מגזין

בקסטייג': הדרה לוין ארדי משוחחת עם גלעד כהנא

הוא מרגיש כמו ילד שרוצה לבלוע את העולם, החלום שלו זה לכתוב את השיר המושלם והוא חושב שכולנו כמו חתולים על מרבד. היוצרת הדרה לוין ארדי שואלת, הזמר גלעד כהנא משיב

מאת סער גמזו. 08-12-2009

תגיות: גלעד כהנא, הדרה לוין ארדי, בקסטייג'

בקסטייג': הדרה לוין ארדי משוחחת עם גלעד כהנאצילום: דורון עדות

בקסטייג' הוא הצצה לשיח מוזיקאים. עשר שאלות שנשאלות ממי שמכיר את הקשיים וחווה את הלבטים של היצירה המוזיקלית. בכל שבוע אמן אחר מפנה את השאלות שלו לאמן שהוא בוחר, תוך היכרות עם היצירה שלו ועם השוק הישראלי. והשבוע הדרה לוין ארדי וגלעד כהנא מנהלים דו שיח.

מה אתה הכי? מוזיקאי? משורר? סופר? סטנדאפיסט בשַעַר? רעיונאי? הקול מהפרסומות? מין אמן כללי כזה? מה אתה הכי אוהב להיות? איפה אתה הכי אתה? "במובן מסוים אני מרגיש שכל היצירות שלי: שירים מולחנים, סיפורים, קולאז'ים וכו' באים כולם מאותו מקום. מקום של ילד רעב ופרימיטיבי שרוצה לבלוע את העולם (ועל הדרך לכבוש את כל נשותיו). לגבי מה אני יותר, ההומור שאני משלב באלתורים בהופעות הוא מבחינתי תוסף ודרך יעילה להעביר רעיונות.

"סיפורים ושירים אני כותב מאז שאני זוכר את עצמי ותמיד לא הבנתי מהו הדחף האינסופי הזה לחבר אותיות לכדי מילים ומשפטים. אבל עם יכוונו אקדח לראשי ויכריחו אותי לבחור דבר אחד אז חד משמעית: מוזיקה, מוזיקה, מוזיקה. היא הצילה אותי מן הקיום הארעי שלי, טרום היכרותי איתה (כלומר -  עד גיל 22)".

מה הדבר הבא שאתה חולם לעשות? "האמת שבתוכניות יש רצון לעשות סרט, רומן, אפליקציה לאייפון ופטנט שימצא פתרון למוות, אך בסופו של יום החלום שלי הוא מאוד בנאלי - לכתוב את השיר המושלם. זה לא ברור לי למה, אבל תמיד כשאני מסיים לכתוב שיר (שבזמן כתיבתו והלחנתו ברור לך שהוא השיר הכי טוב שלך) אתה כבר רוצה לכתוב את הבא, הבא, שללא ספק, הוא הוא יהיה השיר האבסולוטי".

מכל יצירותיך, איזוהי הקרובה ללבך, ומדוע? "האמת שהיצירות הכי יקרות ללב הן אלה שהכי פחות מצליחות. כמו ילד כזה, שמעולם לא עזב את הבית וחי עם אבא ואמא, ואפילו שיש ילדים שיצאו מן הבית ומכרו 20 אלף עותקים, הוא הקרוב ביותר ללבם. לכן, הייתי אומר שהיקר ביותר ללבי, הוא אלבום הסולו הראשון שלי 'שכחתי איך לאכול' שמכר מעט מאוד והוא, בשבילי, כמו סוד שעדיין לא נתגלה".

דבר איתי על קנאת יוצרים. "בתחילת הדרך, כשרק התחלתי להתעסק במוזיקה, זלזלתי כמעט בכולם וזרקתי זין על כל פרה קדושה בסביבה. אני משער שזה אפשר לי, לאדם ללא שום חינוך מוזיקלי, עם שמיעה מוגבלת וחוסר ניסיון פלילי, אפשר למצוא את מקומי בעולם. מאז עברו הרבה תווים בסולם והיום אני חייב לומר שאני מקנא כמעט בכל מוזיקאי, באמת. איכשהו אני מוצא בכמעט כל אחד משהו שהוא עושה כל כך יפה וכל כך מרגש וכל כך הרבה יותר טוב ממני שהייתי רוצה גם אני להיות כמוהו. ככל שהחיים מתקדמים אני רק מרגיש מוגבל יותר ויותר".

אילו ארועים (תרבותיים אישיים אקלימיים...) השפיעו באופן עמוק על חייך? ואיך בדיוק? "בילדותי, גדלתי במקסיקו-סיטי ושם, בבית הספר נתקלתי לראשונה באנטישמיות אלימה. בבוקר כשההסעה הייתה מורידה אותי בבית הספר היה ילד מכיתה ו' (אני הייתי בכיתה א') שהודיע לי חגיגית ש'היום אתה עומד למות, אין ספק'. אני חושב שהחוויה הזאת עיצבה את מי שאני היום. חייל. בשבילי החיים הם הישרדות יום-יומית ושם זה החל. בחרתי לא לשתף את ההורים שלי וטיפלתי בעניין בעצמי. (השכרתי ספרי תנ"ך ובכסף שאספתי שילמתי לילד אחר מכיתה ו' שיטפל בעניין). אין אני לי מי לי".

מה מעצבן אותך בזמן האחרון? "בזמן האחרון אין לי קיבולת להכיל שום התעללויות כלפי ילדים, ברור שגם קודם זה היה מוקצה אבל עכשיו זה בלתי נסבל... אני מודה שבא לי לקצוץ את אליאור חן ותואמיו עד דק ולוודא שהוא לעולם לא יפגע באף ילד יותר".

מהו הספר היקר לליבך, בימים אלה (בארץ או בעולם)? "כרגע הספר המוביל הוא 'לבד על המרבד' של בריאן וילדסמית. זהו ספר על חתול שיושב לו על המרבד ושמח בחלקו עד שמתיישבים לו על המרבד, כלב, עז, פרה ופיל. הוא מאבד את קור רוחו ומגרש את כולם מן המרבד עד שהוא שוב לבד על המרבד. זהו הספר האהוב על בתי היקרה ומכאן הוא נהיה פופולרי בבית. חוץ מזה, כולנו חתולים על מרבדים".

מיהו המוזיקאי האהוב עליך בימים אלה (בארץ או בעולם)? "בתקופה האחרונה ההרכב האהוב עלי הוא ארקייד פייר, להקה קנדית נפלאה שהשירים שלה מרוממים את רוחי בכל רגע נתון. קשה להבין איך חבורה אחת יכולה לייצר כל כך הרבה המנונים מושלמים".

מהי הטעות הכי נפוצה בהתייחסות אליך? גלה משהו שלא ידענו. "אני חושב שהטעות הכי נפוצה היא שאנשים חושבים שאני בהמה גסה, נרקיסיסט, חובב אורגיות, נרקומן, משוגע ורודף שמלות. ביום יום הערך העליון בחיי הוא סובלנות, קבלה של מי שהוא אחר ממני וניסיון להגיע איתו לתקשורת. על הבמה אני ההפך, לא מעניין לי את התחת אף אחד, השואו מעל הכל (כמעט), ואין לי שום סיבה לא להקריב על המזבח הזה הכל. עכשיו כשאני חושב על זה, זו לא באמת טעות, זה פשוט מקרה קלאסי של ד"ר ג'קיל ומיסטר כהנא".

הכי חשוב, מה אתה חושב עליי? (כלומר, כמה אני בין אפס לעשר?) "אני זוכר פגישה אחת שלי איתך בבר, והכרת לי באותה הזדמנות את בנך. הוא נראה היה כל כך מוצלח שאמרתי לעצמי 'כנראה שיש בה משהו'".

הדרה לוין ארדי היא יוצרת ומבצעת עם רקורד של עשרה אלבומי סולו באנגלית וגם בעברית. בימים אלה היא גם עובדת על הרומן הראשון שלה ותופיע ב-16 בדצמבר ב-21:30 ב"אברם" בירושלים. גלעד כהנא הוא סולנה של להקת הג'ירפות ומשורר עירוני. מקבץ שירים מתוך ספרו "מנוף מצביע אל הים" תורגמו לאנגלית והפכו לאלבום "The walking man" שיצא בשנה האחרונה ואיתו הוא מופיע ברחבי הארץ.

 

טור זה פורסם באתר NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

תגובות