מגזין

תנו לנו בתפוח

ההופעה "ביתם של 12 השבטים" אמנם לא כללה בה את כל השבטים המתוכננים, אך כן הצליחה להפיק צלילים שעשו לעדית אזולאי נעים בגוף ובנפש

מאת עדית אזולאי. 20-12-2009

תגיות: Apple Gabriel

תנו לנו בתפוחצילום: יחסי ציבור

יוסי חלילי כתב פה לפני ארבעה ימים על "ברוכים הבאים לביתם של 12 השבטים", הופעה שאמורה היתה לאחד בין שתי אושיות רגאיי ג'מאייקניות בכירות ביותר לבין כמה אושיות רגאיי ישראליות בכירות לא פחות (בקנה-מידה תל אביבי): אפל גבריאל מלווה בזבולון דאב-סיסטם ובריגדיר ג'רי מלווה במיי-לורד סאונד. אני נדלקתי לגמרי בקריאת מילותיו של חלילי והפעלתי את כל קסמיי על מש"קית הסיקורים של התחנה בעבור כרטיס. היא, מצידה, ביקשה סיקור בתמורה.

נפתח בגילוי נאות: אוטוריטה גדולה בענייני רגאיי אני לא. אמנם יש לי מספר לא מבוטל של אוספי טרויאן והיכרות אינטימית למדי עם כמה מאבות-המזון של המוזיקה הממלאת גוף ונפש הזאת, אבל כדאי שתדעו שלא הכרתי אף אחד מהשירים ששמעתי אתמול. בנוסף - השם ירחם - רק מהכתבה של חלילי הנזכר נודע לי שאפל גבריאל הוא ממייסדי יזראל וייבריישנס, שבהופעה שלהם - השם ירחם בפעם השנייה - לא הייתי. כל האמור לעיל לא מנע ממני, כמובן, להזיז את אגן הירכיים שלי ולטלטל את ראשי בהנאה גדולה בכל פעם שהמוזיקה דיברה ולא אפל גבריאל דיבר. ועל הנקודה הזאת עוד נרחיב בהמשך.

בעודי מתקרבת לקופות הבארבי אמש הבחנתי בשלט לא גדול מתנוסס מעל: "ההופעה של בריגדיר ג'רי לא תתקיים, עמכם הסליחה". ובכן, מסתבר שהבריגדיר פיספס את הטיסה שלו לישראל. מפוקפק משהו, לא? בכל מקרה נשארנו עם התפוח, אז נכנסתי פנימה. כמה דקות לתוך ההופעה והקהל שכמעט ומילא את הבארבי היה די משולהב. אפל גבריאל הציג את עצמו אחרי השיר השני וההתלהבות רק המשיכה לעלות. ובצדק. האיש, על מקל ההליכה שלו, הוא הזמיר מבגדד. כלומר מקינגסטון. יש לו קול פעמונים, באמת. והזבולונים, אח, הזבולונים, הם בטח לא צריכים אותי בשביל לדעת שמקומם בסאונד-סיסטם של מעלה מובטח. הבארבי התמלא בצלילים שעושים נעים בגוף. וגם בנפש, אמרתי כבר?.

העניין הוא, ובכן, כשאפל גבריאל מתחיל לשטוח את משנתו הנבואית. אולי אני בדעת מיעוט פה, אבל נראה לי שאנחנו כבר יודעים מספיק על שלום עולמי ואהבה חובקת-כל וגם למה הם לא נחשבים לטרנד על הכדור הזה. וזה לא קשור לעונשים מהקדוש-ברוך-הוא. וגם ההתחממות הגלובלית - היא לא באמת התגשמות של נבואת-הזעם האלוהית I will come upon you with fire. היו יותר מדי דיבורים על נביאים ועל התורה ועל כושר החיזוי של אפל גבריאל עצמו (Watch the Middle-East) שקצת העיבו על הכנות היפה והטבעית של המוזיקה. ובאמת היתה אחלה מוזיקה, עם סאונד מלא ועשיר שעשה נעים בכל הגוף. והנפש, כבר אמרתי?.

לפני ההדרן אפל גבריאל דילג בקלילות, פלירטט עם מקל ההליכה שלו ועם הקהל וירד מהבמה. הזבולונים ביקשו מאיתנו למחוא כפיים יותר חזק על מנת להשיב אותו, והוא אכן שב וביצע עוד שני שירים, מוצלחים ביותר. אחד מהם היה קטע שנכתב ממש לפני בואו, מתנה מאפל גבריאל לפיפל אוף איזראל. האמת - אחלה מתנה, אני בעד להפוך אותה לנדבך תרבות ונכס צאן ברזל. בכלל, נראה לי שאם יכניסו קצת יותר רגאיי לתוכנית הלימודים של משרד החינוך תהיה פה פחות אלימות, ויש סיכוי שגם אולי - רק אולי - יהיה פה שלום עולמי. ושבוע טוב לכולנו במידל-איסט. הייל סלאסי.

תגובות

 • הגברת אזולאי...

  יופי של כתבה! קלעת בול לרגשות של הרבה אנשים בהופעה. בהחלט יש לו קול פעמונים וזבולון היו מדוייקים וטובים, אבל כמו בשידור איתו כל עיניין ההטפה היה קשה מידי ולא בא טוב בהופעה. לשמחתי הייתי בהרבה הופעות רגאיי כולל של israel vibration בבארבי לפני שנה ושם הייתה אווירה של קדושה אמיתית..משהו אמיתי באוויר. גם הקהל פה היה קצת עייף בניגוד למה שקורה בדר"כ בהופעות כאלו.

  באבא, 20-12-2009 20:15

 • פצצה של הופעה

  כבוד

  ראס אמלק, 20-12-2009 20:37

 • הופעה מאוד מרגשת ומעכשיו בואי להופעות רגאיי :)

  ראס ניב, 21-12-2009 18:49