מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 13

גלית גרינר ("בוץ") ממשיכה לבחור את אלבומי העשור שלה. חלק ב'

מאת גלית גרינר . 13-12-2009

תגיות: Air, ברי סחרוף, Devendra Banhart, Balkan Beat Box, Kutiman, Amy Winehouse, Jamie Lidell, Breakestra, Alice Russel, Radio Citizen, Darondo, Toni Allen, The Dragons, The Budos Band, Fat Freddy's Drop, Amnesty, Ben Harper, Michael Franti, David Holmes, Anima Sound System, Groundation, The Cat Empire, The Lions, Erik Sumo, Dunkelbunt, Jose James, Shantel, The Trinity Roots, Zero 7, Fink, The Pimps of Joytime

**במחצית השנייה של העשור יש חזרה מאסיבית לסאונד של שנות ה-60 וה-70. כשעושים סיבוב וחוזרים לנקודות האמת בעבר שלנו, זה תמיד ממקום מפוקח. זה לא יכול להיות מהמקום של אותה נקודה שעזבנו, כי אנחנו יודעים שעזבנו וחזרנו, כי אנחנו יודעים שהיה איזשהו ספק בתוך התמימות, ספק שגדל ודחף אותנו קדימה, ספק שרק אחרי שבדק ושבע יוכל לגעת בעבר, עם הכוח והניסיון שצבר.

 

באמצע העשור נכנס בשאגה ה-Deep Funk Revival, החייאה של ה-Fאנק של השנים 74'-67', כלים חיים, גבוהים ותופים קדימה פנה, שירה שלא מתביישת בעוצמות שלה, שילוב בין הישן לחדש מתוך הערכה וכבוד. איזה כיף, ה-Fאנק חזר...

 

 

Breakestra - Hit the Floor - 2005

 

 


 

 

 

 

Photobucket

 

אלבום מלא בגרוב ובקצב, שירים שמשאירים טעם לעוד ועושים חשק לחפור עוד ועוד בישן וליצור עוד ועוד חדש. ללא ספק אלבום והרכב שלטעמי עושים את העבודה הטובה ביותר בהחייאת הסאונד, הרוח של ג'יימס בראון וכל החבר'ה הטובים, מבלי ליפול למקום של חיקוי מוחלט של מה שהיה. יש כאן אמירה מסוימת וברורה, שבירה של החדש בישן.

 

 

 

Alice Russel - My Favorite Letters - 2005

 

 

 


 

 

 

 

Photobucket 

 

קולה הערב של הגברת ראסל מככב עם כל מיני הרכבים ואלבומים, Quantic Soul Orchestra, The Bamboos ואפילו Fat Freddy's Drop, אלבומים שהיא שידרגה בכמה רמות למעלה, אבל ללא ספק אלבום הסולו שלה מחמיא לה מכולם ומציג אותה בצורה אנושית יותר. היא לא רק צורחת או שרה בשירים קצביים לצלילי תופים שמנסים להחיות סאונד חדש - היא גם יכולה להיות עצובה, בודדה, קלילה, חזקה, שקטה או רועשת.

 

 

 

 Jamie Lidell - Multiply - 2005

 


Photobucket

 

איך אפשר שלא להתאהב בבחור רגיש, בחור שכואב לו ממה שקורה בעולם בכלל וממוסיקה בפרט, בחור שיכול לזהות איפה בדיוק האהבה נגמרה. פרטים נוספים כאן.

 

 

 

Radio Citizen - Berlin Serengeti - 2006 


 

 

 

Photobucket

 

מפגש לילי מעניין בין Fאנק, ג'אז, בוסה נובה, דאב, אלקטרוניקה ופשטות בגרמניה. 

 

 

 

Darondo - Let My People Go - 2006

 


Photobucket

 

במסגרת ההחייאה של הסאונד הישן, מצא Giles Peterson שיר שנקרא Didn't I , שהיה שייך לבחור העונה לשם דרונדו, סרסור במקצועו. הקטעים באלבום הוקלטו במהלך שנות ה-70 ונמצאו רק עכשיו. הנה עוד פרטים.

 

 

 

Toni Allen - Lagos No Shaking - 2006

 


Photobucket

 

נסיך האפרוביט ומתופף בחסד באלבום מלא בקצב, צבע ואהבת מוסיקה.

 

 

 

The Dragons - BFI - 2007

 

Photobucket 

 

אלבום מצוין שהוקלט בין השנים 72'-69' ויצא ב-2007. צלילים יפים ונעימים, קלידים ותופים, שמרכיבים יחד תמונה שנותנת תחושה של תעופה, עמידה על הר גבוה או סתם בהייה מהחלון. 

 

 

 

The Budos Band - The Budos Band II - 2007

  

 

Photobucket 

 

 

 

 

עברו שנתיים מאז הניסיון המאסיבי להחיות את הסאונד של ה-Fאנק. פה הדברים כבר נשמעים אחרת: בגרות והבשלה. Blaxplotation של שנות האלפיים, כזה שנושק לצלילים מאפריקה, מהמדבר הרחוק, גרוב פסיכדלי.

 

 

 

The Pimps of Joytime - High Steppin' - 2007

  

Photobucket

 

אלבום מלא בצלילים ובהפתעות, הפקה מפוצצת בנשמה, גרוב לטיני, דאב, סווינג ומה לא. אלבום שאפשר תמיד לחזור ולשמוע, שיש בו משהו כיפי ולא מאוס, סקס אפיל.

 

 

 

Amy Winehouse - Back To Black - 2007 

 


Photobucket 

חזרה ברורה ומוצהרת לפעם, שירה מבריקה והפקה מצוינת של מארק רונסון. גרוב מלא בנשמה וחספוס, נשמה כואבת. שחור אמיתי זועק ושר על ביט שמח גם כשעצוב.

 

מ-2006 נפתחתי יותר לסגנונות שהייתי חסומה אליהם לפני, כמו רגאיי, דאב, צלילים בלקניים וצועניים, הפקות עצמאיות ועוד הרבה. בעיקר בזכות אלבומים ששינו לי את ההסתכלות על מוסיקה.

 

 

 

Ben Harper - Diamond on the Inside - 2003

 


Photobucket

 

אלבומים אופטימי מלא בתשוקה לספר, להעביר, להדליק, להצית את אש המוסיקה והחיים. כנסו לפרטים נוספים.

 

 

 

Devendra Banhart - Cripple Crow - 2005

 


Photobucket

 

פולק מודרני בהתגלמותו, תעופה חסרת מעצורים ופחד אל עולם שכולו טוב. אלבום יפהפה, רך, נעים, שמעיף אותי תמיד למחשבות טובות כשאני שומעת אותו ומעלה זיכרונות. תרופת סבתא לימים פחות טובים.

 

 

 

Amnesty - Free Your Mind - 2007

  

Photobucket

 

אלבום נדיר, שהוקלט בשנת 73' ביומיים לא רצופים ויצא לאור בפברואר 2007. מרחב אינסופי של צלילים, תקווה ואמונה. גוספל פאנקי וג'אזי, פולק, כאב וזעקה שמטרתה צבירת כוח, גיוס ההמון, או האל, או שניהם גם יחד, הטחת האמת מצד אחד והכלה מצד שני.

 

 

 

Fat Freddy's Drop - Based on a True Story - 2005

 


Photobucket

 

הרכב רגאיי מודרני שמגיע כל הדרך מניו-זילנד ומשלב כבדרך קסם בין דאב לגרוב כבר באלבום הבכורה שלו. סיפור אמיתי של תמימות, אמת, אושר. כמה נעים, כמה פשוט - ככה מורכב.

 

 

 

David Holmes - Come and Get It I Got It - 2002

 


Photobucket

 

המיקסטייפ המושלם לכל אווירה, חיבורים בין קטעים שעוזרים להבין את התחושה שמאחורי המוסיקה ואיך דברים שחשבתם שלא קשורים לסגנון כזה או אחר מתחברים כאילו היו אחד, באופן כל כך טבעי. למסגרת הזאת מצטרף המיקסטייפ המצוין שלTommy Guerrero  מהסדרה  Another Late Night, שיצא באותה שנה - שילוב טבעי בין Fאנק, רוק ופסיכדליה, עם אווירה מעושנת מלאה בגרוב.

 

 

 

Michael Franti - Songs from the Front Porch - 2003

 


Photobucket

 

ציפורים מצייצות, בוקר, שמש עולה לאיטה. פרנטי מתעורר אל היום, אל החיים, ומספר בקולו המיוחד מה קורה אצלו במרפסת - אילו מחשבות מתרוצצות להן שם, על מהות, על החיים. שלוש שנים מאוחר יותר הוא הוציא את Yell Fire!, אלבום של צהריים, ערב,לילה, עוצמת רגאיי, פצצת שמחה שתקפיץ אתכם עד לבוקר במרפסת.

 

 

 

Cedric Im Brooks & the Light of  Saba - Cedric Im Brooks & the Light of Saba - 2003 


 

 

 

Photobucket

 

גיליתי את האלבום הזה רק בשנה שעברה והדבר הראשון שקרה זה שעלה לי חיוך. צלילים שבטיים, קדומים, שירה ואופטימיות של עבדים, מדורת השבט אי שם בהרים מסתתרת, בין ענני התופים, הצעדים והאש.

 

 

 

Groundation - Hebron Gate - 2002

 


Photobucket

 

את ההרכב גיליתי רק בשנה שעברה, כשהם הגיעו להופעה הראשונה בארץ. אז פספסתי אותם, אבל ידעתי שהם יחזרו משום מה. כל השנה חקרתי אותם ואת האלבומים שלהם. האלבום הזה, שער חברון שמו, מפוצץ לי את הלב כל פעם מחדש. אלבום עם נוסחת קצב משלו, חלוץ שאחרי ששומעים אותו מבינים מוסיקה אחרת. אה וכן, הם חזרו ממש לא מזמן. נלחמתי על השורה הראשונה.

 

  

  

The Cat Empire -Two Shoes - 2005

 

Photobucket 

 

לא רחוק מהחבר'ה הקודמים, מגיחה אימפריה אוסטרלית של חתולים, שיש לה את הקצב שלה והיא דורשת תשומת לב, משלבת בין Fאנק לרוק לסקא והכל בהומור, שנינות ופוזה חתולית.

 

 

 

Anima Sound System - We Strike - 2006 

 

Photobucket 

 

אלבום כיפי, גן שעשועים במזרח אירופה. מה כבר צריך? יש מגלשה, נדנדה, סקייטבורד, חולות וילדים. 

 

 

 

The Lions - Jungle Strutin' - 2008

  

 

Photobucket

 

אריות שזוכרים שהם חתולים מפותחים במיוחד, הולכים בין טיפות של סאונד שואב, דאבי, פאנקי, אפריקאי. 

 

 

 

Shantel - Disco Partizani - 2007

 


Photobucket

 

קשה שלא לחייך כששומעים קול גרמני עם אהבה והערצה לצלילים ממזרח אירופה, מדינות ערב והסביבה. הכל מוגש על מצע גרובי במיוחד של אנרגיית היפ-הופ.

 

 

 

Dunkelbunt - Morgenlandfahrt - 2007

 


Photobucket

 

מכשפה, ספק זכר ספק נקבה, על שטיח מעופף עם מהירות של טיל, מתקרבת עם פרצוף זימתי במיוחד אל פרח צהבהב בולט - מה יש באבוקה שלו? מפיק גרמני מוכשר במיוחד שמארח באלבום מיני גרגרים שגרים בקומונה לצורך הפרויקט - רומניה, רוסיה, גרמניה, איסטנבול, הולנד, ג'מייקה. בית מכל טוב שופע כיף וקצב.

 

 

 

Erik Sumo - My Rocky Mountain - 2005


 

Photobucket

 

ערב חורפי במיוחד, סערה משתוללת בחוץ, משעמם לכם. שימו את האלבום, כבו את האורות, סגרו את העיניים ופתחו את הדמיון. אין אחריות על המוצר לאחר השימוש.

 

 

 

Air - Talkie Walkie - 2004

 


Photobucket

 

קחו אוויר, אפשר לנוח לרגע, להסדיר נשימה, לעצור לרגע ולנשום, לזכור שיש לנו אף, פה, ריאות - כמה נעים, כמה שקט, שאיפה ונשיפה, חיים. 

 

 

 

The Trinity Roots - True - 2002 

 

Photobucket

 

אמת היא משמעות שקשה להסביר. אז במקום לנסות, בואו ננגן אותה, נשיר אותה, את מה שאנחנו מרגישים באמת ואז זה יוצא, מבצבץ מהצלילים, מהאנרגיה, מהתחושה בחדש ששומעים, מהמילים, מהרוגע, מהשקט. אלבום שקט ושליו.

 

 

 

Zero 7 - The Garden - 2006

 


Photobucket

 

כל כך הרבה אלבומים והרכבים משמיעים לנו אינדי-רוק ואלקטרוניקה נעימה, למה דווקא זה? בגלל הקול של Sia, שנשמע פעם כמו מילים ופעם כמו כלי נגינה, מתיקות אינסופית ועוצמה יחד עם הפקה מצוינת. 

 

 

 

Fink - Distance and Time - 2007

  

 

Photobucket

 

עצב, תחושה של בדידות - לא יכולים באמת להבין אותך כי אתה כל כך אתה, כל כך מיוחד, אינדיבידואל. אין משהו שיחבר אותך לאחרים, פרט לעובדה שגם הם בודדים כמוך, שאף אחד לא מבין אותם. פינק מציע להושיט יד עם מילים פשוטות וגיטרה.

 

 

 

Jose James - The Dreamer - 2008

 


Photobucket

 

אם הייתי צריכה לנגן שלווה, שקט וכנות - ככה היא הייתה נשמעת. קול ענוג ומלא נח לו על אנרגיית ג'אז.

 

 

 

Mulatu Astatke & The Heliocentrics - Inspiration Information - 2008 

 

Photobucket

 

אלבום שהוא חלק מסדרת שיתופי פעולה בין אמן ותיק לצעיר - כאן שיתוף פעולה מוצלח ביותר בין אמן אתיופי ותיק שהטביע את חותמו, לבין הרכב צעיר ורענן שרוצה לבטא את עצמו דרך המסגרת של מולאטו, מסורת אפריקאית באנרגיה ג'אזית.

 

 

 

Naomi Shelton & The Gospel Queens - What Have You Done My Brother - 2009

 

 

Photobucket

 

גוספל במלוא מובן המילה. תענוג לשמוע את האלבום שנשמע ממש משנות ה- 50' ויצא ממש השנה, באותו לייבל כמו שרון ג'ונס, Daptone Records. מדהים איך אפשר ליצור עכשיו משהו שנשמע ממש כמו אז, מבלי שזה יישמע חיקוי. ההרכב נשמע ככה כי זו המציאות שבה הוא חי. הוא לא מחייה שום דבר - הוא חי את זה.

 

  

  

 ולסיום, כמה אלבומי עשור מארצנו הקטנטונת:

 

Balkan Beat Box - Balkan Beat Box - 2005

 


Photobucket

 

אלבום כיפי שעשוי כהלכה. תפריט מהמטבח הבלקני - מהמנה הראשונה ועד לקינוח, מקצוענות עד למקל הווניל.  

 

 

 

Kutiman - Kutiman - 2007

 

 

Photobucket

 

האלבום של קותימאן, בחור ישראלי צנוע ומחונן בטירוף, יצר מאניה, קותימאניה - בת"א, בישראל ובאירופה. אלבום שמבין מוסיקה, שאפשר להגדיר אותו בכך שאי אפשר להגדיר אותו. לפרטים נוספים לחצו כאן.

 

  

  

ברי סחרוף ורע מוכיח - אבן גבירול, אדומי השפתות - 2009

 

Photobucket

 

עולם הפיוט נתפס בשנים האחרונות כמרחב להשראה וליצירה בעולם המוסיקה. עולם מלא במשמעויות חבויות, שקוראות לפירוש חי ודינאמי מהכאן והעכשיו. אני לא מכניסה את ברי לטרנד הזה של אמנים ישראלים אחרים. ברי מגיע מהטקסט ובשביל הטקסט, ממרחב יהודי של תפיסת חידוש ולא מתוך תפיסה הרמטית של יהדות או מתוך איזושהי חזרה בתשובה. ברי הוא מוסיקאי בחסד, שתמיד מחדש את עצמו ומכניס חוקים חדשים למשחק מבלי לשכוח את הבסיס שלו. באלבום הוא מציג את הפירוש המוסיקאלי והווקאלי שלו, את החיבור של השורשים התרבותיים, המוסיקאליים והאישיים שלו, יחד עם טקסטים נבחרים של אבן גבירול. כאן שוב יחד עם רע מוכיח, שילוב מוצלח שכבר הוכיח את עצמו בעבר.

 

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

לכתבה מס' 12 - סיכום העשור של גלית גרינר - חלק א'

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

 

תגובות

 • 6 מתוך 10 - סימן שאני בחברה טובה :)

  ראסטה, 13-12-2009 12:42

 • יא אללה

  I HEAR YOU WOMEN!!

  הדר דירי, 14-12-2009 00:56

 • איזה כיף

  לקרוא את הכתבות שלך, אני תמיד לומד משהו חדש. מאחוריך, בובתי!!

  אסף בן קרת, 15-12-2009 03:22

 • היי אספסוניק

  תענוג לחדש, בטוחה שאתה נהנה....איפה שלא תהיה

  גלית גרינר, 15-12-2009 12:09

 • GO GALIT

  YAEHHHHHHHHHHHHHH BABY 5/10

  NAAMA SHIMONY, 22-12-2009 16:42

 • GO GALIT

  YAEHHHHHHHHHHHHHH BABY 5/10

  NAAMA SHIMONY, 22-12-2009 16:42