מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 28

יוסי חלילי ("גרוב כבוש", "בלאגנג'ה") בוחר את אלבומי העשור שלו

מאת יוסי חלילי. 21-01-2010

תגיות: הדג נחש, שבק ס, Balkan Beat Box, Kutiman, MIA, Fat Freddy's Drop, Seeed, Per Tjernberg, Madness, Binder & Krieglstein, Missy Eliott, The Ting Tings, Nouvelle Vague, Oliver Huntemann

הניסיון לסכם שנה, עשור או אלף תמיד נראה לי קצת מגוחך. הרי ברור לכל שזוהי משימה יומרנית ולא כל כך רציונלית, שמושפעת מכל כך הרבה גורמים ואירועים שונים, ואמורה כביכול לספק תשובה אחת להמון שאלות שבדרך כלל דורשות כמה וכמה תשובות. נראה לי שהבעיה העיקרית בעניין הזה נובעת מהניסיון לנכס את תקתוק השעון הכללי לעצמנו, ולשלב אותו עם זה הפרטי. לעיתים נדמה לנו שאנחנו בדיוק במקום הנכון, בזמן הנכון, רק כי הם התאימו בדיוק לספירת הזמן האוניברסלית (חגיגת סילבסטר שווה יכולה להוות דוגמא טובה), בעוד שאלה הם תוצרי המחשבה האישית בלבד (ואולי גם תוצרי פעולתם של כמה יחצנים). האמת היא שכל מקום יכול להיות נכון לשעתו מבחינה אינדיווידואלית, ללא קשר לשעון הגדול, הקולקטיבי, שסופר יחד עם כולם. השעון היחיד שאליו אנחנו אמורים להתייחס ברצינות, הוא השעון האישי. העובדה שאנחנו מסכמים כאן יצירות מוסיקליות, שמטבען לועגות לכל ניסיון תיחום והגדרה, רק מחזקת עוד יותר את המשפט הקודם.

 

אם לא הבנתם עד עכשיו (זה באמת היה קצת מורכב), ברשימה הבאה תמצאו את אלבומי העשור - שלי. בסדר אקראי יופיעו כאן אלה שליוו אותי והשפיעו עלי, ועיצבו את תפיסתי המוסיקלית בעשור בו הפכתי מנער צעיר לגבר מסוקס. יכול להיות וכנראה שישנם עוד אלבומים ששכחתי, השמטתי או המעטתי בערכם בראייה לאחור, שראויים להיכנס לרשימה הזו. אך כפי שכבר כתבתי, אלה הם האלבומים הנכונים לשעה זו, שבלעדיהם פסקול העשור החולף שלי לא היה נשמע אותו הדבר.

 

 

Seeed - New Dubby Conquerors - 2001

 


Photobucket

 

 

 

 

אם אני אגזים טיפה, אני אומר שזו להקת הרגאיי הטובה אי פעם. אם אני לא אגזים בכלל, אני אומר שזו להקת הרגאיי הטובה של העשור. אחד-עשר החברים מגרמניה נכנסו לשנות האלפיים עם אלבום דאנסהול ומודרן רוטס שקרוב לשלמות, הכולל סאונד מרושע והפקה שלא שמעתי כמותה לפני כן. כל קטע סוחף בדרכו ועושה פשוט טוב לגוף ולנפש. האמת שהתלבטתי קשות בין האלבום הזה לאלבום המעולה שבא אחריו ב-2003, Music Monks, אבל הבכורה נתנה כאן את הטון לבסוף. בשתי מילים - גרמניה האחרת.

תשמעו קטע - Riddim No. 1

 

 

Per Tjernberg - Universal Riddim - 2000

   

 Photobucket

 

אתם יודעים מה ההגדרה של מוסיקת עולם? אני אגיד לכם: לקחת סלסולי עוד שנשמעים כאילו יצאו מהחמארות של שכונת התקווה, לשתול אותם על ביט שמגיע מלונדון, להוסיף להם מלל של בחור מג'מייקה ולעטוף את הכל באווירת דאב בתוך אלבום של אמן שמגיע משוודיה. הכפר הגלובלי מעולם לא נשמע טוב יותר.

תשמעו קטע - Universal Riddim Preview

 

 

Madness - The Liberty of Norton Folgate - 2009

 


Photobucket

 

 

יכול מאוד להיות שזהו האלבום הטוב ביותר שהוציאה הלהקה הבריטית המשוגעת הזו, שמזוהה בעיקר עם האייטיז וסוחבת איתה כבר כמה וכמה מגה-להיטים. פופ, רגאיי ושאר סגנונות ושיגעונות שהשפיעו על דורות של להקות (בכללן "משינה" שלנו), ונמצאים בשיא תפארתם גם באלבום הזה - מין אלבום קונספט לונדוני שכזה, שמורכב מסיפורים יומיומיים וקוריוזים מחיי העיר. ההפקה מהודקת, הסאונד חדשני וההומור הוא אותו הומור של "מדנס", שמוכיחה שהיא עדיין רלוונטית גם בסוף העשור הראשון של שנות האלפיים.

תשמעו קטע - Dust Devil

 

 

10Ft. Ganja Plant - Hillside Airstrip - 2001

 


Photobucket

 

 

האמת שהדבר הראשון שגרם לי להקשיב להרכב המעולה הזה היה השם שלו. עם שם כזה, חשבתי לעצמי, בטוח שיש להם מספיק חומר ליצירתיות. רק אחר כך באה המוסיקה שגרמה לי להבין שמצאתי הרכב חדש שאני אוהב. רוטס ישן וחדש, רוקסטדי ודאב משובח, שמגיעים מחבורה מוכשרת שמתעקשת להישאר עלומה ומביאה את קינגסטון ג'מייקה של שנות השבעים אל ניו-יורק של שנות האלפיים בדלת האחורית. אם מתחשק לכם קצת חופש, אפילו של שעה אחת, כווננו את עצמכם למסלול ההמראה במעלה הגבעה, רוצו הכי מהר שאפשר ופרשו ידיים לצדדים. ענן הגאנג'ה של .10Ft כבר ישא אתכם הלאה.

תשמעו קטע - Walkey Walk Tall

 

 

Binder & Krieglstein - Alles Verloren - 2007

 


Photobucket

 

מהפעם הראשונה ששמעתי את השם הזה ידעתי שאני רוצה עוד. מוסיקה שמשלבת אלמנטים אלקטרוניים יחד עם הרבה בלקן, ג'אז ואפילו רגאיי, מלודיות מתקתקות עם גב רחב של גרוב מאחורה והרבה תחכום והומור שאי אפשר שלא לאהוב. מאחורי השם הזוגי עומד האיש שאחראי לכל העניין, ריינר בינדר-קריגלשטיין (בגרמנית זה לא נשמע יותר טוב), שמגיע במקור מהעיר האוסטרית גראץ. הוא ספק מתבדח ספק קופץ על העגלה של שמות של צמדים כמו Kruder & Dorfmeister, Pulsinger & Tunakan ועוד, ששמו על המפה את המוסיקה שהגיעה מאוסטריה בשנות ה-90. את האלבום הפיק לא אחר מאשר Shantel (סטפן האנטל), המפיק הגרמני המצליח ובעל הלייבל Essay. יחדיו הם יוצרים אלבום עם המון סטייל, שאפשר למצוא בו קטע מתאים לכל מצב-רוח. אבל תסמכו עלי, כמה דקות אחרי שתלחצו play ותתנו לו להתנגן, החיוך כבר יגיע לבד. מניסיון.

תשמעו קטע - Drink All Day

 

 

Missy Eliott - Miss E... So Addictive - 2001

 


Photobucket

 

 

הגברת הראשונה של הראפ מגיעה בשיא הביטחון והעוצמה עם האלבום הזה שהופך מהר מאוד לסמן ההיפ-הופ של התקופה. עם להיטי ענק כמו Get Ur Freak On ו-One Minute Man, לצד מקצבי R&B ואפילו בלדות (Take Away), אף אחד לא יכול על מיסי. תוסיפו לזה את העובדה שבימים ההם הראש של טימבלנד היה עסוק באיך לחדש ולהפיק יותר טוב ולא באיך לקנות עוד מעיל פרווה, ותקבלו מלך ומלכה באלבום שהוא לא פחות ממלכותי.  

תשמעו קטע - Get Ur Freak On

 

 

Fat Freddy's Drop - Based on a True Story - 2005

 


Photobucket

 

שבעה חברים מניו-זילנד שהחלו לנגן יחד כבר עם תחילת העשור, אבל רק ב-2005 הוציאו אלבום בכורה שכולל ערבול עדין של סול, ג'אז, רגאיי ואלקטרוניקה. היה שווה לחכות. לא נראה לי שיש הרכב שמשלב בצורה כל כך יפה וחלקה קלידים, כלי נשיפה, גיטרות ותופים, ומצליח ליצור סאונד כה ייחודי ומעניין. הקטעים באלבום חורגים בכיף מהאורך המקובל של עד חמש דקות לשיר ונשמעים כסוג של ג'אם מתוכנן וממכר. השניים שפותחים את האלבום, הם ללא ספק שניים מהקטעים האהובים עלי אי פעם. האלבום השני שלהם שיצא ב-2009 כבר לא עמד ברף הציפיות, אבל את Based on a True Story אף אחד כבר לא יוכל לקחת מהם.

תשמעו קטע - Roady

 

 

Dub in France - 31 Pure Dubs - 2003

  

Photobucket

היו כל כך הרבה אלבומי דאב מצרפת שרציתי להכניס, אבל הבחירה באוסף הזה חוסכת לי מקום. שני דיסקים מלאים כל טוב (Zenzile, Dub Incorporation, Weeding Dub, Manutension, Bruno Blum, sism-x ועוד רבים וטובים) מהתוצרת הצרפתית של סוף העשור הקודם שגולש עד לזה הנוכחי. אלקטרו דאב משובח, ג'אנגל, אוריינטל, דאון-טמפו, אפ-ביט וגרוב פשוט מעולה מארצם של אוכלי הצפרדעים.

תשמעו קטע - Dub Incorporation - I n I Soldier

 

 

Dunkelbunt] - Morgenlandfahrt - 2007]

 


Photobucket

 

 

גרמני מוכשר בטירוף בשם אולף לינדמן, שבכדי לאסוף השפעות סאונד וחומרים למוסיקה שלו לא התעצל ויצא לטיול אופניים במזרח אירופה. בסוף הוא התמקם באוסטריה והחל למקסס ולהנדס, עד שהגיע לבשלות אמיתית עם האלבום הזה, שלוקח את הטרנד הבלקני של השנים האחרונות צעד אחד קדימה. אסופת גרוב עם השפעות מכמעט כל פינה על פני הגלובוס: היפ-הופ בצרפתית, מוסיקת עם רומנית, מקצבים וכלי נגינה מהודו, רגאיי ברוסית, נגיעות ג'אז, אלקטרו דאב עם תבלון אוריינטלי ועוד, כשמלמעלה נושבת תמידית רוח בלקנית מסעירה. תענוג אמיתי.

תשמעו קטע - The Chocolate Butterfly

 

 

Nouvelle Vague - Nouvelle Vague - 2004

 

 

Photobucket 

 

לא מתאים להכניס לבחירה כזו אלבום קאברים, נכון? ועוד של הרכב צרפתי זניח משהו. ובכן, ברוכים הבאים לגל החדש. מארק קולין ואוליביה ליבו החליטו להיות יהירים וחצופים (צרפתים, בכל זאת) וליצור אלבום שלם שיכלול גרסאות בוסה-נובה (מפורטוגזית - "גל חדש" / בצרפתית - "נובל ואג") ללהיטים ידועים ובועטים מהסבנטיז ומהאייטיז. בין השאר תוכלו למצוא כאן גרסאות רכות ומלטפות ללהקות לא מלטפות בכלל כמו ה"קלאש", "דפש מוד", "ג'וי דיוויז'ן", "הספיישלז" ועוד. הרבה פעמים באלבום זה מצליח להם בגדול, והזמרות הצרפתיות הענוגות שמתארחות בקטעים השונים עושות לי חשק לארוז מזוודה ולבדוק את עיר האורות מקרוב. אלבום שהתנגן אצלי בחדר בלילות ארוכים של זוגיות וגם בכאלה של קשר בלתי מחייב בעליל.

תשמעו קטע - In a Manner of Speaking

 

 

Oliver Huntemann - H-3 - 2009

  

Photobucket 

 

אלבום שלא קשור בשום צורה לשאר האלבומים ברשימה הזאת, ובכל זאת לא יכולתי להשאיר אותו בחוץ. בתקופה בה יש מי שכבר סופר את ימי הזוהר האחרונים של המוסיקה האלקטרונית, מגיע מי שהיה שם כמעט מההתחלה בכדי להוכיח שהיא עדיין כאן. אוליבר האנטמן הגרמני הושפע בתור נער דווקא מהגל הראשון של ההיפ-הופ והברייק-דאנס. איכשהו באמצע הדרך (סוף האייטיז) הוא הגיע לסצנה האלקטרונית ועבר איתה כמעט את הכל. בסוף העשור הזה הוא מגיש את אלבום האולפן השלישי שלו, שכולל טכנו פרוגרסיבי ואפל לעיתים, רובוטי, מדויק, איכותי ויצירתי, שמצליח משום מה להוציא ממני אופטימיות בכל האזנה. אלבום לצלול או לרקוד, תלוי עם מי ועל מה אתם.  

תשמעו קטע - Senso

 

  

M.I.A - Arular - 2005

 


Photobucket

 

זמרת, כותבת, מפיקה, מעצבת אופנה, בעלת לייבל ועוד כמה וכמה תארים שמסתכמים בשלוש אותיות באנגלית. תופעת קצב שאי אפשר שלא להתייחס אליה, באלבום ורסטילי ויצירתי מאין כמוהו שמשלב גריים, ביילה-פאנק, היפ-הופ וראגא וצועק גרוב מכל פינה. אני עדיין זוכר את הפעם הראשונה ששמעתי את Bucky Done Gun. זה היה באוסף שאיזה DJ הכין לי לאוטו וכמעט עשיתי תאונה מרוב שמחה. אחר כך כבר עברתי לאופנוע, אבל את האלבום הזה אני עדיין שומע לפעמים, והוא תמיד מחזיר אותי לאוטוסטראדה של הקצב.

תשמעו קטע - Bucky Done Gun

 

 

The Ting Tings - We Started Nothing - 2008

 


Photobucket

 

 

לא רגאיי, לא גרוב, לא שחור. אלבום אינדי-פופ עם להיטים דביקים ומוצלחים כאחד שפשוט עשו לי את זה בגדול (ולא רק לי - הם גם הופיעו בכמה סדרות וסרטים וכיכבו בכמה מצעדים בבריטניה). הקול של קייטי ווייט הסולנית פשוט מגניב אותי בכל פעם מחדש, והעבודה של שותפה לצמד, ז'ול דה-מרטינו, משלימה את הסיפור. בכל פעם שאני מקשיב לאלבום, זה נשמע כאילו הכותרת שלו באמת נכונה וכבר שמעתי את זה לפני. ובכל זאת, בכל פעם אני שומע משהו חדש שהסתתר בפינת אחד הרמקולים. מומלץ לגילאי 7-70.

תשמעו קטע - Great DJ

 

 

וכמה אלבומים מכאן:

 

שבק ס' - כנען 2000 - 2000

  

Photobucket

 

דם ואש ותמרות עשן. יכול להיות שהבחירה באלבום הזה סוחבת עליה גם את אלבום הבכורה המופתי מ-95', שפתח את הדלת לגרוב ישראלי חי ובועט, אבל גם אם נתייחס אליו בפני עצמו, מביא "כנען 2000" בשורה מוסיקלית מרעננת לעשור הישראלי המבצבץ. שני ביקורים בג'מייקה קדמו להוצאתו, לשם כתיבה והקלטת חומרים, וניתן לשמוע זאת היטב כמעט בכל קטע באלבום (כולל אירוח של נגנים ג'מייקנים בחלקם). דאנסהול ורגאיי ישראלי יחד עם הדיסטורשנים של פלומפי ופילוני (שגם הפיק) ומלל בלתי מתפשר של שלישיית הסולנים המקורית מביאים משהו חדש לארץ כנען של המילניום החדש. להקת השופים, בופים והקטעים עשתה זאת שוב. סחתיין.

תשמעו קטע - קרטון לילה

 

 

הדג נחש - המכונה של הגרוב - 2000

  

Photobucket

 

התורה של שנות האלפיים אכן מגיעה מציון. סוף כל סוף אלבום היפ-הופ Fאנקי ציוני שעשוי כהלכה ולא מפחד לנצל את הפלטפורמה בכדי לדבר על נושאים חברתיים בוערים כמו שחיתות, אלימות, מין ופוליטיקה. עם אירוח של אחד הקולות הנשיים החזקים ביותר בארץ (מזי כהן ב"לא מוותר" וב"אף אחד") ולחן שנלקח מאחד מגדולי זמרי הרגאיי (אלפא בלונדי, "ג'רוזלם") יוצרים חברי הלהקה הגדרה משלהם לראפ ו-Fאנק בעברית ומתווים דרך חדשה למה שמכונה כאן "גרוב". גם "חומר מקומי" שיצא ב-2004 ראוי להיזכר כאן והוא הנעים את מסעותיי בעולם בצורה מעוררת כבוד, אבל משהו באותנטיות הירושלמית של האלבום הראשון עושה לי את זה יותר. ג'רוזלם ז'ה טם.

תשמעו קטע - עבריין

 

 

Balkan Beat Box - Balkan Beat Box - 2005

 


Photobucket

 

 

איך נקראת המוסיקה של ה"בלקן ביט בוקס"? מוסיקת עולם? מוסיקה בלקנית? אולי היפ-הופ? עזבו אתכם מהגדרות. ה"בלקן" עושים פשוט מוסיקה טובה. לפני שהם נתפשו כמשהו איכותי ומובן מאליו, הם יצרו כאן הייפ שלא זכור לי סביב להקה ישראלית, עם האלבום הזה שלקח את כל הטוב של המוסיקה הבלקנית והצוענית, שילב אותו עם מקצבי דאנסהול  והיפ-הופ והוסיף קצת ניחוח ארצ-ישראלי. תמיר מוסקט עושה פלאים בהפקה, אורי קפלן ותומר יוסף (עדיין על תקן אורח) מביאים את עצמם ושיתופי הפעולה (במיוחד עם ויקטוריה חנה ושושן) הנפלאים עושים את האלבום הזה למרענן הרשמי של אמצע העשור.  

תשמעו קטע - Adir Adirim

 

  

Kutiman - Kutiman - 2007

 


Photobucket

 

 

מאז שיצא האלבום הזה, לא שמעתי ולו מילה אחת רעה עליו או על האיש העומד מאחוריו. בצדק. אופיר "קותימן" קותיאל יצר בעשר אצבעותיו המוכשרות אלבום Fאנק ששומעים פעם בעשור. עם יצירתיות בלתי נגמרת ועם קצת עזרה מחברים (קרולינה, שלומי אלון, אלרן דקל ועוד) הוא הצליח לסחוף אחריו חובבי מוסיקה בארץ ובעולם ואף הוחתם בלייבל המכובד Melting Pot Music. אחר כך הוא עוד הפציע בפרוייקט ה-ThruYou החדשני והייחודי שלו, בו הרכיב קטעים מדגימות של סרטוני יו-טיוב. אבל יותר מהכל, הדבר שאני הכי אוהב אצל "קותימן", זו העובדה שבניגוד להרבה אמנים אחרים ברשימה הזו, אני יכול לראות אותו סתם ככה בדרך למכולת. הוא משלנו.

תשמעו קטע - Music is Ruling my World

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

לכתבה מס' 13 - סיכום העשור של גלית גרינר- חלק ב'

לכתבה מס' 14 - סיכום העשור של יונתן גרוסמן

לכתבה מס' 15 - סיכום העשור של אורלי נקלר

לכתבה מס' 16 - סיכום העשור של אודי ניב

לכתבה מס' 17 - סיכום העשור של רוני פיאלקוב ("Wannabeats")

לכתבה מס' 18 - סיכום העשור של דן זוארץ - חלק א'

לכתבה מס' 19 - סיכום העשור של דן זוארץ - חלק ב'

לכתבה מס' 20 - סיכום העשור של גיל מטוס

לכתבה מס' 21 - סיכום העשור של יבגני צ'רטקוב

לכתבה מס' 22 - סיכום העשור של חן הרלב

לכתבה מס' 23 - סיכום העשור של נתנאל שרצר

לכתבה מס' 24 - סיכום העשור של רודי קיסלר

לכתבה מס' 25 - סיכום העשור של אסף בן קרת - חלק א'

לכתבה מס' 26 - סיכום העשור של אסף בן קרת - חלק ב'

לכתבה מס' 27 - סיכום העשור של אסף קפלן

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

תגובות

  • יו יו יו

    סיקור מעניין ומגוון. ספרד דה וורד...

    גרינר, 25-01-2010 15:58