מגזין

באנו חושך לגרש

"ברוכים הבאים לביתם של 12 השבטים" הוא אירוע שמפגיש את הענקים הג'מייקנים Apple Gabriel ו-Brigadier Jerry עם אמני הרגאיי הישראלים Zvuloon Dub System ו-My Lord Sound באווירת חג החנוכה. יוסי חלילי מדליק את הנרות

מאת יוסי חלילי. 15-12-2009

תגיות: My Lord sound, Brigadier Jerry, Apple Gabriel, Zvuloon Dub System

אחד הפירושים לשמו של חג החנוכה מתייחס לנוטריקון המילה - חנו כ"ה, ועל פיו בזמן זה, כ"ה בכסלו, חנו בני ישראל מאויביהם וזכו לקצת נחת בדמות שמונה ימי אור ושמחה. אותם בני ישראל, שהורכבו מ-12 השבטים הקדומים, יכלו סופסוף לחגוג את הנצחון על כל אלה המבקשים לעקור אותם מדתם ואמונתם, בזכות ניסים ומעשי מרד כאלה ואחרים, ובעצם שמרו על מורשתם העתיקה. כך קיבל החג את השם "חג האור" והפך לאחד החגים המרכזיים בתרבות היהודית. ויהודים אתם יודעים, לא צריכים הרבה בשביל סיבה למסיבה. אז אלפיים ומשהו שנה אחרי, קמו כמה כאלה והחליטו על דרך נחמדה לחגיגות יומו השביעי של החג, שתכלול גם מושגים חופפים התואמים לתקופה כמו 12 שבטי ישראל והאריה של יהודה (המכבי?), גם מפגש תרבויות ישראלי-ג'מייקני וגם מוסיקה טהורה ושורשית שיוצאת ישר מן הלב.

 

"ברוכים הבאים לביתם של 12 השבטים של ישראל" הוא שמו של האירוע שיחבר את מורשת הראסטאפרי ומסריה האוניברסליים - אהבה, אחדות וחיוביות - עם חג האורים של ישראל 2009. החיבור הזה עתיד לקרות בזכות שני שיתופי פעולה מבטיחים: האחד - Apple Gabriel הג'מייקני, שילווה בהרכב הרגאיי הישראלי Zvuloon Dub System, והשני - ה-DJ הנערץ מקינגסטון, Brigadier Jerry, שיעלה למופע סאונד סיסטם עם עמיתינו לתחנה My Lord Sound.  

Apple Gavriel הוא סולנה לשעבר ואחד המייסדים של אחת מלהקות הרוטס-רגאיי הגדולות ביותר אי פעם, Israel Vibration, שאת הסיפור הבלתי יאמן שלה סיפרתי כאן בעבר. ההתמודדות עם מחלת הפוליו והעוני והסבל של שנות ילדותו הביאו לבסוף את גבריאל אל השירה, והוא הפך להיות גורם מוביל בהרכב הרגאיי השורשי והמשובח הזה. ההשפעה שלו ניכרת כמעט בכל קטע מהתקופה הראשונה של ההרכב, גם בשל אופיו ה"שטותניקי" ששילב הרבה הומור בקטעים ובהופעות, וגם בשל היותו אחראי לכתיבתם של להיטים רבים, ביניהם Lift Up Your Conscience, Why You So Craven, Rude Boy Shuffling ועוד. הנה טעימה ממה שצפוי לנו ממנו כאן. לגבריאל יתלווה הרכב הרגאיי-דאב הישראלי Zvuloon Dub System, שמונה שבעה נגנים ואמור לאזן את יחסי הכוחות ג'מייקה-ישראל.

Brigadier Jerry הוא אולי אחד התורמים הגדולים לפיתוח המושג DJ (לא זה שאתם מכירים, עם האוזניות על הראש והחולצה של Technics, אלא במשמעות הג'מייקנית שפירושה ה-MC, זה שאוחז במיקרופון ומעביר את המלל על הביט שנותן הסאונד סיסטם). קצת לפני שהגיע הדאנסהול, שלט בג'מייקה זרם ה-Rub a Dub, סוג של מיקס בין מוסיקת רוטס לדאב, שעליה מגיע מלל בצורת שירה או דיבור מצד ה-DJ. בריגי (כפי שהוא מכונה בחיבה) היה אחד מהמוכשרים שבהם, מה שזיכה אותו אפילו בג'מייקה בתואר ה-DJ הגדול בכל הזמנים ע"י כמה זמרים נחשבים. את הקריירה הוא התחיל בכלל בתור סטנדאפיסט, אבל מהר מאוד הבין שמה שהוא טוב בו זה לשיר והצטרף לסאונד סיסטם האגדי King Stur Gav של U-Roy (ה-DJ בה' הידיעה). משם הוא הגיע להיות ה-MC הראשי ב- Jah Love Muzik, הסאונד סיסטם הרשמי של ארגון Twelve Tribes of Israel שעוד נגיע אליו. למרות שמספר ההקלטות הרשמיות שלו במהלך השנים היה מועט יחסית, נחשב בריגי לאחד ה-DJ's המוכרים ביותר בעולם הרגאיי ושמו יצא למרחוק, בעיקר דרך הקלטות בוטלג של הופעות סאונד סיסטם חיות ובשל להיטים שאולי אפילו אתם מכירים גם אם אתם לא מחובבי הז'אנר כמו: Jamaica Jamaica, Pain ועוד. מלבד כל אלה בריגי הוא אחיה של הזמרת הראשונה של הדאנסהול, Sister Nancy, ונחשב כמורה הראשי של זמרת רגאיי אגדית נוספת, Sister Carol. ה-DJ שנשאר נאמן לכל אורך הדרך לאמת שלו ושר אך ורק על תכנים נקיים ופוזיטיביים, יופיע לראשונה בישראל יחד עם הסאונד סיסטם הישראלי המשובח My Lord Sound (Ranking Levy ו-Sister Ellen).

ולפני שנסיים, עוד חצי מילה על הדבר הזה שנקרא Twelve Tribes of Israel. הזרם הזה, שנחשב למרכזי והגדול מבין הזרמים בתרבות הראסטאפרי, לצד בובו אשאנטי והניאבינגי, שווה לפחות מאמר שלם (ואולי נעשה אחד בהזדמנות). כעת רק נאמר שהמונח 12 השבטים נלקח בעיקר בשל הדמיון וההשראה ששאבו קבוצות ראסטאפריות שונות מההיסטוריה של בני ישראל ומסעותיהם בדרך לגאולה. המונח "ישראל" בא כאן במשמעות יותר רוחנית מאשר פיסית והחברים רואים בישו כמשיח שלהם ובהיילה סילאסי כנציגו הנבחר על פני האדמה. לזרם הזה השתייכו אמנים וידוענים רבים, ביניהם בוב מארלי, דניס בראון, פרדי מקגרגור, איי-ג'ה מן לוי, "אפל" גבריאל והחברים מ-Israel Vibration ואחרים.

אם נחזור לפסקה הפותחת ולמשמעויות של חג החנוכה, אז ישנה עוד אחת שמופיעה בתלמוד, שאני באמת אוהב. מספרים שם על כך שחג החנוכה הוא חג החורף, החל בסמוך לזמן בו הימים מפסיקים להתקצר ומתחילים להתארך שוב. בזמן זה מתחדשת האופטימיות והאור שב ומשתלט בהדרגה על העולם. האמוראים מספרים על הימים הטובים הללו ועל מוטיב האש והדלקת הנרות שנועד לגרש את החושך. מה שאני בעצם רוצה להגיד זה, שנראה לי שמצאתי דרך טובה לחגוג את האופטימיות הזו ואת סילוק החושך. עם המוסיקה של גבריאל, בריגי והחברים מישראל, נראה לי שזו גם דרך טובה לחמם את החורף. ואת הלב.   

"ברוכים הבאים לביתם של 12 השבטים" -  18.12 בארבי ת"א

 שי ברבלט, גיל ראסטה ומי לורד סאונד, יקדישו תוכנית מיוחדת לרגל האירוע. יום חמישי, 17.12, שעה 21:00.

תגובות

 • אני שם

  הולך להיות ערב מדהים ומרגש נתראה בבארבי

  YES I, 16-12-2009 09:04

 • יופי של כתבה יא ראסטהחלילי

  באבא, 16-12-2009 17:28

 • Maximum love and raspect

  מארמון המלוכה נמסר שהקיסר מאוד אהב את הכתבה ISRAEL VIBRATION היא הלהקה האהובה עליו ואת BRIGADIER הוא מעלה לדרגה של MARECHAL

  היילה סלאסי, 17-12-2009 00:25