מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 16

אודי ניב ("אודיני", "כביש 6") בוחר את האלבומים שלו לעשור החולף

מאת אודי ניב. 23-12-2009

תגיות: אודי ניב, סיכום העשור, sigur ros, Built to Spill, Radiohead, The Strokes, Wilco, The Flaming Lips, Beck, Interpol, The Mars Volta, Atlas Sound

לכתוב סיכום עשור זה צעד יומרני. מכלול המכשולים הכרוכים בבחירת אלבומי עשור, גדול מכדי שאיש מאיתנו יוכל לקבוע מהם האלבומים הראויים להיקרא אלבומי העשור, לפחות בשלב זה. כמות המוזיקה אליה אנחנו נחשפים בעידן הטכנולוגי, כמו גם מקורות המידע והחשיפה של כל אחד ואחד מאיתנו, הפרספקטיבה, עמידה במבחן הזמן וכמובן טעם אישי - אלה ושיקולים אחרים, יגרמו לכל אחד מאיתנו (כולל לי עצמי) לבחור אלבומים שונים. לא בכדי כמות הפעמים שהוחלפו האלבומים הנבחרים לרשימה, גדולה בהרבה מכמות האלבומים המוצגים לפניכם.

 

ובכל זאת, עשרת אלבומי העשור שלי (בסדר כרונולוגי) : 

 

Radiohead - Kid A (Parlophone/Capitol) - 2000

 


Photobucket

 

אין עוררין על כך שהחידושים והרוח שהביא עימו האלבום, הורגשו לכל אורכו של העשור. יחד עם זאת, ואולי אף בגלל זאת, קשה לומר בוודאות איזה מהאלבומים של Radiohead (או טום יורק) צריכים להיכנס לסיכום העשור. מה שבטוח הוא שאי אפשר בלעדיהם. ויפה שנתון אחד קודם.

 

  

The Strokes - Is This It? (RCA/Rough Trade) - 2001

 


Photobucket

 

השלמות שבפשטות. שנה בתוך המילניום החדש, הוכיח אלבומם הראשון של ה-Strokes שלפחות בינתיים, עולם הרוק לא מת. נכון, המוזיקה שלהם הציעה אקורדים, ליינים וריפים פשוטים וקליטים של גיטרה, אבל יש להם את ג'וליאן פרננדו קזבלנקס וטונות של פוזה ושיק, שהספיקו בכדי לכבוש את העולם. אולי האלבום שהצליח להציג בצורה הטובה ביותר את כל ההתנהלות והבעייתיות של הדור האבוד אליו החמישייה העשירה והמפונקת הזו (ואנחנו) משתייכים.

 

 

Wilco - Yankee Hotel Foxtrot (Nonesuch) - 2002

 


Photobucket

 

בדיוק כשהם מצליחים להיכנס לתודעה הציבורית, בצעד אמיץ של התעקשות על החופש האומנותי מחליטים וילקו לעזוב את הלייבל שלהם. התוצאה הפכה להיסטוריה - אלבום מושלם, כנה ומרגש שמניף אותם בפעם הראשונה למקומות הראשונים במצעדים הרשמיים של אמריקה. אחרי הכל, עם שיר כמו Jesus Etc. אי אפשר שלא להיכנס לספרי ההיסטוריה.

 

 

Sigur Ros - (Fat Cat Records/Play It Again Sam/Smekkleysa) - 2002

 


Photobucket

 

החבורה הסגרירית שהצליחה להביא טעמים מוזיקליים חדשים לתוך העשור וגררה אחריה מתחקים ומעריצים רבים. כמעט וכל המוזיקה האלקטרונית שהגיעה מהארצות הקרות של סקנדינביה, הושפעה מהאלבומים השונים של ההרכב הנוכחי.  אומנם זה אינו האלבום הטוב ביותר שלהם, אבל המחוזות והעולמות הנסתרים, הצלילים המופלאים הטמונים בו, סחפו אותם ואותי גם יחד למקומות בהם לא ביקרנו קודם.

 

 

Beck - Sea Change (Geffen Records) - 2002

 


Photobucket

אלבום הפרידה הטוב והמרגש של העשור. יש שיגידו שהאלבום הזה הוא סוג של גניבה רעיונית, אם לא מוזיקלית. כך או אחרת, בק מצליח לחזק את הקשר בין האמן המיוסר לאומנות משובחת ולהתעלות על כל היצירות המוזיקליות המשובחות שהביא עימו לעולם עד אז. 

 

 

Interpol - Turn on the Bright Lights (Matador) - 2002

 


Photobucket

 

כך היו נשמעים הקיור וג'וי דיוויז'ן אילולא המציאו עצמם הרבה לפני שנות האלפיים. השילוב בין החדש והישן, יחד עם קולו האדיר של הסולן, הביא את הלהקה לפסגת המוזיקה העכשווית.

 

  

The Mars Volta De - Loused in the Comatorium (Gold Standard Laboratories/ Universal Records/Strummer) - 2003

 


Photobucket

 

הגלגול השלישי של שיתוף הפעולה בין הגיטריסט Omar Rodríguez-López והסולןCedric Bixler-Zavala הניב את אחת מהלהקות המעניינות של העשור. פיוז'ן של רוק מתקדם, ג'אז, אקספרימנטליות וסוגות מוזיקליות רבות ושונות, דחוסים לכדי יצירות שאפתניות ומאתגרות שמבוצעות על ידי כמה מהנגנים הטובים שניתן למנות בעולם הרוק של ימינו.

 

 

Built to Spill - You in Reverse (Warner Bros. Records) - 2006

 


Photobucket

 

Built to Spill היא כל מה שצריך בלהקה, ויותר. אחת הלהקות הכי מוערכות ואהובות עלי בעשור החולף. עוד אלבום מושלם של להקה שלא יודעת לעשות פחות מזה.

  

 

Atlas Sound - Let the Blind Lead Those Who Can See But Can't Feel (Kranky/ 4AD) - 2008

 


Photobucket

 

Atlas Sound מצליחים להביא מושגים שנהוג להעניק להם ביטוי ויזואלי כמו פנטזיה, מדע בדיוני והזיות היישר לעולם המוזיקלי. אלבום סולו של הגאון המוזיקלי Bradford James Cox Atalanta) Deerhunter), שעוטף את המאזין בשכבות רבות ושמנות מצלילים אפלים, חודרים וממכרים.

 

 

The Flaming Lips - Embryonic (Warner Bros. Records) - 2009

 


Photobucket

 

כך היו נשמעים רובוטים לו היה להם רגש. אלבום רוק אקספרימנטלי משובח כמו שרק הפלמינג ליפס יודעים לעשות. החבורה המוכשרת שבראשה Wayne Coyne, הצליחה להמציא את עצמה מחדש באלבום שככל הנראה רק בעשור הבא נבין כמה שהוא חשוב ומשובח. מצוין זה פשוט אנדרסטייטמנט עבורם.

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

לכתבה מס' 13 - סיכום העשור של גלית גרינר- חלק ב'

לכתבה מס' 14 - סיכום העשור של יונתן גרוסמן

לכתבה מס' 15 - סיכום העשור של אורלי נקלר

 

טור זה פורסם באתר NRG מעריב

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

תגובות

  • יש הסכמה! (;

    רונן, 23-12-2009 16:56

  • 7 מתוך 10

    הכי קרוב לבחירות שלי עד עכשיו...אחלה בחירות!

    חאתול, 24-12-2009 01:40