מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 14

יונתן גרוסמן ("אנטיסימי") בוחר את אלבומי העשור שלו

מאת יונתן גרוסמן. 15-12-2009

תגיות: Tv on the radio, Jay Z, Radiohead, Outkast, Black Diamond Heavies, Sixteen Horsepower, Viktor Vaughn, Nagisa Ni Te, Cunninlynguists, Aesop rock

 

 

שלושה שבועות של לבטים איומים מסתכמים ברשימה אחת, עשרה אלבומים. הקריטריון הראשי היה אלבומים שעיצבו את הטעם שלי בעשור הנוכחי, ללא קשר למידת הפופולריות שלהם והערכה לה הם זכו במהלך השנים. כדי להרגיע את שני הצדדים באישיות שלי, חילקתי את הרשימה ליום ולילה, שחור ולבן או יותר נכון - היפ-הופ ורוק.

 

רוק :

  

5) Black Diamond Heavies -  Every Damn Time - 2007 

 

Photobucket

 

מאדי ווטרס לא יכול היה לחזות כיצד עומד הבלוז להתפתח בשנים שלאחר מותו. אומנם ה-BDH שומרים על המסורת הלירית, אבל המוזיקה שמאחורי המילים השתנתה ללא היכר. דמיינו מה היה קורה אילו החזון של   דני בוייל ב-"28 יום אחרי" היה מתעורר לחיים וטום וייטס היה נדבק בנגיף ה- rageואתם בכיוון. מיסיסיפי בלוז אפל וקודר המובל על ידי גיטרות חשמליות דומיננטיות, תופים רועמים ושני מוזיקאים מנשוויל שזקוקים לזריקת טטנוס.

 

עמוד Myspace

All To Hel - YouTube

 

  

  

4)  Sixteen Horsepower - Folklore - 2002

 

Photobucket  

  

Folklore הוא הדרך הטובה ביותר להתחיל ולהכיר את אחד ההרכבים המשמעותיים ביותר בארה"ב בשני העשורים האחרונים. אם אתם מחפשים הגדרות, קאנטרי אלטרנטיבי יכול להתאים. המציאות לעומת זאת, היא שילוב של פולק, גוספל, סול, פאנק, רוק אלטרנטיבי וגם - תתפלאו לשמוע, נגיעות של ג'וי דיוויז'ן במקומות מסויימים. האלבום הוא יצירת מופת מתחילתו ועד סופו ומסמל את נקודת השיא של ההרכב. הקאבר שלהם לסינרמן של נינה סימון נותן לשיר משמעות חדשה לגמרי והוא בקלות אחד הטובים ששמעתי בחיי.

 

עמוד Myspace

הקאבר לסינרמן

 

  

  

3) 2006 - TV on the Radio -  Return To Cookie Mountain

  

Photobucket

 

כמה רומנטי הוא הדבר בעיני, שההרכב הזה מברוקלין ניו-יורק חתום דווקא בלייבל הבריטי AD4, בו היו חתומים הפיקסיס. ואכן, מבחינתי TOTR הם ממשיכי דרכם של הפיקסיס או יותר נכון - התוצאה האבולוציונית של הדרך אותה התוותה הלהקה. מבין שלושת האלבומים (שכל אחד מהם היה יכול בקלות להיכנס לרשימה) בחרתי בשני, פשוט משום שדרכו הכרתי את הלהקה. ככה זה כשאוהבים.   

 

האתר הרשמי

עמוד Myspace

השיר - Wolf Like Me

  

  

  

 2) Nagisa Ni Te - On The Love Beach - 2001  

 

Photobucket

 

פירוש שמם הוא "On the Beach", בדיוק כמו שם האלבום המופתי של ניל יאנג, שעל שמו הם נקראים. זו כבר סיבה טובה להתאהב בצמד המוזיקאים היפני. ההרכב נותן פרשנות קומוניקטיבית חדשה לצליל הדומיננטי של הרוק היפני, אותו מוביל מיקירו קורהרה, הגיטריסט של "Ghost". האלבום עטוף במלודיות פופ קלילות וחלומיות, הנתמכות בגיטרות חזקות ובמגוון רחב של כלים אינסטרומנטלים, מה שמקנה להם נופך מיתי. המילים הם ביפנית, מה שמוסיף למוזיקה מימד אניגמטי ורק מעצים את התגובה הרגשית.  

 

עמוד Myspace

השיר - Me, On the Beach  

 

  

  

1) Radiohead - Kid A - 2000

 

Photobucket

 

האתגר איתו התמודדו רדיוהד היה כפול. מצד אחד - איך יוצאים מסינדרום "האלבום שאחרי יצירת מופת", שהפיל רבים בתעשיית במוזיקה. מצד שני - כיצד ממשיכים להתפתח כמוזיקאים ולחקור כיוונים נוספים דוגמת האלקטרוניקה. התוצאה הייתה לדעתי טובה יותר מ-או קי קומפיוטר ואני אפילו אעיז ואומר - שלמה יותר.   

 

 

אתר רשמי

עמוד Myspace

השיר הפותח - Everything in Its Right Place

 

  

  

היפ-הופ :

  

5) 2001 - Cunninlynguists - Will Rap for Food

  

Photobucket

 

צמד הראפרים הדרומי החל את הקריירה שלו בתחילת העשור ומאז הפך לכוח משמעותי בסצינת האנדגראונד היפ-הופ. אלבומם הראשון יצא בלייבל קטן בתפוצה מצומצמת, נחטף בזמן קצר וכיום נחשב לפריט אספנים נחשק. הוא יצא שוב רק בשנת 2005. והוא אכן כל כך טוב. המוזיקה ורסטילית ומכסה מגוון רחב של סגנונות, המילים מושחזות ומבקרות בצורה מאוד חכמה את החברה האמריקאית, ובעיקר את הפוליטיקה המסועפת של האימפריה השוקעת. האלבום לא רחבתי אלא מחשבתי, והוא הרוויח את מקומו ברשימה זו בכבוד.

 

עמוד Myspace

השיר - Mic Like A Memory

 

  

  

4) OutKast - Stankonia - 2000

 

Photobucket

 

אי אפשר שלא להכניס אלבום של OutKast לרשימה שמסכמת עשור - זה לא חוקי במדינות מסויימות. לדעתי הם הגיעו לשלב אבולוציוני אחר: כבר אי אפשר להכליל אותם כהרכב היפ-הופ גרידא, הם בספרה אחרת לגמרי. לכן אני חושב שהם באמת ממשיכי דרכו של לא אחר מאשר פרינס (ראו ערך The Love Below). אומנם זה האלבום ה"פופי" ביותר שלהם, זה שקיבע אותם בתודעה העולמית, אך הוא אפשר להם להיכנס עטופים במעילי פרווה לכנסייה ולהכריז במקום קדוש שאין מסטול, נקי ורענן מהם. והעולם שתק.

 

אתר רשמי

עמוד Myspace

השיר והכנסייה - So Fresh, So Clean  

 

  

  

3) Jay Z - The Blueprint - 2001

 

Photobucket

 

האולד סקול הופך לניו סקול, כך אני מגדיר את אלבומו המהפכני של Jay Z. זוהי מעיין אוטוביגרפיה שכותב אדם המצוי בשלב של שינוי משמעותי בחייו. בחריזה כמעט אלוהית מספר Jay Z את סיפורו, ללא מורא ובכנות מכאיבה לעיתים. באלבום כמעט ואין אורחים - זוהי הצגה של איש אחד, אולי הליריקן הגדול בדורנו, שמצליח  בעזרת דמיון מפותח והקשרים תרבותיים פופולריים ליצור פורטרט בצלילים. זהו לבטח אחד מאלבומי ההיפ-הופ הטובים בכל הזמנים.

 

אתר רשמי

עמוד Myspace

Song Cry השיר

 

  

  

2)  Viktor Vaughn (MF Doom) - Vaudeville Villain - 2003

 

Photobucket


 

 

MF Doom נכנס מבעד לדלתות המסתובבות ויצא בדמות Viktor Vaughn, האלטר אגו שלו. האלבום עוקב אחר חייו המבולבלים של גיבור קומיקס הנקלע לשלל אירועים: חיזור אחר קטינה, עסקת סמים הזויה, הסכם עם מסעדה סינית והופעת היפ-הופ גרועה שיוצאת משליטה. Doom מצא באלבום את שביל האמצע בין שירים מורכבים לבין סגנון הגשה פשוט וקליל, שמבסס אותו כאחד מיוצרי ההיפ-הופ הורסטיליים ביותר כיום.

 

עמוד Myspace

השיר - Let Me Watch

 

 

1) 2001 - Aesop rock - Labor Days

  

Photobucket

 

קבלו אוקסימורון: הראפר הטוב ביותר בעולם הוא לבן וקוראים לו Aesop rock. נהוג לשייך "שירה" בעולם ההיפ-הופ לאמן המשלב מוזיקה יחד עם ספוקן וורד, שלרוב תעביר מסרים על התבוננות עמוקה בנפש האדם והחברה בה הוא חי. אייסופ מצליח, כמו המשוררים הגדולים, לשמור על אבסטרקטיות המאפשרת לשיריו להיות פתוחים למספר פרשנויות. כמו נביא על ספידים, הוא טווה רשת אניגמטית של מילים שאפילו מילון אוקספורד לא ידע על קיומם. האלבום Labor Days הוכיח סופית לעולם כי מדובר באחד הגדולים בדורו. זהו מסע ייחודי לתוך העולמות המורכבים שבמוחו, דרכם הוא מתאר את ייסוריו של המעמד הבינוני בארה"ב. כיום, כבר ניתן לשמוע את השפעתו על הראפרים הצעירים, אך את תוצאות התהליך נוכל לבחון ברצינות רק בסיכום העשור הבא.  

 

עמוד Myspace

השיר - Daylight

  

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

לכתבה מס' 13 - סיכום העשור של גלית גרינר- חלק ב'

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

   

 

תגובות