מגזין

סיכום התוכנית אני אוהב אותך, אבל

הבימה בשיפוצים וזה זמן טוב לבדוק את מקומו של התיאטרון האלטרנטבי. החדר, ציפורלה וזעזע.

מאת . 17-05-2007
סיכום התוכנית אני אוהב אותך, אבל

 

תיאטרון החדר הוא פרויקט ייחודי שנוסד בשנת 1985 ומשלב לימודי משחק ובימוי והצגות תיאטרון. הלימודים בתיאטרון החדר מתקיימים בקורסים שנתיים מרוכזים בשעות הערב, באווירה נוחה, אישית ומאתגרת, עם הרבה סבלנות וסובלנות לכל משתתף. במהלך השנים יצאו מתיאטרון החדר שחקנים ובמאים רבים המופיעים על במות התיאטרון, בקולנוע ובטלוויזיה.

קבוצה היוצאת מתיאטרון החדר, הינה קבוצת אורתו-דה -  תיאטרון מיצג הבודק את השתנותה של הזהות היהודית לאורך הדורות.מסע בזמן ובנבכי תודעת ניצחון הרוח של אנדרטת מורדי הגטאות, ותשוקתה לחיים. פסל חי סוריאליסטי, פנטסטי אשר עוסק בשורשים ובמיתוס השואה והגבורה לפני קום מדינת ישראל ואחרי, לתוך ימים אלו.היצירה מבוססת על פסלו של נתן רפופורט, "בדמיך חיי" (1911 - 1983).הפסל הוא חלק מכותל הזיכרון ברחבת גטו ורשה ביד ושם, והוא זהה לפסל שניצב באתר הזיכרון לגטו ורשה שבפולין. בפסל דמויות של נשים, ילדים וגברים על רקע הגטו הבוער.חלקן מייצגות את הנופלים במערכה, אולם האחרות מתוארות לוחמות בגבורה ונושאות נשק.במרכז הפסל דמותו של מנהיג המרד, מרדכי אנילביץ', האוחז בידו את הלהבה שהציתה את אש המרי. הפסל מבליט את אופיין ההרואי של הדמויות תוך האדרת הלוחם היהודי.

"מטרבין" של קבוצת אורתו-דה הועלה היום השנה לרצח רבין בפסטיבל עכו 99'. במופע השתתפו שישה שחקנים עם מסיכות דמותו של ראש הממשלה המנוח, כשעל גבם צוירו מטרות והם מקבצים נדבות עם נרות נשמה.

המופע  זכה בפרס "המופע הטוב ביותר" ואף ייצג את ישראל  בפסטיבל מופעי הרחוב בעיר שאלון שבצרפת.

בימים אלו עולה בתיאטרון הסמטה המחזה "מרד המתים" הינו מחזה שנכתב לאחר מלחמת העולם הראשונה, ובפתח מלחמת העולם השנייה. זהו מחזה אנרכיסטי המאמת את הפרט מול החברה, כאשר החברה היא זו שמקריבה את הפרט לתועלת המנגנון.המחזה נוגע ברובד העמוק ביותר של האדם הנלחם על נפשו כנגד השתעבדויות אידיאולוגיות וחברתיות. המחזה תוקף את המלחמה מזווית אחרת, הפעם הבמה ניתנה למתים, ולמה שיש להם לומר על המוות האווילי שלהם.זו גרסה חדשה למחזה האנטי-מלחמתי. המחזה נכתב מחדש על מנת להתאימו לימינו אלה.

אנסמבל "ציפורלה", בוגרי הסטודיו למשחק של ניסן נתיב, מציגים את "עקיצה טבעית" - חוויה תיאטרלית קצת אחרת, המורכבת מקטעים קצרים, המשקפים את מציאות חיינו מזוויות שונות. קבלו מערכון מצחיק-עצוב על יחסים מאלף ועד תו

המופע "עקיצה טבעית" של הקבוצה מציג 16 קטעים קצרים ונשכניים במשחק, שירה ותנועה. חברי הקבוצה אינם נעזרים בבמאי, מחזאי או כוריאוגרף ועושים הכול בעצמם.

"קבוצה זעזע" כוללת שבעה שחקנים יוצרים, בוגרי ביה"ס "תיאטרון הגוף", על פי שיטת "ז'אק לקוק" בפריז. כקבוצה יוצרת אנו מחפשים שפה חדשה בתיאטרון ושואפים לשבור את הקונבנציות והדפוסים המוכרים. הרעיונות, היצירה, הבימוי והביצוע נעשים כולם בתוך הקבוצה באופן שיוויוני, כחלק מתפיסת השחקן הטוטאלי והאנסמבל היוצר.

"תרשה לעצמך להתעלם ממני", כחלק מאירוע "ניסוי כלים"  זהו שמו של המופע החדש של הקבוצה -בעולם מקביל, קרוב לשלנו, החליט הממשל לאחד את העם בצורה חדשנית ומהפכנית - ניתוק האסלות הפרטיות והצבת אסלות ענק בכיכרות הערים למען יתקרבו האזרחים אחד לשני. אותה החלטה שרירותית יצרה מציאות חדשה לאזרחיי העיר - מציאות שבה המרחב המוכר והמוגן הופך למקום מפגש ויוצר דיאלוג בין האינטימי לציבורי, בין הפרטי לבין נחלת הכלל המיוצג במקום הכי אישי שיש - השירותים. הסיפור כולו מתרחש על אסלה אחת גדולה. אותה אסלה מורידה מאיתנו את מסכות היום יום ומוציאה לאור את הכיעור והיופי המתרחש מאחוריי דלתיים סגורות בבתינו ובתוך ראשינו.

המופע יעלה במרכז ביכורי העיתים, רחוב הפטמן 2, תל אביב בחג שבועות 21-23 במאי 2007 . מופע פתיחה חגיגי ביום שני בשעה 20:00

פרויקט נוסף של הקבוצה ביתוף האגודה לזכויות האזרח - תיאטרון הרחוב "קבוצה זעזע" תמחיש באמצעות משחק ותנועה הפרת זכויות אזרח כחלק מקמפיין הצטרפות חדש של האגודה לזכויות האזרח. הפרויקט, "זכויות בקדמת הבמה", יתקיים במסגרת אירועי "יום הסטודנט" של אוניברסיטת "בן גוריון" בבאר שבע, במתחם "עיט" בשדה תימן בתאריך ה-31/5/07 וביום הסטודנט באוניברסיטת חיפה בתאריך ה-7/6/07 במתחם "קצף" בחיפה.

המחשת הזכויות תעשה בשילוב של משחק, תלבושות ססגוניות והשתתפות פעילה של הקהל ותהווה חגיגה צבעונית וססגונית בהתאם לאופיו של תיאטרון הרחוב.

מאירי זרמי מנהל "קבוצה זעזע" מוסר כי זוהי הפעם הראשונה שתחום תיאטרון הרחוב מתגייס לטובת פרויקט חברתי כגון זכויות אדם; "אנו רואים בהשתתפותנו בפרויקט זכויות האזרח, חשיבות עליונה ומבטיחים לקהל שיבוא למופעים חוויה מיוחדת במינה שלא תשכח זמן רב".

תגובות