מגזין

לא תשמע צ'לו בקיץ

ליאור שיינברגר במחשבות על חורף לאחר שצפה בהופעתם של The Trees And The Bees

מאת ליאור שיינברגר. 28-12-2009

תגיות: The Trees And The Bees

לא תשמע צ'לו בקיץ

מוצ"ש. באוויר יש תחושה של חורף. טוב נו, לא באמת חורף, אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לסיום דצמבר האחרון לעשור ובערבים נעשה קריר יותר אבל חוץ מכמה ימים בודדים, נדמה שהגשם החליט לפסוח עלינו גם השנה. אני פוסע אל הפיאנו בר שמארח את The Trees And The Bees ונדמה שהמקום נבנה במיוחד עבורם.

מוצ"ש. באוויר יש תחושה של חורף. השולחנות מתחילים להתמלא באנשים, חלקם חברי הלהקה, חלקם עוברי אורח שהחליטו לנסות את מזלם ולהתפנק בהופעה טובה וכולם בעלי רצון אחד משותף: להתחמם. האינטימיות שמספק הפאב הקטן והקרבה לחברי הלהקה שמרגישים במגרש הביתי, עטופים בכל כך הרבה חברים, עושה רק טוב. כל מה שחסר כאן הוא גשם.

The Trees And The Bees הם להקה חורפית שיוצרת מוסיקה שקטה ונעימה, כזו שגורמת למאזין להניע את הראש לאט ובתנועות קצובות בזמן שקולותיהם של דנה ורן משתלבים בהרמוניה מושלמת. גיטרה, קלידים, כלי הקשה וצ'לו מספקים צלילים שחודרים אל הנשמה מבעד למעטה הקור ומצליחים לחצוב לעצמם מקום של ממש בלב.

למען הגילוי הנאות אציין שאת דנה אני מכיר כבר שנים, אנחנו חברים טובים יותר זמן מכפי שאני מסוגל לזכור אבל איכשהו תמיד הצלחתי לפספס את ההופעות שלה. כשהחלטתי לבוא ולסקר את ההופעה, ניסיתי כמיטב יכולתי להשאיר את הסובייקטיביות בבית ולהישאר אובייקטיבי למוסיקה (שהייתה מצויינת). לאור העובדה שאני עדיין בשר ודם ולדעתי המושג "כתבה אובייקטיבית" לא קיים מאחר ותמיד תיתקלו בתיאור הדברים דרך נקודת מבטו הסובייקטבית של הכותב, פשוט תאלצו לסמוך עליי כאן או לצפות בהם בעצמכם כדי לאמת את הדברים. באותו הקשר אציין שאת שאר חברי ההרכב לא הכרתי עד ליל אמש.

בשגרה מונים חברי ההרכב ארבעה אמנים מוכשרים: רן שבתי (שירה וגיטרות), דנה לוטרמן (שירה), דניאלה שמר מתפקדת כאחראית על הצ'לו ועידו זילברמן על כלי הקשה. הפעם עלה ההרכב במתכונת מורחבת וקצת שונה כשבנוסף לחברים הרגילים, עלו גם ניר יצקן - שתפקד על המלודיקה, הגלוקנשפיל והפסנתר ושני בר הצ'לנית המוכשרת שהחליפה את דניאלה שמר ועשתה עבודה מצוינת.

משהו בצ'לו נועד לחורף, לסתיו, ואולי גם לאביב. אבל לא תשמעו צ'לו בקיץ: מנעד הרגשות שצלילי הצ'לו מצליחים לייצר אצלי לפחות, באים לידי ביטוי במערבולת לא ברורה של עצב ורצינות שמסתדרים לי מצוין עם המוסיקה שיוצרים חברי ההרכב, כזו שעוטפת אותך ומלטפת את עור התוף. קטע אחר קטע הם מנגנים כשבין הקטעים נותנים רן ודנה לקהל הפוגה חיננית כשהם מספרים על הדילמות שעמדו מאחורי בחירת שמות השירים.כשהם מנגנים את הגרסה שלהם ל - Lucy in the Sky with Diamonds או L.S.D אם תרצו, אני חושב לעצמי שצריך תעוזה מסויימת כדי לגעת בחומרים של הביטלס היות ואני מכיר לא מעט אנשים שיחשבו כי מדובר בחילול קודש לכל דבר ועניין. אבל, הקאבר שמבצע ההרכב מצליח להישאר טוב ומעניין תוך שמירה על הכבוד הראוי לקטע המקורי.

אני סוקר את הפאב הקטן שעמוס עד אפס מקום, משהו בהופעות הקטנות האלה תמיד מצליח לעשות לי טוב בלב. רן מכריז כי הם עומדים לנגן את הקטע האחרון ומתחיל לפרוט על הגיטרה, הם מנגנים את The Secret Plan שלטעמי, יחד עם Beautiful Lie אחד מתוך שני הקטעים שנוגנו בהדרן, הוא השיר הטוב ביותר שלהם, הקהל מתמסר ומניע את הראש לצלילי השירה, סימן בדוק להצלחה.

בשנים האחרונות יותר ויותר הרכבים בוחרים להעביר את מה שיושב להם על הנשמה בשפה האנגלית והדבר קצת מצער אותי, The Trees And The Bees יודעים לעשות את העבודה באנגלית אבל אני משוכנע ששירה בשפת האם הייתה יכולה להוסיף המון. בכל זאת, השפה שבה אנו חולמים וחושבים היא גם השפה שבה אמור, בכל אופן, הרגש לעבור בקלילות מהיוצר אל הקהל.

בשורה התחתונה מדובר בהופעה טובה מאוד של הרכב שלא זוכה למספיק חשיפה. מכירים את הסיטואציה שבה בחוץ יורד מבול, אתם פוקחים את העיניים קבורים בתוך שמיכת הפוך ומבינים שהיום יום חופש ואתם יכולים להמשיך לישון ולא צריכים לצאת לקור המאיים שמחכה מחוץ למיטה? אתם חוזרים להתכרבל בשמיכה ונרדמים עם חיוך.

The Trees And The Bees מצליחים לספק את אותה התחושה בדיוק, מוסיקה להתכרבל איתה כשקר בחוץ, כל מה שחסר עכשיו הוא גשם.

תגובות

  • the trees and the bees

    פשוט להקה מצוינת!! למי שלא מכיר - חובה לשמוע, ולא להאמין שזה הרכב ישראלי לכו לראות אותם בהופעה!!

    נועה, 29-12-2009 12:48