מגזין

סרטים שרואים משם - The Boat That Rocked

תחנת רדיו פירטית בלב ים, ציניות קלילה וליהוק מצויין מרכיבים את סרטו האחרון של ריצ'רד קרטיס. אסף בן קרת שודד ים

מאת אסף בן-קרת. 21-12-2009

תגיות: סרטים שרואים משם, קולנוע

סרטים שרואים משם - The Boat That Rockedצילום:יחסי ציבור

השנה, ככל הנראה יותר מכל שנה אחרת, המפיצים בישראל הביאו ארצה מעט מאוד קומדיות. סרטים מדוברים ומצליחים לא הגיעו הנה כלל, ודווקא השנה יצאו כמה קומדיות אמריקאיות מעולות כגון "I Love You Man", "The Wackness", "Funny People" ו-"Observe & Report". הסרטים המדוברים, חשוב לציין, נחשבים לטובים אבל יש גם קומדיות נונסנס של ג'ק בלאק, וויל פארל ורבים אחרים. הייתי בטוח עד היום שדווקא קומדיות מטופשות כאלו או אחרות מכניסות כאן כסף אבל משהו ככל הנראה התפקשש בדרך. הבחירות של המפיצים לגביי מה לא להקרין כאן נהיות הזויות יותר ויותר.

מהיבשת הבריטית השלאגר  "The Boat That Rocked"פסח על ישראל ולא ממש ברור למה. ביים אותו ריצ'ארד קרטיס שביים את "אהבה זה כל הסיפור" והוא גם האיש שהביא לנו את "נוטינג היל" ו"ארבע חתונות ולוויה". יש בסרט שלנו כמה מהקומיקאים היותר אהובים בממלכה המאוחדת בשנים האחרונות ועלילה כיפית ומספקת לכל המשפחה.

קארל הצעיר נזרק מבית הספר ונשלח על ידי אמו לסיפון אוניית Radio Rock, תחנת רדיו פיראטית ששידרה מהים הצפוני רוקאנרול ב-1967, והיתה היחידה שהקדישה לו את מלוא תשומת הלב, בעוד ה-BBC שידר רוק כארבעים וחמש דקות ביום בלבד. קוונטין, הסנדק של קארל, מנהל את הספינה המגניבה ואת כל השדרנים שם, רובם פסיכיים ושרוטים לחלוטין והם הופכים לחבריו הטובים של קארל. על מנת לסבך את העניינים, שר ממשלתי ועוזרו המלוקק יעשו הכל על מנת להוציא את הפיראטים מחוץ לחוק ולסגור את התחנה.

העלילה, כאמור, בנאלית לחלוטין, אבל תסמכו על קרטיס והצוות המקצועי לספק את הסחורה כראוי. הקאסט שכולל את ביל ניי וניק פרוסט ("שוטרים לוהטים"), פיליפ סימור הופמן ("טרומן קפוטה") הגדול, ריס איפנס ("נוטינג היל"), קנת בראנה בתפקיד כפוי הטובה של השר ורבים אחרים עושים עבודה קומית מוצלחת, קלילה, מתוזמנת נכון, מלאת קסם ושנינות בריטית אופיינית. יחד עם זאת, יש תחושה שהסרט הזה, על אף היותו מהנה ומספק את הקהל, לא מספיק ציני, נטול כל אמירה ומעט מתחנף מידי לצופים. כמעט שאין כאן קונפליקטים, הכל נע על מי מנוחות, הסרט נעים ביותר לצפייה אבל חסר לו עוקץ.

מכיוון שבסרט מוזיקה עסקינן, הפסקול משחק כאן תפקיד מרכזי ביותר ומכיל לא פחות מ-36 קטעים על דיסק כפול, ואפילו יותר מוזיקה בתוך הסרט עצמו. כמעט כולם להיטים נצחיים שכיף לשמוע ויש אפילו כמה פנינים ישנות שגיליתי כאן לראשונה. מי לא נמצא כאן - הביטלס, הקינקס, המי, סמוקי רובינסון, אוטיס רדינג, ביץ' בויז ורבים נספים.

צפייה בדי.וי.די של הסרט מגלה מה החיסרון האמיתי שלו. בתוספות המיוחדות של הסרט ישנן לא פחות מ-40 דקות רצופות של קטעים שלא נכנסו לסרט. ריצ'רד קרטיס מסביר בהקדמה כי הסרט ארוך מספיק (130 דק') וכי הקטעים שהגיעו לעריכה הסופית הם הקטעים היחידים שעוקבים אחר העלילה ומקדמים אותה. הוא גם מוסיף כי כמה מהסצנות הטובות ביותר בסרט למעשה מעולם לא נכללו בו. הוא צודק, המניאק. כפי שנטען קודם לכן, הסרט הזה כיפי אבל שטחי מאוד ונע במסלול בטוח. דווקא הקטעים שלא נכנסו לגרסה הסופית הם הקטעים החזקים של הסרט ומהנים הרבה יותר מהתוצר הסופי.

בקטעים הללו השחקנים מקבלים הזדמנות להתפרע, להוציא החוצה את כישרונם הקומי האדיר ולהיות הרבה יותר מצחיקים וחופשיים מאשר במוצר הסופי. יש כאן פנינים אמיתיות: השתלטות עוינת על ספינה פיראטית מתחרה, התערבות על ארבע ביצים, עוזר השר הקרוי Twatt מגיע לביקור ביתי, מחווה לביטלס ומונולוג מופלא של ריס איפנס, השדרן הבריטי הכריזמטי של התחנה, שמסביר לקארל הצעיר מהי משמעות החיים בליווי Get Off My Cloud של הרולינג סטונס. הסצנה הבודדה הזו היא רגע קולנועי ומוזיקלי מושלם והסיבה העיקרית בגללה אני חי. את הפרטים לא אסגיר מעל שורות אלו.

אין כל ספק ש-Boat  הוא מסוג סרטי ה"פיל-גוד" האולטימטיביים של השנים האחרונות, אם כי אני עדיין מוצא את העובדה שהקטעים הטובים של הסרט כלל לא נכללים בו כמקוממת ביותר. בעוד כמה חודשים הסרט ייצא בדי.וי.די מתורגם לעברית. כל שניתן לקוות הוא שהצופה הישראלי יקבל את הגרסה המורחבת והמשופרת ולא עותק נטול תוספות ופרסומות למיקרוגל. 

  

The Boat That Rocked (בריטניה, 2009).

במאי: ריצ'רד קרטיס, שחקנים: ביל ניי, ניק פרוסט, ריס איפנס, פיליפ סימור הופמן, קנת בראנה וקאסט משובח ביותר.

תגובות

  • אחלה כתבה , לסרט כייפי לאללה

    lamapil, 21-12-2009 13:22

  • מתי יעשו עליך סרט אספסוניק?

    גם מגיע לך משהו בריטי ולא אמריקאי

    אנטיסימי, 22-12-2009 17:41