי נגני ג'אז מצוינים וכימיה מדהימה בין כל חברי הלהקה. כל משפט של סטאנפורד, סולן הלהקה, הוא חקוק באבן, עוצמתי וחזק, ומבחינתי המוסיקה שלהם היא נצחית, על זמנית, מרגשת ומעוררת.

 

 

Erik Truffaz - Rendezvous Point - 2008

 

Photobucket

 

אריק טרופז הצרפתי מסיים את העשור עם אלבום שהוא למעשה שלושה אי-פיים, שלכל אחד נושא אחר: פריז, בנרס (ורנסי בהודו) ומקסיקו - פסיפס מרתק בין שלושה מקומות בקצה השני של העולם. לכל אחד אופי שונה לגמרי, אבל הוא כל כך עמוק ומרגש. טרופז משתף פעולה באלבום עם מספר אמנים ומעלה מדרגה נוספת את מוסיקת העולם והג'אז. הוא מוכיח שאין גבולות מוגדרים לאף אחד מסגנונות המוסיקה ומותח אותם עוד יותר.

 

 

Jack Johnson - In Between Dreams - 2005

 

Photobucket

 

ג'ק ג'ונסון, הגולש לשעבר מהוואי, עושה את מוסיקת החופשה האולטימטיבית. אין אדם ששומע אותו ולא נזכר בטיול שלו למזרח או בשהייה באוסטרליה. גם אחרי אין ספור הפעמים ששמעתי את האלבום הזה, הוא תמיד עושה לי תחושה נעימה בפנים ומחזיר אותי לימים אחרים של טיול אחרי צבא. אלבום שנותן לי את התחושה שיש אלטרנטיבה לחיים בעיר, להמולה ולכל הבלאגן. שתמיד אוכל לפרוש, לקחת גיטרה ופשוט לשכוח מהכל.

 

 

Anouar Brahem - Les Voyage de Sahar - 2006

 

Photobucket

 

בראהים, נגן העוד הטוניסאי שחי בצרפת, הוא לא וירטואוז ענק ויש נגני עוד טובים ממנו. אבל אין ספק שהאלבום הזה ספציפית הוא יצירת אמנות מרגיעה וחיונית לכל אוהבי המוסיקה שבינינו. צלילות אין סופיות במדבר סהרה ורגש ללא גבולות, שמצליח אדם אחד להכניס לתוך כלי אחד.

 

 

Cedric Congo Myton - Inna de Yard - 2005

 

Photobucket

 

מייטון, יוצא להקת "הקונגוס" האגדית, יצר אלבום שהוא בעצם נגינה בחצר, ומכאן שמו. באלבום הוא "מג'מג'ם" עם חברים בחצר ביתו, ואם תראו את אחד הקטעים ביו-טיוב, תוכלו להבין את העיקרון. ראסטות יושבים באיזו חצר של בית בג'מייקה, מעשנים מריחואנה, צוחקים ומנגנים שעות על גבי שעות. ככה זה כשבאמת אוהבים מוסיקה ומתייחסים אליה כאל מלאכת קודש ועבודה רוחנית. מייטון הוא ראסטה אמיתי עם לב של אריה, ובאלבום הוא עושה קאברים לשירים מוכרים ואהובים של הקונגוס כמו "הילדים בוכים", ומצליח לרגש עד דמעות בגרסאות אקוסטיות ויפהפיות.

 

 

Antibalas Afrobeat Express - Security - 2007

 

Photobucket

 

 

הרכב האפרוביט הניו-יורקי, באלבום מופת עם הרבה אפרוביט לוריד. האלבום מוכיח שלא רק פלה קוטי וטוני אלן הצליחו לעשות אפרוביט אמיתי, אלא גם הם. אין בן אדם שישמע את אחד הקטעים שבאלבום ולא יניע את התחת. "אנטיבאלס" מוכיחים שגם בשנות האלפיים אפשר לעשות אפרוביט אמיתי ושורשי, שהוא חי ובועט גם לקראת סוף העשור הראשון של שנות האלפיים.

 

 

Tonny Allen - Lagos No Shaking - 2006

 

Photobucket

 

טוני אלן, אחד מאבות האפרוביט ואישיות בולטת בפני עצמו באלבום מופת, עם כל ההיסטוריה עקובת הדם של היבשת השחורה ושל ניגריה בפרט. אלן, אחד מהאריות שעדיין נשארו בחיים אחרי פלה קוטי האגדי, בוב מארלי ולוחמי חופש אחרים, ממשיך ליצור ומנסה לחדש. האלבום האחרון שלו שיצא בשנת 2009 ונקרא "סוכן חשאי" היה קצת פרווה לטעמי, אך האלבום המומלץ הוא ללא ספק "לאגוס נו שייקינג", אלבום קצבי, שורשי, שנותן תקווה לעתיד טוב יותר, גם בשנות האלפיים.

 

 

וגם אלבומים מכאן:

  

 

Avishai Cohen - After the Big Rain - 2007

 

Photobucket

 

אבישי כהן החצוצרן, התוודע למוסיקה האפריקאית באלבום הזה ויצר משהו מדהים: שילוב מרתק של ג'אז ומוסיקה אפריקאית, מהפנטת וסוחפת לחלוטין. בכלל, בכל העשור האחרון ובעיקר לקראת סופו, ראינו איך המוסיקה האפריקאית נכנסה יותר ויותר לתוך הרפרטואר הישראלי, ואמנים ויוצרים שונים החלו לשתף פעולה עם אמנים אפריקאים ועם מוסיקה אפריקאית שורשית. אני אישית גיליתי את המוסיקה האפריקאית רק בשנים האחרונות - עולם שלם ומדהים של מוסיקה אין סופית שכל הזמן מחדשת ומרגשת. אבישי המוכשר ביותר הפתיע באלבום ויצר יצירת אומנות שתישאר לנצח, ולי אין ספק שזה אחד האלבומים היפהפיים שיצאו לאמן ישראלי בעשור האחרון. אצלי לפחות, הוא יחזיק לנצח כאבן דרך במוסיקה הישראלית.

 

 

Le Trio Jubran - Majaz - 2007

 

Photobucket

 

שלישיית האחים הערבית/ישראלית, שאביהם נחשב לאחד מיוצרי העוד הנחשבים בארץ, יצרו אלבום מוסיקה ערבית מסורתית, אלבום אמיתי ואותנטי לחלוטין, עם סאונד ייחודי ומהפנט. לדעתי האלבום הזה לא נופל מאלבומים אחרים של טובי נגני העוד והמוסיקה הערבית, וחבל מאוד שלא נותנים עוד חשיפה לאחים כאן בארץ, בעוד שבעולם הערבי ובכלל יש להם מקום של כבוד לא מבוטל.

 

 

Yair Dalal - Asmar - 2002

 

Photobucket

 

יאיר דלל הוא יאיר דלל ואין צורך להרחיב במילים עליו. הוא פורץ דרך בארץ ביחסו אל הבדואים, בהיכרות שלו איתם ובנתיב שהוא בחר. בעיקרון, האלבום האהוב עלי של דלל הוא דווקא האלבום "עזזמה", שבו הוא מנגן עם שבט "עזזמה" הבדואי, והוא המדהים ביותר מבין אלבומיו. חשוב לי גם לציין שהאלבום (שיצא בשנת 1999 ולכן הוא גם לא הנבחר ברשימה זו) היה האלבום הראשון ששמעתי בחיי, זה שהכיר לי את המוסיקה הערבית וחשף אותי לעולם מהפנט ומדהים שהיום אני ממשיך לחקור עוד ועוד. "עסמר" אמנם קצת פחות טוב מ"עזזמה" לדעתי הצנועה, אבל עדיין מביא את המוסיקה הבדואית מהארץ ואת זו הערבית בכלל לידי ביטוי. עם נגינת העוד והשירה של יאיר דלל, האמת שהוא מעביר הלאה והייחוד שלו ושל בני שבטו, הוא מצליח לקרב לבבות ולהיות שגריר אצילי של המוסיקה הערבית בארץ.

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

לכתבה מס' 13 - סיכום העשור של גלית גרינר- חלק ב'

לכתבה מס' 14 - סיכום העשור של יונתן גרוסמן

לכתבה מס' 15 - סיכום העשור של אורלי נקלר

לכתבה מס' 16 - סיכום העשור של אודי ניב

לכתבה מס' 17 - סיכום העשור של רוני פיאלקוב ("Wannabeats")

לכתבה מס' 18 - סיכום העשור של דן זוארץ - חלק א'

לכתבה מס' 19 - סיכום העשור של דן זוארץ - חלק ב'

לכתבה מס' 20 - סיכום העשור של גיל מטוס

לכתבה מס' 21 - סיכום העשור של יבגני צ'רטקוב

לכתבה מס' 22 - סיכום העשור של חן הרלב

לכתבה מס' 23 - סיכום העשור של נתנאל שרצר

לכתבה מס' 24 - סיכום העשור של רודי קיסלר

לכתבה מס' 25 - סיכום העשור של אסף בן קרת - חלק א'

לכתבה מס' 26 - סיכום העשור של אסף בן קרת - חלק ב'

לכתבה מס' 27 - סיכום העשור של אסף קפלן

לכתבה מס' 28 - סיכום העשור של יוסי חלילי

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

תגובות

  • שפם לי וטוב לי

    היי אביבי, סיכום מצויין, מרחבים שונים, משונים, צלילה של צלילים

    גרינר, 25-01-2010 15:57

  • רשימת העשור!!!

    מופלאה. תענוג.

    גרוביו, 26-01-2010 10:36