מגזין

סרטים שרואים משם - Towelhead

אסף בן קרת מאמין שקולנוע לא אמור לגרום רק הנאה צרופה אלא גם להרהור באמונות וערכים. הסרט Towelhead מחייב את הצופים בו לעצור ולהתעמק במשמעויות הנובעות ממנו

מאת אסף בן-קרת. 28-12-2009

תגיות: סרטים שרואים משם, קולנוע

סרטים שרואים משם - Towelheadצילום: יחסי ציבור

הקרדיט החשוב ביותר של Towelhead שייך לאלן בול אשר מביים לראשונה סרט באורך מלא. אלן בול, למי שעדיין לא מכיר, הוא התסריטאי זוכה האוסקר של "אמריקן ביוטי" וכן האיש שיצר והביא לחיינו את הסדרות "עמוק באדמה" (שם ביים מספר פרקים) ואת "דם אמיתי". כל מי שעוקב אחר עבודותיו של בול יודע שיש נושא אחד בו הוא אוהב להתעסק במיוחד: סקס. אם זה קינקי, מה טוב...

גיבורת הסרט שלנו, אם כבר בסקס עסקינן, היא ג'זירה, נערה אמריקאית בת 13. לאחר תקרית מאוד לא נעימה עם החבר של אמא שלה, מחליטה האם לשלוח אותה להתגורר עם אביה, לבנוני-אמריקאי שמתגורר בפרבר בטקסס ועובד בנאס"א. החיים אצל האב לא ממש נעימים. הוא שמרן, קשוח, חמום מוח, מסורתי במידה ולעתים אפילו מרים יד. אבל כאן הצרות רק מתחילות. ג'זירה מגיעה לפרקה המיני ומחפשת קצת תשומת לב וסימפטיה. היא מסכימה לעשות בייביסיטר לבן של השכנים וכל מה שאגיד הוא שמכאן דמיונו של בול מתחיל להתפרע. זה לא בהכרח חיובי.

"Towelhead" מתגלגל ככדור שלג ונוגע בנושאים רגישים כגון סקס, סטיות, גזע, גיל ההתבגרות, אסלאם ולקינוח עוד קצת סקס. זהו סרט בעייתי. יש בו קטעים משעשעים, קטעים בהם כתיבתו של בול במיטבה וישנם הרבה מאוד קטעים שגורמים לצופה לזוז בחוסר נוחות בכיסא. טענתי האישית היא שסרטי קולנוע לא אמורים לגרום לנו רק הנאה צרופה ופסיבית. אדרבא, תמיד אשמח לצפות בסרטים שיאתגרו את הצופה, שיגרמו לו להרהר באמונותיו וערכיו ושיפתחו את הראש לכיוונים חדשים למחשבה. הצרה של הסרט הזה היא שמרבית הפרובוקציות שמעלה אלן בול חלולות ונטולות אמירה. אין דרך נצלנית ונלוזה יותר לעורר סערות ותחושת בחילה כשמושא המוקד של הסרט שלך היא נערה בת 13 ממוצא לבנוני. הפגיעות והתמימות של ג'זירה הם כלי המשחק של היוצר וכלי הנשק שלו להתעלל בה (ובנו) ללא הבחנה.

יש בסרט משהו מאוד מעליב, ובמידה מסוימת מקומם. בול מחפש בעיקר לזעזע וכל האמצעים המניפולטיביים כשרים. יש יותר מידי סטריאוטיפים בסרט - אמא לא אחראית ומעט זנותית, שכן סוטה, חבר שחור, שכנים אמריקאיים דאגנים מדי, אב ערבי ושמרן וילדה אחת, אינטליגנטית מאוד אבל תמימה מדי, שמן הסתם קונה את אהדת הצופים רק על מנת שאלו יצפו בה סובלת ופגיעה מתמיד.

השחקנים בסרט עושים כולם עבודה טובה, במיוחד סאמר בישיל הצעירה המגלמת בהרבה אומץ את ג'זירה. בתור תסריטאי נוכחותו של היוצר מורגשת כתמיד, בתור במאי עבודתו של בול ממוצעת ביותר. Towehead הוא לא סרט רע. מעריציו המושבעים של בול חייבים לעצמם את הצפייה רק על מנת לראות את הורסטיליות של היוצר המיוחד הזה. גם כאשר הוא אינו במיטבו הוא תמיד מעניין וקשה להסיר מהסרט את המבט המציצני, גם בקטעים המאוד לא נעימים שלו.

Towelhead. במאי ותסריטאי: אלן בול, שחקנים: פיטר מקסידי, מריה בלו, אהרון אקהרט, טוני קולט וסאמר בישיל.

(2008)

 

תגובות