מגזין

סיכום העשור? כתבה מס' 20

גיל מטוס ("שאמאל", Dead Set) לא מתיימר לסכם או להכתיר. במקום, הוא ממליץ על תשעה אלבומים שיצאו בעשור האחרון אך שורשיהם נטועים בעבר

מאת גיל מטוס. 01-01-2010

תגיות: ישן, סיכום העשור, Bob Dylan, מייק אולדפילד, Meg Baird, O Brother, Where Art Thou?, Maria Muldaur, Jefferson Starship, The Sallyangie, Bruce Springsteen, Eric Clapton, Sinéad O'Connor

אחד המאפיינים הבולטים של המוזיקה בעשור האחרון הוא חזרה לעבר, להיסטוריה ולשורשים. באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות ועבודת קודש של מיליוני גולשים, גבולות העולם המוזיקאלי הורחבו ומוזיקה רבה שנגזר דינה להיכחד עלתה אל פני השטח. כחלק מאותה מגמה, בחרתי להתייחס לכמה אלבומים שאמנם יצאו בעשור הנוכחי - אך שורשיהם נמצאים בעשורים ובמאות קודמות.

 

אין לקשר בין המלצות אלו לפיקציה שנקראת "אלבומי העשור" - את היומרה הזו נשאיר לאחרים. בסך הכול מדובר בכמה אלבומים מעניינים שהמכנה המשותף שלהם הוא הזיקה לעבר, שמלמדת אותנו שמוזיקה היא תהליך אבולוציוני ואין עשור שעומד בפני עצמו.

 

Sinéad O'Connor - Sean-Nós Nua - 2002

  

Photobucket

  

Sean-Nós Nua אלבומה השישי של אוקנור, מסמן שינוי והתבגרות. היא חוזרת לשורשיה, בביצועים מקסימים לשירי עם מסורתיים (בעיקר אירים). למרות שמדובר בחומרים שכבר זכו ללא מעט גרסאות מאמנים כמו: Fairport Convention, Pentangle, Steeleye Span ואפילו בוב דילן, אוקונור מטפלת בהם בצורה מעוררת הערצה ומנגישה אותם לאוזן של שנות ה- 2000.

 

אחת הרצועות המעניינות באלבום היא Paddy's Lament שיר שנכתב במאה - 19 ומספר את סיפורם של מהגרים אירים שהגיעו לארה"ב. הדובר עזב את ביתו באירלנד כדי להתחיל חיים טובים יותר באמריקה, כך חשב, אך כשהגיע גויס להילחם במלחמת האזרחים ואיבד את רגלו באחד הקרבות. בפזמון הוא שולח אזהרה חריפה לחבריו שמעבר לים - "שמעו בעצתי ואל תבואו לאמריקה, אין כאן דבר מלבד מלחמה ותותחים רועמים. הלוואי והייתי בביתי שבדבלין היקרה". הטקסט הזה מבטא הרבה כעס וזעם כלפי ארה"ב במיוחד במשפט כמו: To the devil I would say, it's curse Americay. רוב הביצועים המסורתיים של השיר הם קצביים ושמחים, אולם שינייד העניקה לו את המימד הדרמתי ואת העוצמה שהיו חסרים לו.  

 

 

Bob Dylan - Modern Times - 2006

  

Photobucket

  

אחרי כמה אכזבות, דילן מפגיז עם אלבום חד ומחוספס בו הוא חוזר לשורשי הבלוז והרוקבילי בסאונד חם ועשיר שנשמע מצוין גם בזמנים מודרנים. כמו בהרבה מאלבומיו הקודמים, גם כאן הוא עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב - לקחת קצת מפה והרבה משם, להוסיף את נגיעתו האלוהית ולהפוך את זה למשהו חדש - שלו. 'Ain't Talkin - הרצועה האחרונה היא פסגת האלבום, מעין תפילה או מסע של שמונה וחצי דקות שבסופם מגלים שרק דילן מסוגל לגרום לנו להאמין שהוא לא מדבר, דרך תשעה בתים ופזמונים משתנים.

 

 

Meg Baird - Dear Companion - 2007

  

Photobucket

 

מג ביירד הסולנית של Espers באלבום סולו ראשון שכולל ביצועים לשירי פולק מסורתיים, קאברים לשירים חדשים יותר ושני שירים מקוריים. ביירד מגישה ביצועים מינימליסטים שכוללים בעיקר שירה וגיטרות - עירום מלא שמלמד שבפשטות יש המון עוצמה.

 

אחד השירים היפים באלבום הוא Willie o' Winsbury, בלדה סקוטית שתעודה לראשונה ב- 1775. השיר מספר על מלך שנעדר מאדמתו לזמן מה ובינתיים, בתו ג'נט הרה מגיבור בשם וילי (בגרסאות מסוימות שמו תומאס) בו היא מתאהבת. כשהמלך חוזר ושומע על כך הוא מאיים לתלות אותו, אך כשפוגש אותו הוא נופל שבי מקסמו וחס על חיו. הוא מציע לו לשאת את בתו לאישה ומבטיח שיעביר לו בתים, אדמות וכסף כדי שיוכל להיות אדון בממלכתו. וילי מקבל את הצעתו של המלך לשאת את ג'נט לאישה, אך מסרב לקבל ממנו רכוש או להיות אדון של אדמותיו, כיוון שיש לו רכוש והוא אדון לעצמו. השיר הזה זכה לביצועים רבים, בין היתר של Anne Briges, Pentangle ו- Fairport Convention  שהשתמשו רק בלחן - אולם הביצוע של ביירד הוא המרגש ביותר, זה שבאמת מצליח לזרוק אותך אל תוך הסיפור. 

O Brother, Where Art Thou? (Soundtrack) - 2000

  

Photobucket

 

"אחי איפה אתה?" הוא אחד מהפסקולים הטובים שיצאו בשנים האחרונות. בלוז, קאנטרי, בלוגראס, גוספל ושירי מסילות - מוסיקה אמריקאית מסורתית שזכתה לעיבודים חדשים וצבעונים ממגוון רחב של אמנים כמו:Alison Krauss, Norman Black ו- Stanley Brothers.

 

שיר הנושא Man of Constant Sorrow הוקלט לראשונה ב- 1928 ומאז זכה לקאברים רבים, שרובם ככולם היו משעממים, החל מדילן שהקליט אותו באלבומו הראשון וכלה בגרסותיהם של פיטר פול ומרי וג'ודי קולינס. העיבוד של Carter Stanley בביצועו האדיר של Dan Tyminski החזיר לשיר את כבודו האבוד והפך אותו לרלוונטי יותר מתמיד.

 

* מומלץ לצפות בסרט הדוקומנטרי Down from the Mountain שמתעד את ההכנות להופעה בנאשוויל בה השתתפו המוזיקאים שניגנו בפס-קול.

  

 

 

Bruce Springsteen - We Shall Overcome: The Seeger Sessions - 2006

 

Photobucket

 

 

גם הבוס התבגר וראיה לכך היא האלבום הנפלא הזה שכולו קאברים לשירים שנכתבו או בוצעו על ידי פיט סיגר. זה התחיל ב- 1997 כשספרינגסטין הקליט שני שירים לאלבום המחווה הכפול לסיגר - Where Have all the Flowers Gone, לצד אמנים כמו דונובן, בילי ברג, בוני רייט, אודטה ואחרים, ונגמר אחרי שמונה שנים באחד מאלבומיו הטובים.

 

חומרי הגלם של סיגר מעולם לא נשמעו טוב יותר, ספרינגסטין מגיש ביצועים עשירים וססגוניים לשירי פולק ישנים ופשוטים כמו: Erie Canal ,O Mary Don't You Weep ו- Pay Me My Money Down. גם סיגר אהב את התוצאה ובראיון למגזין Mojo מ- 2007 הוא אמר שחלק מהביצועים נהדרים, במיוחד Old Dan Tucker, שהיה להיט גדול ב- 1844 ודן אמט שכתב אותו וודאי היה גאה מאוד בביצוע של הבוס. 

 

Maria Muldaur - Richland Woman Blues - 2001

  

Photobucket

 

מריה מולדאור הייתה דמות חשובה בסצנת הפולק בגריניץ' ווילג' בניו יורק של תחילת שנות ה- 60. היא הופיעה עם ג'ון סבסטיאן ודיוויד גריסמן והצטרפה ללהקת ה- Jug של ג'ים קוסקין. זהו אלבומה ה- 25 בארבעה עשורים פעילים ומולדאור מארחת בו אמנים כמו: דייב מת'יוס, בוני רייט, טאג' מאהל וג'ון סבסטיאן שמלווה אותה ב- Richland Woman Blues. התוצאה היא אלבום קאברים פשוט ויפה לשירי פולק ובלוז.

 

 

Eric Clapton - Me and Mr. Johnson - 2004

  

Photobucket

 

קלפטון סיפר שהוא בכלל לא תכנן להקליט את האלבום הזה אבל זה קרה כשנכנס לאולפן ללא חומרים מקוריים - וטוב שכך. אלבום מחווה לרוברט ג'ונסון אחד מאבות הדלתא בלוז שללא ספק היווה מקור השראה גדול לעולם הבלוז בכלל ולקלפטון בפרט.

* ביצוע ל- They're Red Hot מתוך Sessions for Robert J 

 

 

Jefferson Starship - Jefferson's Tree Of Liberty - 2008

  

Photobucket

  

Jefferson Starship הוא הרכב שנולד מ"ג'פרסון אירפליין" בתחילת שנות ה- 70. ניגנו בו מוזיקאים רבים, בין היתר: דיוויד קרוסבי, גראהם נאש וחברי הגרייטפול דד -  ג'רי גרסיה, ביל קרויצמן ומיקי הארט. ההרכב עבר גלגולים רבים וחילופי המוזיקאים כמו ההיסטוריה שלו, ארוכים מדי להמלצה הזו.

 

Jefferson's Tree of Liberty, אלבומם האחרון מורכב מקאברים רבים ומעניינים לשירים כמו: I Ain't Marching Anymore של זמר המחאה פיל אוקס. Chimes of Freedom של בוב דילן. Kisses Sweeter Than Wine המפורסם. Genesis Hall של ה- Fairport Convention. ו - Imagine Redemption, שילוב משעשע בין Imagine של ג'ון לנון ו- Redemption Song של בוב מארלי.

 

 

 

The Sallyangie - Children of the Sun - 2002

  

Photobucket

 

האלבום הזה הוקלט ב- 1968, אך מכיוון שראה אור רק ב- 2002 אפשר לגנוב אותו לעשור הנוכחי. Sallyangie הוא שמם של צמד האחים מייק וסאלי אולפילד. שם ההרכב מורכב מ"סאלי" ו- Angie, יצירת הגיטרה המפורסמת שכתב דיווי גראהם והייתה אהובה על מייק אולדפילד באותם ימים.

 

קשה להאמין שאת האלבום הזה הקליטו שני ילדים - סאלי שהייתה בת 21 ומייק שהייה רק בן 16 וכבר הפגין את יכולותיו כגיטריסט אדיר. ואולי זה מה שהופך את Children of the Sun ליצירה מדהימה של פולק רך, עדין ותמים. הרפתקה של שני אחים גאונים בתחילת דרכם.

 

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

לכתבה מס' 13 - סיכום העשור של גלית גרינר- חלק ב'

לכתבה מס' 14 - סיכום העשור של יונתן גרוסמן

לכתבה מס' 15 - סיכום העשור של אורלי נקלר

לכתבה מס' 16 - סיכום העשור של אודי ניב

לכתבה מס' 17 - אלבומי העשור של רוני פיאלקוב ("Wannabeats")

לכתבה מס' 18 - אלבומי העשור של דן זוארץ - חלק א'

לכתבה מס' 19 - אלבומי העשור של דן זוארץ - חלק ב'

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

 

תגובות

  • i love you gil

    jimmy, 25-01-2010 13:56