מגזין

סיכום 2009 - בלגן בבלקן

קול הקמפוס ו-nana10 מסכמים את השנה בסדרת כתבות. והיום: גלית גרינר בהמלצות עם ערבובים של היפ הופ ובלקני עם רגאיי, דאב וגרוב.

מאת גלית גרינר . 17-12-2009


Photobucket

  

DJ Vadim-U Cant Lurn Imaginashun

  

Photobucket

  

די ג'יי ואדים הוא כבר שם מוכר וותיק בעולם ההיפ הופ. בין אם בזכות הסאונד החלוצי שלו והתרומה שלו להיפ הופ האינסטרומנטאלי (כמו די ג'יי שאדו ואחרים, שיתוף הפעולה שלו עם Yarah Bravo במסגרת הפרויקט One Self) ובין אם בזכות 2 האלבומים האחרונים שלו שמעיפים את הטוסיק ברחבות הריקודים ושילוב אם סי'ס מוכשרים שממש רוקדים בדיבור שלהם על הביטים רווי הבאס והסגנונות שלו. ואדים חוקר כאן את מרחב ההיפ הופ לעומק ומשמיע צלילים מגישות שונות לעולם הזה, קלאסי מול דיגיטאלי. אז ברור שלא כל שיר הוא פנינה לרחבת הריקודים אבל הטרוריסט יודע מה הוא עושה, וזה בעיקר להעביר תחושת כיף עם ביטים ששואבים את תשומת הלב ואורחים ואורחות שממלאים את הצלילים שלו במקצועיות.

 

הפנינה של האלבום הוא כמובן השיר שפותח אותו Soldier. קטע עוצמתי שמתכתב עם דאנסהול איכותי, מקפיץ במיוחד ומתכתב עם ספינת האם של ואדים, רוסיה עם רמיקס של המפיק המצוין Dunkelbunt.  גם השיר Ja Soldat , עם טקסטים בצרפתית, נטייה שכבר התחילה באלבום הקודם שלו, The Sound Catcher.

 

 

Dunkelbunt- Raindrops & Elephants

 

 Photobucket

 

מפיק גרמני מקצוען שהאלבום הקודם שלו Morgenlandfahrt שיצא ב- 2007 רק השאיר לי חשק לעוד. השנה הבחור לא אכזב, והוציא את "טפטופי גשם ופילים", שם ששבה אותי מהרגע הראשון. פילים, בעלי חיים מאסיביים, אפורים וצמחוניים, שהולכים באלגנטיות וחצי חיוך בין הטיפות, בין הצלילים, בטבע, אחרי הגשם, אחרי שהמים והמבול שטפו את האדמה, העצים ובכלל את החיים. יש מעין תחושה של התחלה חדשה, בניית עמודים איתנים על בסיס בלי שכבות עבות של זיהום, ומשם מתחילה המוסיקה. הליכה יחפה בגשם שנספג ונעלם לעת עתה.

 

Dunkelbunt מצליח לשלב המון צלילים ביחד ולהשמיע כיצד אלקטרוניקה רכה, דאב, רגאיי, היפ הופ, גרוב, אתניות וצלילים בלקניים אמורים להישמע ביחד, במרחב הפותח של אחרי הגשם. על כל אלה מגיע כל השבט מהג'ונגל. הנמרים הפומות והאריות, הג'ירפות, התנינים ומי לא, ושרים על המקצבים שיצר. תענוג של אלבום, לפיזוז ברחבה, להתעורר בבוקר, או סתם לשמוע אחרי שירד הגשם. 

 

 

Shantel-Planet Paprika

  

Photobucket

  

Shantel הוא איש עסוק שעושה המון דברים. בין הרמיקסים האדירים שתחת הפקתו, לאלבומים שהוא מוציא אחד אחרי השני, הוא לא שוכח להישאר מגניב ביותר. יש בו מין פוזה מאוד קוסמת, מין שילוב של גנגסטר wanbee לרקדן חתונות חריף עם חליפה לבנבנה סגלגלה שמכניס חיים למעגל הרוקדים. הוא עושה הכל בספק חצי חיוך ספק מבט מאיים במקרה שאתם לא רוקדים. שאנטל, שמגיע מפרנקפורט, מאוהב קשות במזרח, בחום, בעוצמות, בשמחה, בעומק ובהכלה שיש בצלילים האלה, קסם המזרח מהפנט אותו ומנפץ את הריבוע המערבי, מלא כיף, קריצות לחוקים, לא מתוך זלזול אלא כי צריך לחיות ועדיף בכוכב פפריקה, ששאנטל מגדיר כבית הנעים שלו, נה נה נה נה.

 

כמה קטעים בודדים שעשו לי כיף השנה:

  

Dizee Rascal- Bonkers - קטע דאבסטפ מצויין שמושמע לא מעט בכל מקום אפשרי אבל עושה את העבודה.

 

The Wong Boys- Git Ur Fuk On-Sabbo Remix - רונן סאבו, ביטמייקר עסוק ביותר, מוציא כאן רמיקס מקפיץ ביותר שזיכה אותו בתחרות מטעם Discobelle.

 

Lily Alen - Fuck You - אלבום מצויין יצא השנה ללילי אלן, It's Not Me, It's You, אישה עם דעה מאוד ברורה, בשיר הזה היא עוברת בצורה המזוקקת ביותר.

 

Easy Star All Stars- When I'm Sixty Four Ft Sugar Minott - היכולת של איזי סטאר אול סטאר ליצור גרסת דאב- רגאיי מאלבומי מופת נעלמה איפשהו אחרי הניסיון עם רדיוהד. הניסיון עם הביטלס הרבה פחות טוב אבל שיתוף הפעולה בשיר עם Sugar Minutt שועל וותיק וההפקה שמאחוריו מצוינים יחד.

 

Fat Freddy's Drop-  The Camel Feat Alice Russell - הרכב מדהים שבאלבום החדש  שיצא השנה אכזב. כנראה שקשה לחדש אחרי המאסטרפיס ששמו Based On A True Story. הסינגל ששוחרר כבר ב- 2008 יחד עם אליס ראסל, ווקאליסטית ואשת גרוב מדהימה, ואח"כ באלבום המלא, בישר אחרת. מדיטציית פרדי הגונה מובטחת.

 

DJ Spinna - The Boogie Back - All Over Your Face - דיסקו מלא בגרוב מאלבום אוסף שערך די ג'יי ספינה המוכשר, הקטע הזה ספציפית גורם לי ללבוש חולצה משובצת, מכנס רחב ולזוז לצליל הבוגי.

 

עוזי נבון ומכרים- לא אוותר על עצמי - שנות ה- 70' בת"א. חומוס ובירה על הים, בערב גריז בשיער וריקודים עד אור הבוקר עם הבן של השכנים.

 

הפנינה של  הסוף שמורה  לזה:

קותימאן- Thru-you- פרוייקט גאוני של מוסיקאי ישראלי מחונן ומוכשר שעובד עם כל החושים כשמדובר במוסיקה, מבלי שאחד יבוא על חשבון השני. 7 קטעים שכל אחד מהם הוא סיפור בפני עצמו שמחבר בין צלילים של אנשים פשוטים, מפגש מקרי בין המון דמויות שלבסוף כמו בסרטים נפגשות על המרקע. ויזיואליזציה של הסאונד במלוא מובן המילה.

 

 

הצביעו לאלבומי השנה שלכם

 תוצאות הבחירות שלכם יעלו במשדר סיכום חגיגי בן 3 שעות, בהשתתפות עורכי ערוץ התרבות של nana10,  שישודר ביום חמישי, 31.12.09 החל מהשעה 17:00.

 

כתבות סיכום שנה ב-nana10

 

 Photobucket

 

 

 

 

 

תגובות