מגזין

כדורגל עצמאי

מונדיאל DIY: שי נמרודי חושב שהמדינות הקטנות לא צריכות את הטובות של פיפ``א

מאת קול הקמפוס. 07-12-2006
כדורגל עצמאי

כל אוהד כדורגל ממוצע יודע מה זה מונדיאל. בכל 4 שנים, כמו שעון, מתייצבות 32 הנבחרות הטובות בעולם ומשחקות על הזכות להניף את גביע העולם בכדורגל. ההנחה הבסיסית של כל אוהד היא שבמוקדמות למונדיאל מתמודדות כל המדינות בעולם, מכל פינות הגלובוס, ומקבלות הזדמנות שווה להופיע בטורניר היוקרתי. אלא שתושבי זנזיבר, גרינלנד, טיבט ועוד כמה ``מקומות`` בעולם עשויים לחלוק על ההנחה הזו. למעשה הן אפילו יכולות לטעון לאפליה מסויימת. להן אין את הזכות להשתתף במוקדמות המונדיאל. סביר להניח שבכל מקרה הן לא היו צולחות את המוקדמות ומגיעות להשתתף בגביע היוקרתי, אבל מכיוון שהן לא רשומות בפיפ``א, התאחדות הכדורגל העולמית הרשמית, אין להן אפילו הזדמנות לנסות.

אז למה בעצם פיפ``א לא מכירה בהן כחברות בה? לאיחוד יש את הסיבות שלו. בד``כ הסיבה נובעת מחוסר אוטונומיה במדינות המדוברות. ניתן להמחיש זאת במס` דוגמאות: פיפ``א לא מכירה בטיבט מכיוון שהיא נשלטת ע``י סין (טיבט מוגדרת כ``חבל ארץ``), בצפון קפריסין היא לא מכירה בעקבות פלישת טורקיה לשם ב-1974 ולגרינלנד (ששייכת למעשה לדנמרק) אין חברות בפיפ``א מכיוון שהיא אינה יכולה לגדל דשא (דווקא שם לא צומח דשא..). בשל העובדה שגרינלנד לא רשומה בפיפ``א, יכולים ילידיה לשחק בנבחרת הדנית. דוגמא לכך הוא יספר גרונקיאר, כוכב נבחרת דנמרק, שכיכב בעבר בצ`לסי ואתלטיקו מדריד ונולד בגרינלנד. גם זנזיבר היא לא חלק מפיפ``א. האי הזה עני מאוד ונבלע ע``י טאנזניה ב-1962. יש בו רק 2 איצטדיוני כדורגל וגם הם לא עונים בדיוק להגדרה של ``מגרש הכדורגל``, אלא יותר ל``שדה קרב אחרי הפצצה``, כפי שתיאר זאת סטיבן אוטרברוך שערך סרט דוקומנטרי על הכדורגל בזנזיבר.

מאוכזבות ומקפחות מהמצב, התארגנו להן 6 ה``מדינות`` הללו והקימו יחד את ה-FIFI World Cup 2006. (FIFI זה Federation of International Football Independents). לאחר שהתגברו על בעיות ויזה (למשל, לשחקני צפון-קפריסין) ומזג-אויר גשום מאוד, יצא לו לדרך גביע העולם לנבחרות שלא רשומות בפיפ``א בעיר המבורג שבגרמניה למשך 5 ימים מרתקים, קצת יותר מחודש לפני פתיחת המונדיאל האמיתי על אדמת אותה גרמניה. צפון-קפריסין, גיברלטר, זנזיבר, טיבט, גרינלנד והמארחת, קבוצת סיינט פאולי הגרמנית (מהעיר המבורג) שובצו ל-2 בתים, כאשר שתי הראשונות מעפילות לחצי הגמר.

ההתייחסות לטורניר הייתה רצינית ביותר. חברת הימורים נתנה את החסות והייתה לספונסר של האליפות ואלפי צופים גרמניים הגיעו לצפות במשחקים למרות מזג האוויר (במשחק הגמר חזו 4000 צופים). על הרצינות הרבה תעיד גם התרגשות העצומה בקרב המשתתפים. בגיברלטר לדוגמא, חצי האי ששוכן דרומית לספרד ובו 30,000 תושבים, התייחסו לטורניר כאל חגיגה של ממש. החלוץ רוי צ`יפולינה שמח מאוד להשתתף בטורניר הכי ``יוקרתי ומקצועני`` בחייו. לדבריו, לא ייצא לו לשחק ברמת מקצוענות שכזו בשום סיטואציה אחרת. על הדשא עצמו, הראו הטיבטים שכדורגל זה לא בדיוק התחום שלהם, כאשר ספגו 12 שערים בשני משחקים.לאחר שהסתיימו משחקי שלב הבתים, העפילו סיינט פאולי וגיברלטר (מבית א`), צפון-קפריסין וזנזיבר (מבית ב`) לחצי הגמר. שם, גברה צפון-קפריסין על גיברלטר 0-2, וזנזיבר ``הפתיעה`` את סיינט פאולי המארחת כשניצחה אותה 2-1. וכך התייצבו להן, בערב ה-3 ביוני 2006, באיצטדיון מילרנטור שבהמבורג, צפון קפריסין (השם המלא והמדוייק הוא: הרפובליקה הטורקית של צפון-קפריסין) וזנזיבר למשחק הגמר על גביע העולם של FIFI.

לפתע מסתבר שזנזיבר הוא לא רק אי טרופי קסום, שזכור כאן בארץ לטובה מקמפיין הדוגמנות של בר רפאלי בו... מסתבר שיש שם גם קצת כדורגל ונבחרת אותה מאמן קומיקאי גרמני בשם אוליבר פושר. אחרי 120 דקות מאופסות, שכללו גם שחקן זנזיברי שהורחק בדקה ה-68, הגיע דו-קרב הפנדלים. אולוסוי קוסקון, שחקנה של צפון-קפריסין הכריע את הדו-קרב הזה כשכבש עבור נבחרתו בבעיטה האחרונה במשחק. השער נתן אות לחגיגות ונבחרת צפון-קפריסין היא זו שהוכתרה לאלופת העולם הראשונה של הנבחרות שלא רשומות בפיפ``א. ובעודם חוגגים על הדשא בגרמניה, ומצפים לחזור ולחגוג עם התושבים בבית, לא שכחו בצפון-קפריסין לעקוץ גם את פיפ``א. ``הכל שם סובב סביב הכסף. זה לא אנושי להשאיר אותנו מחוץ לפיפ``א`` טען בכיר בהתאחדות הצפון-קפריסאית והותיר לראשי פיפ``א לא מעט חומר למחשבה.

תגובות