מגזין

עלו שלב

"פאנקנשטיין" השיקו אלבום חדש בהופעה עתירת אורחים והעלו את ההופעות שלהם לשלב הבא. אופיר בלום מדווח

מאת אופיר בלום. 11-12-2009

תגיות: הדג נחש, יוסי פיין, Funknstein, אופיר בלום

עלו שלביחצ

יש טעויות שטוב שהן קורות. בגלל אחת כזו הגעתי לבארבי בערך שעתיים לפני ההופעה וזכיתי לראות את העתיד בצורתו הבלתי מלוטשת. "פאנקנשטיין" עשו סאונדצ'ק לקראת ההופעה ותרגלו חלק מהשירים אותם הם ניגנו מאוחר יותר בערב. הקהל שלהם היה אותם חברים, שמאוחר יותר הצטרפו אליהם לבמה. כולם היו לבושים רגיל, נראים רגיל. רק התפאורה רמזה על העתיד לבוא.

שעתיים אחר כך הכל נראה שונה. שמונה אנשים נמצאים על הבמה. כולם לבושים בשלל צבעים, מרכיבים משקפי שמש שלא מהעשור או מהפלאנטה הזאת ושרים למיקרופונים עטופים בנוצות. האדם בעל האפרו ששר על הבמה לא באמת שר, הוא מטיף. מטיף לקהל המאמינים שלו על אהבה, שמחה וריקוד. "פאנקנשטיין" על הבמה והחוויה בעיצומה.

The Next Level הוא אלבומם החדש שלכבודו התכנסו כל הנוכחים בבארבי שהיה מלא. והשלב הבא עליו  "פאנקנשטיין" מדברים הוא ככל הנראה המיקוד שאפשר לראות באלבום ביחס לאלבומם הקודם. הפעם לא מדובר באלבום כפול ולא בקטעים אינסטרומנטלים וקטעי מעבר שונים. האלבום מגיש את הפאנק בצורה המתומצתת שלו, מה שהופך אותו לכרטיס הביקור שאמור להראות עד כמה ההופעה שלהם היא האלבום בפול ווליוום בתוספת חוויה שאין כדוגמתה.

"פאנקנשטיין" הם קולקציה של אנשים מוכשרים בזכות עצמם. שילוב הכוחות בינהם הוכיח את עצמו כבר באלבום הקודם. ממחלקת כלי הנשיפה שעושה את הכל במקום הנכון ובזמן הנכון ועד לאלרן דקל שהווקאל שלו מנצח על הכל כאילו היה מטיף דתי שעוד רגע יגרום לכולנו להתפלל לפאנק הכל יכול. כל הדברים האלה נכונים גם לגבי האלבום החדש, אבל "פאנקנשטיין" היו ונשארו להקה שהופעותיה עולות במספר דרגות מעל לאלבומיה, ואולי מכאן אפשר לראות את מטרת האלבום - לגרום לך לראות את פצצות הפאנק בכבודן ובעצמן.

עם סוללת האמנים שהצטרפו להשקת האלבום, בהחלט אפשר לדבר על חוויה ברמה אחרת לגמרי. מיקה שדה עלתה למספר שירים וגרמה לי לחשוב שלשים את שי ליד כל זמר אחר נראה כמו ספקטיקל משעשע למדי מבחינת הבדלי גובה. דבר שהפך לנכון פי כמה כשקרולינה עלתה אף היא לבמה, לכמה ביצועים אדירים מהאלבום החדש שלה. המראה של שני זמרים עם אפרו והבדלים של ראש וחצי בינהם הוא חוויה מעוררת השראה לכשעצמה.

בנוסף לאירוחים הווקאלים האלה, הקהל שהגיע להופעה זכה לראות כמה שיתופי פעולה אינסטרומנטלים שהעניקו לערב את המימד הנוסף שעליו דברתי קודם. צ'קה מון עלה כדי להוסיף עוד צלילי גיטרה ובס מעולים לסאונד הפאנקי של שירי הלהקה והראה כמה כישרון יש לו. בנוסף, באווירת השיתוף הגדולה שאפפה את ההופעה, מון גם נתן ביצוע מרשים ל Just Kiss My Baby. מאוחר יותר, הצטרף יוסף מזרחי (חלק בלתי נפרד מהלהקה ומי שהשפיע רבות על האלבום האחרון) והראה את כל כישוריו. אפילו לקוטימן, שלדבר על הכישרון שלו יצריך סיקור שלם ונפרד, נעשה הומאז' כאשר בוצע אחד מהקטעים שנכללו בפרויקט האחרון שלו, Thru You.

כל אלה גרמו להופעה להיות מיוחדת יותר משאר ההופעות של "פאנקנשטיין", אבל לקראת סיום הצדיקה הלהקה את שם האלבום ועלתה שלב. "הדג נחש" הצטרפו, מה שקרב את מספר האנשים שהיו על הבמה למספר דו ספרתי ש- 2 היא ספרת העשרות בו. ובמה שאני באמת מגדיר כחוויה מעולם אחר, הגרוב של שתי הלהקות שולב לפיצוץ אנרגיה אחד ענקי. השירים של זאת שולבו עם השירים של זאת וגרמו לי להתפלל שמילותיו של שאנן סטריט, שהם צריכים לעשות את זה כל יום מזריחה עד שקיעה, עוד ייתקיימו. אני באמת מקווה שהשילוב בן שתי הלהקות לא היה חד פעמי ואנחנו נראה דברים כאלה גם בעתיד.

במהלך הסשן הגדול והפרוע שסיים את ההופעה, יוסי פיין עלה לפתע ונתן גם הוא כמה צלילים ששווים זהב. יעל דקלבאום עלתה משום מקום והוסיפה כמה מהגיגייה ובאמת הייתה תחושה של כאן ועכשיו והכל יכול לקרות - אלמנט שישאר לעולם נתון אך ורק להופעות. כך שהאלבום החדש של פאנקנשטיין הוא מבחינתי המתאבן לשלב הבא התמידי - ההופעה.

תגובות

 • (מ)כל טעות מתרחשת מסיבה

  לא לימדו אותך את זה? :) באסה. ידעתי שהייתי צריכה לבוא

  עדיחאתול, 11-12-2009 19:09

 • אני חוש שלסולן קוראים אלרן דקל....ולא שי

  איתי, 12-12-2009 08:39

 • דקל דקל דקל!

  אלרן דקל אכן הוא שמו. כשל בתחקיר... הו דה פאק איז שי קמאני???

  יואב, 12-12-2009 10:50

 • לא יודעת מי זה קמאני

  מה זה משנה.. :) הסיקור הזה גרם לי לרייר ולהתחרט על כך שלא באתי. נשמע כמו באמת ערב יוצא דופן ומטריף.

  גמאני, 12-12-2009 13:38

 • טעות הזויה למדי

  אלף סליחות על זה.

  אופיר ב, 12-12-2009 14:42

 • we want the funk

  hey Funkenstein I think I am shikor great show guys!! great job on the new CD

  KingMickyD, 13-12-2009 10:49

 • הופעה ענקית -

  בעצם כל הופעה שלהםם ענקית והשם הוא שי חמני בסיסת על

  קוטג', 14-12-2009 09:55

 • אחת ההופעות הטובות בישראל. שואו שאין כמותו. רק מי זה שי ?

  ימית, 14-12-2009 13:32

 • ולכל מי שלא הבין צ'קמנון - כינוי של שחם אוחנה בסיסט העבר של פאנקנשטיין

  מוןמון, 14-12-2009 13:34

 • איזה כיף היה .. גדולים !!

  לימור, 14-12-2009 15:29