מגזין

בקסטייג': יאיר יונה משוחח עם אלברט בגר

הוא לא אוהב שמגדירים אותו מוזיקלית, הוא מעדיף להתנסות בסאונד עכשווי, הוא שומר על סקרנות בכל תחומי החיים והוא היה רוצה לנגן באירן. המוזיקאי יאיר יונה שואל, הסקסופוניסט אלברט בגר משיב. מדור מאת סער גמזו

מאת סער גמזו. 01-12-2009

תגיות: יאיר יונה, בקסטייג', אלברט בגר

בקסטייג': יאיר יונה משוחח עם אלברט בגרצילום: יחסי ציבור

בקסטייג' הוא הצצה לשיח מוזיקאים. עשר שאלות שנשאלות ממי שמכיר את הקשיים וחווה את הלבטים של היצירה המוזיקלית. בכל שבוע אמן אחר מפנה את השאלות שלו לאמן שהוא בוחר, תוך היכרות עם היצירה שלו ועם השוק הישראלי. והשבוע יאיר יונה ואלברט בגר מנהלים דו שיח.

מתי החזקת סקסופון בפעם הראשונה ומה היה הרגע שידעת שאתה רוצה להיות סקסופוניסט? "בגיל 23 החזקתי בפעם הראשונה, לא ממש ידעתי מה עושים עם זה, ניסיתי תקופה קצרה והפסקתי".

איך אתה מוצא סימטריה במוזיקה שלך שבעיקרה מאופיינת כפרי-ג'אז, איפה המעגל נסגר בהעדר הרמוניה ברורה? "יש לי חדשות בשבילך ובשביל כל אלה שמגדירים אותי כך או אחרת. אני מלחין ויוצר, מוזיקה בת זמננו המבוססת על מסורות הרמוניות וקומפוזיטוריות הן מתחום המוזיקה הקלאסית והן ממוזיקת הג'אז. אני חושב שכאשר מגדירים פרי-ג'אז לא צריך לשכוח את העובדה שזו מוזיקה משנות השישים המוקדמות. "כמו שאני לא יכול לסבול את העובדה שמוזיקאי ג'אז כיום עדיין תקועים בתפיסת הביבופ של שנות ה-40-50 כך גם לא מקבל את הרעיון שלנגן פרי ג'אז היום זה פאסה. אני מנסה בכל מאודי ליצור סאונד עכשווי ועדכני. לפעמים אני מצליח".

בידיעה שזו שאלה שהתשובה שלה משתנה כל הזמן - מהם חמשת האלבומים האהובים עליך, נכון להיום. "זו שאלה מאוד מסובכת מבחינתי. ספקטרום ההקשבה שלי מורכב מאוד, ממוזיקה קלאסית מסורתית לג'אז ועד מוסזקת עולם, רוק, רעש והרשימה ארוכה עד מאוד!".

האם יש פרויקטים שאתה עובד עליהם כרגע? מהם? "כרגע אני עובד ומופיע עם שביעיית נגנים על יצירה חדשה שלי - 'עושה השלום', אנחנו נקליט אותה בסוף דצמבר השנה. בנוסף הקלטתי דואט עם הפסנתרן-מלחין יצחק ידיד. כרגע אני מסיים מיקסים. בנוסף הקמתי רביעייה חדשה ואנחנו לקראת סיבוב הופעות בארץ ובעולם".

מיהם הסקסופוניסטים של הדור החדש בג'אז הישראלי שאתה צופה להם עתיד גדול? "אני חושב שיונתן קרצ'מר, הוא אחד המובילים בקו ייחודי ומעניין, הוא מנגן איתי בשנים האחרונות ואני מוצא שיש לו כל מה שצריך בכדי להביא את זה ובגדול. לאחרונה שמעתי את חגי אמיר, גם הוא בעל פוטנציאל וכישרון גדול".

תן שלוש עצות למוזיקאי המתחיל, לא רק בג'אז ,ולא רק על סקסופון. "לעולם אל תפסיק להתאמן וללמוד; הישאר אדם צנוע ושאף להעביר הלאה את המתנה שקיבלת הן לקהל  מאזינך והן לתמידים צעירים ממך; שמור על סקרנות תמידית בכל מה שקשור לכל תחומי החיים וזכור תמיד שמה שאתה יודע זו רק תחילת הדרך ולא משנה בן כמה אתה".

איפה תרצה להיות עוד עשר שנים מהיום? "אשמח להגיע ולנגן, על כל פינה בכדור הארץ הנפלא שלנו. הייתי רוצה להיחשף לכמה שיותר בני אדם באשר הם ולמסור להם את המתנה הנפלאה שקיבלתי מאלוהים, עליה אני מודה בכל יום ובכל נשימה שאני נושם".

"Love Supreme" - אלבום ג'אז משובח או הביטוי המושלם ביותר לקשר בין אמונה-מוזיקה-הרמוניית הטבע? "אני חושב שהאלבום הזה הוא תמצית של כל מה שאני מאמין בו, לכן קולטריין אמר את זה הרבה לפניי ואני חסיד גדול של מה שזה. אמן אמן אמן!"

על איזו  במה היית רוצה לנגן ולא ניגנת עדין? "הייתי רוצה לנגן על כל במה מול אנשים שמוכנים לשמוע, בארץ ובעולם. אפילו באירן".

תהליך הכתיבה - האם אתה מעדיף לגבש הרכב נגנים ולכתוב תוך כדי אלתור וג'אם, או שאתה בא עם משנה סדורה לכל קטע וקטע? אם אתה נוקט בשתי הגישות, איזו מהגישות מתאימה לך יותר? "אני כותב את המוזיקה לפני המפגש עם הנגנים. יותר נכון - המוזיקה נכתבת דרכי. בסופו של תהליך זה מגיע לנגינה עם הנגנים וישנן תובנות שמתקבלות תוך כדי הנגינה וכך אני משפר עמדות

ביחס למציאות בשטח. כאשר אני כותב ומנגן אני מרגיש סוג מסוים של מדיום, שמתקשר עם מידע עליון, כך שאני מנסה להיות כמה שיותר חלול ולאפשר לזה לזרום עם כמה שפחות הפרעות".

יאיר יונה, שותף בניהול הלייבל "אנובה", מוזיקאי עצמאי, ניגן בעבר בהרכבים פונץ', ג'ט סם והבפאלוס ומתפקד כבלוגר עצמאי. בשנה האחרונה השיק את אלבום הבכורה שלו, עמו יופיע ב-12 בדצמבר באוגנדה בירושלים וב-18 בדצמבר בסלון מזל בתל אביב.

אלברט בגר הוא מלחין ויוצר ג'אז ישראלי, סקסופוניסט, חלילן ודמות מוכרת בארץ ובעולם בסצנת האוונגרד והפרי-ג'אז. הוא עוסק במקביל בהוראת מוזיקה והקליט עד כמה שמונה אלבומים מלאים עם הרכבים שונים שאיגד סביבו.

 

טור זה פורסם באתר NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 למדור סיכומי השנה של קול הקמפוס ב-NRG

תגובות