מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 12

גלית גרינר ("בוץ") מציגה את האסופה הראשונה של אלבומי העשור שלה. סדרה בהמשכים

מאת גלית גרינר . 11-12-2009

תגיות: Lyrics Born, Blackalicious, הדג נחש, Gorillaz, The Roots, Outkast, Common, Jurassic 5, Lovage, Ugly Duckling, Dj Shadow, Kid Koala, DJ Vadim

עוד עשור נגמר לו, עוד עשר שנים שעברו להן ככה, כביכול מבלי שנרגיש, הזמן חמקמק. כל כך הרבה חוויות, רגשות, התפתחויות ומידע עבר בהן, שרק כשעושים כזה סיכום פתאום, במבט לאחור, מבינים שזה לא עבר כל כך מהר.  פתאום כשנדרשים לעצור ולעבור על האלבומים שעשו לנו את העשור, לסכם, להיזכר בנקודות ציון מיוחדות שהיו בדרך, עולים זיכרונות של אלבומים שסימנו מפנה, שהעבירו רטט בלב והשאירו חותם מעבר לזיכרון מתוק. כמה סמלי שגם אני סוגרת עשור ונכנסת אל העשור השלישי בחיי...

 

את העשור פתחתי עם אהבתי הראשונה והתמימה בעולם המוסיקה - היפ-הופ. תחילת העשור הייתה מלאה באלבומים שהתייחסו להיפ-הופ כאל אנרגיה, תחושה, ולא כאל סגנון סגור והרמטי, ולכאן נכנסים כמה אלבומי מופת, ששינו את עולם המוסיקה בכלל ואת עולם ההיפ-הופ בפרט.

 

Blackalicious - Blazing Arrow - 2002

 


Photobucket

 

אלבום האנדרגראונד היפ-הופ הראשון שרכשתי, שמעתי מההתחלה ועד הסוף ואיתו ריחפתי וצללתי למרחב אינסופי של צלילים, טקסטים, עוצמה, שחרור. פוזיטיב היפ-הופ, היפ-הופ של תודעה. שילוב מושלם בין די ג'יי עם בסיס מוסיקאלי עמוק (Chief Xcel) וראפר שחונן במתנת השירה (Gift Of Gab). לחצו לפרטים נוספים על האלבום.

 

*הנה כמה אלבומים נוספים מאותו זרם פוזיטיבי - שימוש מושכל במוסיקה, חיבור נכון בין העבר לכאן ולעכשיו, לא מהמקום של חסימה אלא ממקום של הכרה ובנייה עצמית כל פעם מחדש.

 

 

Common - Like Water For Chocolate - 2000

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

מה קורה כשהיפ-הופ ואהבה נפגשים? רוך, אמת וישירות שיוצאת מפיו של Common, כזו שנמצאת בדיוק על האיזון של להגיד את הדברים כמו שהם, בלי פשרות, אך מבלי לתקוף או לחסום, לפתוח ולקרב.

 

 

 

Jurassic 5 - Quality Control - 2000

 


Photobucket

 

הפקה שלא מתביישת ביסודות שבה, ה-Fאנק כבסיס איתן ונוכח בתחושה, בריחוף של ה-אם סי על הביטים.

 

 

 

Lyrics Born - Later That Day - 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

נציג נוסף מהזרם, ראפר בחסד, בעל שירה ופלואו שהם כל כך שלו, כל כך הוא, עד שקשה לא לגלות את הקול שלו בפרויקטים אחרים מהאות הראשונה, לאחר ששומעים את האלבום (שהוא כמעט כל כולו בהפקה שלו). חספוס ובלוזיות עם חיוך קטן בצד.

 

 

 

Gorillaz - Gorillaz - 2001

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

נסיעה ברכב עם גג נפתח, משקפי שמש שחורות, קוליות בהתגלמותה, היפ-הופ קליל, שירה ללא מאמץ, קצב והפקה מסונכרנים - פעם זו על ההגה ופעם זו, בלי מלחמה, בלי להפריע אחת לשנייה, שני קווים לא מקבילים, חוצים ולא מזיעים. 

 

 

 

The Roots - Phernology - 2002

 


Photobucket

 

שירה כוחנית וכלים חיים, תקיפה שואגת שרוצה את שלה ולא תעצור עד שלא תשיג אותו, סערה במגרש, שני חלוצים לכיוון השער, בלי מעצורים.  

 

 

 

Lovage - Music To Make Love To Your Old Lady By... - 2001

 


Photobucket

 

מה עושה את זה לנשים? הסוד הוא לא מכונית פאר ענקית. זה גם לא קוניאק, גראס ואפילו לא אקסטזי. אין אקסטזי מזוקק וטהור עד שניסיתם את ...Music To Make Love To Your Old Lady By. כך נפתח האלבום, הבטחה די מרשימה ומסקרנת, ששולחת את המאזין/ה המאוהבים למסע מוסיקאלי, מסע לאהבה בנבכי ספר המתכונים של Lovage. אז מה זה Lovage אתם בטח שואלים ואיפה אפשר לקנות את המדריך הייחודי הזה לחיי האהבה? הנה לינק לפרטים נוספים

 

 

 

Dj Shadow - The Private Press - 2002

 


Photobucket

  

Shadow הוא אחד החלוצים של עולם ההיפ-הופ האינסטרומנטאלי והניסיוני. ניסיון מוצלח ביותר לחבר בין צלילים ומקצבים כאילו היו אחד, מוסיקה כאחדות. האלבום הוא מסע אפל, טיול בין לבין, קפיצה אל התת מודע, אל החושך שבתוכו מתחבא אוצר גנוז, דרך הצללים. דרושה חפירה מרובה, סבלנות, עקביות, ביטים כוחניים, מהדהדים וכמובן תחכום ושנינות. 

 

 

 

Kid Koala- Some of my Best Friends Are Djs - 2003

 


Photobucket

 

עולמו של מוסיקאי ו- Turntabilist מקבל חיים דרך הפטיפונים, אלפי דגימות וצלילים מתחברים להם יחד ויוצרים סיפור מוסיקאלי מעניין, ספונטאני ורגיש, שזז מצד לצד לפי המחט. אלבום נוסף שפתח את השערים להיפ-הופ ניסיוני.  

 

 

 

DJ Vadim - U.S.S.R. - The Art of Listening - 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

עולמו של המקשיב, זה שצופה מהצד בשקט, קולט את הכל, מעכל, חושב ואז פולט. יכול להיות ספונטני ורגיש, ג'נטלמן רוסי, או אחד שלוקח זמן עד שהאסימון נופל ומכה בו - בכל מקרה, תרגום מעניין של אחרי המלחמה הקרה. ההפקה של ואדים יחד עם שיתופי פעולה מעניינים, כאלה שמחברים את השירה שלהם על הביטים שלו, כיוון שימשיך עד לסוף העשור.  

 

 

 

Ugly Duckling - Journey to Anywhere - 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

מסע לשום מקום, מסע לשם מסע, ציירו את המפה שלכם. מוסיקה כי זה מוציא מהם את היומיום, את הבילוי בשישי, את הריקוד עם ההיא והחנייה ברחוב. איך נשמעים מקצבים יומיומיים בסיטואציות יומיומיות?

 

 

 

Outkast - Speakerboxxx - The Love Below - 2003

 

Photobucket

 


 

אלבום שממחיש עד כמה שיתוף פעולה נכון יכול להיות פורה. שני חלקים שהם אלבום אחד, שני מוסיקאים שהם אחד גדול משניהם, אלבום מצחיק מלא בחום ובאהבה, אופטימיות של שנינות. מצחיק לדעת את האמת, כיף לא להיות טיפש, כיף להיות מאוהב, כיף לרקוד ולפזז ולחיות את החיים, כשתמיד תפיסת המציאות שלך נמצאת מול העיניים.

 

 

 

KOS (Knowledge of Self) - Joyful Rebellion - 2004

 


Photobucket

 

ראפר ששר, מותח את המילים ופותח את הלב והבטן, שמח שהוא יודע שהעולם עצוב, כינורות, רגאיי, היפ-הופ, ג'אז - הכל מתערבב עד שהקרביים בחוץ, עד שצריך להתריע כי כבר אי אפשר להחזיק. לא מתפרץ, נוכח.

 

 

 

DJ Format - If You Can't Join 'Em... Beat 'Em - 2005

 


Photobucket

 

אם אתה לא יכול להצטרף אליהם... תרביץ להם. שלוש נקודות שמתמלאות בסיפור חייו הספק אמיתי ספק בדיוני - מה לא עושים בשביל מוסיקה ובשביל תירוץ להרביץ. שלוש נקודות שמתמלאות בהפקת היפ-הופ מצוינת.

 

 

 

Gorillaz - Demon Days - 2005

 


Photobucket

 

הם חוזרים במחצית השנייה של העשור, מגניבים יותר, נועזים יותר, מלוכלכים יותר, עם אוטו אדום הפעם, מפזזים בין הנתיבים.

 

 

 

Antibalas Afrobeat Orchestra - Talkative - 2002

 


Photobucket

 

מפתה, סקסי, עוצמתי, עם קצב אנושי שמתחיל בראש ומסתיים באיברים אחרים בגוף. אפרוביט של אלבום.

 

 

 

Kill Bill Vol. 1 Soundtrack - 2003

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

עוד פסקול משובח מבית היוצר של טרנטינו. דרמה, סקס אפיל, כוח, אהבה. דם יזע ודמעות של שמחה.

 

 

 

City of God Soundtrack - 2003

 


Photobucket

 

פסקול מדהים ועוצמתי שנוצר בשביל הסרט וקיבל חיים משל עצמו. לפרטים נוספים לחצו כאן.

 

 

 

Sharon Jones & The Dap Kings - Dap Dippin' with Sharon Jones & the Dap Kings - 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

Photobucket

 

ווקאליסטית מדהימה, עם צרידות ששייכת לעולם שהייתה בו סבלנות לשמוע תקליט, להפוך את הצד, לנקות את האבק ולהתבונן שעות בעטיפה. הרכב חי שמלווה אותה - אישה במרכז שמוקפת בצלילים מלאים בגרוב ובנשמה. קשה להאמין שזה אלבום משנות האלפיים, שכן היא יכלה בקלות להיות ווקאליסטית של הסנדק, ג'יימס בראון. שירים לרחבת הריקודים ושירים לערב חורפי, לזוג שאוהב לקחת תקליט, לנקות ממנו את האבק ולתת לו להתנגן, לרקוד לצליליו באמצע הסלון ולשכוח לרגע את הכל. חלוץ שמבשר על העתיד לבוא.

 

 

ואלבום אחד מפה:

הדג נחש - חומר מקומי - 2003

  

Photobucket

 

פצצת אנרגיה מקומית, גרוב וקצב מכל טוב. כיף לחזור הביתה.

 

 

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

לכתבה מס' 9 - סיכום העשור של אביטל לביא 

לכתבה מס' 10 - סיכום העשור של ניר גורלי ועמית קלישר 

לכתבה מס' 11 - סיכום העשור של תמי ביברינג 

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

תגובות

  • מעולה נשמה!

    באבא, 11-12-2009 14:04