מגזין

מחמאות

לאחר כל סיכומי העשור נועה ברודצקי עוצרת ומפנה את אור הזרקורים לאלבום שהולך להיות בראש מצעדי העשור של 2020. האלבום החדש של קרולינה "מה אעשה עכשיו?"

מאת נועה ברודצקי. 03-01-2010

תגיות: אלבומים, קרולינה

מחמאותצילום: יחסי ציבור

השמעה ראשונה

שישי בבוקר, למעשה שישי מוקדם מדי בבוקר לאחר לילה ארוך ושינה קצרה.מהבקרים האלו שלרגע את אומרת לעצמך חבל שאירן לא השליחה כבר את האטום - רק לא לעבוד.הרכב חונה רחוק, יורד מבול, אני כמעט נדרסת, מקפצת בין הנהרות שזורמים במקום שולי מדרכה.מחליטה לבדוק את הרכש החדש "מה אעשה עכשיו?" מבית היוצר של קרולינה. מעבירה מהר את השיר הראשון והמעולה (Happiness), שכבר לא ניתן לשמיעה עקב טחינה מוגזמת ברדיו. השיר השני "אל תלך כל כך רחוק", כלי מיתרי נותן פתיח במקצב מהיר ורך, התופים מצטרפים ומתחילים להכות בצורה עדינה - הם ממשיכים, לרגע הנגינה נעצרת, קולה הנעים, הדק והעמוק יחדיו ומעל לכל המלטף של קרולינה נכנס בפנייה - "אל תלך כל כך רחוק", והופס הכלים שבים לדרכם.אווירת הלחץ, עצבים, רטיבות, דיכאון שהייתה בחלל הרכב נעלמה כלא הייתה, וכעת האוויר חם ונעים.אלבום מושלם לשינוי מצבי רוח לבקרים קשים.

 

השמעה שנייה

יום שבת והחורף עדיין בעיצומו, המבול לא פסק, הקור חודר עצמות והגשם חודר ומציף את המרפסת שלי.מתיישבת עם קערת מרק (לחם זיתים בצד), יושבת מול מפזר חום וקרולינה עדיין ברקע בשיר מספר שלוש. הפעם הפתיח קודר, הקלידים נוקשים בכבידה תחת מעמסת העולם על כתפיה של קרולינה, היא מתוודה: "אף אחד לא בא לי...אני עצובה רע לי ומר לי", פשוט וכנה.הקצב שבו קרולינה שרה גורם להיפוך התפקידים הקלאסיים בשירה. נראה כאילו היא הפכה להיות הכלי נגינה, שמלווה את הלחן. אלבום מושלם להתמודדות עם מצב רוח "בודד".

 

השמעה שביעית

ליל שלישי, עשן סמיך, ג'ין אנד טוניק, בר פעיל, פינת ספות נוחה, תחילת ערב בפאב שכונתי.המקצב קליל, הוא מוכר, טון רגאיי עם קורטוב גרוב - זו קרולינה שאנו מכירים ואוהבים עוד מימי ה-fun set. "צר לי צ'רלי", לדעתי, אחד משירי המפתח של האלבום, מתנגן ברקע.על פי שם השיר אפשר לעשות את הטעות שאני עשיתי - לחשוב שמדובר במילים טיפשיות שנכתבו אך ורק בגלל מצלול דומה.אך בהאזנה עמוקה יותר: "צר לי צ'רלי, שלא הגעתי, שהתעכבתי, עוד לא נולדתי. אוי כמה חבל, אין ברירה אבוא בשמלה לבנה נקבע בגלגול הבא..חתונה".המנגינה בשילוב מטפורות שלא לגמרי מובנות כנראה גורמת לאנשים ליהנות, אחרת אין סיבה לתנועות הראש מעלה ומטה בתיאום אקראי.הנה נכנס הכינור, למעשה הוא עזב פסקול של סרט משנות ה-50 בשביל לבקר באלבום.אלבום מושלם להאזנה כיפית שתכניס את הערב לוויביים חיוביים.

 

השמעה 18

רביעי, השבוע מתחיל להסתיים.הגיטרה חוזרת לשחק תפקיד בפתיחים הייחודים של כל שיר ושיר באלבום הזה, הפעם "הבלדה על אביר החופש ובת גלים", ונותנת תחושה של בוקר מפציר.אורי כינורות בעל קול הבס, מגיח כאנטי-תזה טבעית ומושלמת לקולה של קרולינה. כעת המטאפורה יותר מובנת ובוא נודה באמת, גם די קלישאתית."עם רוח נכונה אני אפליג איתך, אל האוקיאנוס הגדול בו השמש תזרח"אך ליווי הנגינה שמתעצמת עם כל מילה בשילוב הקולות של השניים משכיח את הקלישאה ורק מזכירה את התום שפעם ידענו.אלבום מושלם להאזנה במצבי קיטש זול ואיכותי.

השמעה 51 ושליש

שישי אחר צהריים אפרורי, נסיעה הביתה.הרחוב הומה, עמוס ומקבל תחושה של סלואו-מושיין, אני משקיפה מחלון האוטובוס כמעין מספר על.בניגוד לאלבומה הקודם כמעט כל השירים נכתבו בעברית.קרולינה בעברית מקבלת גוון אחר, נוסטלגי עם טוויסט חדשני, עמוק ואיפשהו אפילו תנ"כי.גם השיר Smile 2 Me מקבל נופך נוסף בכך שהוא היחיד שנכתב באנגלית ולכן נבדל משאר האלבום. אלבום מושלם להתבוננות מהצד ולעומק.

 

השמעה 498

אפשר לנסות ולהמשיך לתאר כל שיר ושיר, ואת הניואנסים הקטנים שבו, שהפכו את האלבום לגדול. (מנסה להתאפק מלהכניס טיזר, אך לשווא - "מחמאות", שיר מפתיע בעל טון אתני בערבוב קטע נגינה יווני, מכין אותך כהלכה להתמודדות בקרבות הקטנים של חיי היום-יום).אבל לתאר מוזיקה זה דבר מאוד קשה, בעיקר לתאר תחושות שמוזיקה מעוררת בך.את "מה אעשה עכשיו?" אני יכולה להשוות רק לרגע שאתה מצליח לכוון את המים במקלחת בדיוק לטמפרטורה הנכונה (זו שמשאירה לך עור אדמדם בסופה), כמו הרגע שהאוויר בחוץ מקפיא ואתה אוחז בכוס הקפה שעדיין חמה, או כמו הרגע שאתה מזנק למיטה ומתחפר בפוך נוצות לפני שנת לילה עמוקה - האלבום מעורר חום בגוף וחיוך קטן, בדיוק בזוית הנכונה."מה אעשה עכשיו?" האלבום המושלם לסגירת עשור של מוזיקה אלטרנטיבית ישראלית.

תגובות

  • כתבה יפה

    ניראה שבאמת אלבומה יהיה להיט, בעצם כבר. אני אקנה בקרוב.

    לי, 25-01-2010 22:22