מגזין

המאסטר מגיע לישראל

לקראת הופעתו הקרובה והיחידה של Grand Master Flash, טל אלפנט אסף כמה מקטעיו הבלתי נשכחים

מאת טל אלפנט. 16-12-2009

תגיות: Grand Master Flash

המאסטר מגיע לישראלצילום: יחסי ציבור

גראנד מאסטר פלאש הוא אחד משלושת ה DJ'S המשפיעים והחשובים ביותר במוסיקת ההיפ הופ. בעוד KOOL DJ HERC המציא את הסגנון ואת טכניקת הבקספין (שלימים פותחה לביט ג'אגלין) ו- AFRICA BAMBATTA הוא הבן אדם שהעביר את המסר להמונים, פלאש כלל את טכניקת התקלוט של קודמיו והעלה אותה לרמת אומנות של ממש.

השיר הראשון אותו פלאש שיחרר לאוויר ביחד עם ההרכב The Furious Five הוא SUPERRAPIN שהציג לראשונה את יכולותיו של פלאש על הפטפונים וגם את הראפ המצוין של ה- Furious Five.

הקטע החשוב ביותר של Flash יצא ב- 1981 The adventure of grand master flash on the wheels of steel. עד היום קטע  נחשב לקטע חובה לכל dj  מתחיל. Flash מחבר בסגנונו הייחודי, בשילוב עם סקראצ'ים, קאטינג ופייזינג, קטעים כמו: Good times (chic), Another One bites the dust (queen) ,The Rapture (Blondie) ועוד.

שנה לאחר מכן, ב- 1982, יצא האלבום The Massage ובו גם הלהיט The Massage. שיר הראפ הראשון שהוא למעשה ראפ, כפי שאנו מכירים היום, עם מודעות חברתית ועם "מסר". פלאש הפיק את השיר אך הוא לא מבצע בו איזושהי טכניקת תקלוט.

באותה שנה פלאש הופיע בסרט הקאלט Wildstyle בסצנה בלתי נשכחת בה הוא מתקלט במטבח הביתי שלו בברונקס.

ועוד קטע קצר ש- HEXSTATIC ערך מתוך הסרט.

White Lines, הוא קטע שיצא ב- 1982 ונחשב ללהיט הגדול ביותר של הרכב. השיר, שנכתב בהשפעת גל הקוקאין הגדול ששטף את ארה"ב באותה תקופה, הפך ללהיט הגדול ביותר של פלאש אי פעם. השיר לוקח דגימה משיר הדאנס Cavran  של להקת Liquid Liquid. הבייס ליין ,שנוגן על ידי נגן הבאס של שוגר היל רקורדס דאג ווימביש, הפך להמנון בפני עצמו וסומפל רבות על ידי אומנים אחרים מז'אנרים שונים כמו ה- clash ו- They might be giants. זהו גם הלהיט האחרון של פלאש.

באותה שנה פלאש עזב את שוגר היל רקורדס ואת ה- Furious Five לקריירת סולו שלא זכתה להצלחה גדולה, מבחינת מכירות, אבל פלאש עדיין נחשב ל-DJ החשוב והמשפיע ביותר אי פעם.

ב- 2006 פלאש קיבל את הפרס Hip Hop Icon בטקס מיוחד לכבודו של הערוץ BET, וב- 2007 פלאש נבחר להיכל התהילה של הרוק נ' רול. כיום הוא משדר ברדיו, מפתח תוכנות תקלוט למחשב ומשחקי וידאו, אך בין לבין הוא עדיין מוצא זמן כדי להרקיד מסיבות.

עוד קטע של פלאש, הפעם ב- Dj Battle נגד Jam Master Jay ה-Dj המנוח של Run Dmc.

Grand Master Flash יופיע באומן 17 ביום חמישי ה-17 לדצמבר.

תגובות