מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 9

אביטל לביא ("הניצוץ") בוחרת את האלבומים שלה לעשור החולף

מאת אביטל לביא. 08-12-2009

תגיות: אביטל לביא, סיכום העשור, Klaxons, The Fiery Furnaces, Mark Lanegan, The Divine Comedy, Elliott Smith, The Dresden Dolls, Devendra Banhart, Death in Vegas, Calexico, Badly Drawn Boy


The Fiery Furnaces - Blueberry Boat - 2004

  

 

Photobucket

 

אלבום שלם שמורכב משירי פופ ארוכים, כשכמעט כולם עשויים מחלקי שירים שלא קשורים אחד לשני. ובאופן לא ברור, בין קפיצה ממלודיה אחת לאחרת, אני רק השתוקקתי להבין את הסיפורים המוזרים ולדעת את מאות המלים של כל קטע.

  

 

Mark Lanegan - Field Songs - 2001

  

 

Photobucket

 

הפעם הראשונה שנחשפתי למארק לנגן מאז פירוק ה- Screaming Trees הייתה הלם טוטאלי. לשמוע איך הקול העמוק שלו עובר משיא הרגש של סיאטל אל בגרות חדשה וגבריות עוטפת. כמו יין טוב.

  

 

 

Elliott Smith - Figure 8 - 2000

  

 

Photobucket

רוב מי שבאמת מכיר את כל הרפרטואר של אליוט סמית, אומר שהתקליטים הראשונים שלו, בראשם Either / Or, הם הרבה יותר טובים מזה שבחרתי. חבל שאני לא מאלה. ודווקא על זה ועל קודמו, XO, שהתאהבתי בהם עד מעל הראש והצלחתי למצוא הזדהות או חמלה בכל קטע שלהם, פשוט נתקעתי. מה לעשות.

  

 

 

The Dresden Dolls - The Dresden Dolls - 2003

  

 

Photobucket

אין ביקורת שאפשר לכתוב על התקליט הזה שלא מכילה את המלים הבאות, אז פשוט אפרוש אותן ואקווה שיעבירו את המסר: "קברטי", "מעושן", "פרברטי", "מהפנט", "ניקו", "אוונגארד", "וויסקי", "מיניות", "ויימר", "עצוב". קניתם?

  

 

 

 

Devendra Banhart - Cripple Crow - 2005

  

 

   Photobucket

 

כשאלבום מתקשר לזיכרון חווייתי, אי אפשר לקחת את הרושם שהשגנו ממנו. אצלי, Cripple Crow מתקשר לנוף חורפי מרכבות וממטוסים, לברקים מצמררים ולתחושת חופש שקיימת רק בטיול. אז מי ייקח את זה ממני?

  

 

 

 

Badly Drawn Boy - Have You Fed the Fish? - 2002

  

 

Photobucket

 

איזה בנאדם מוזר הוא, הדיימון גאף הזה. הוא עושה מוזיקת פופ מדהימה, שמתכתבת עם קלאסיקות של טקסטים פופולאריים, ומעריץ לכל זמר שאי פעם נולד את הצורה. הוא מרגש ומלודי בטירוף, אבל מתרוצצות עליו שמועות שהוא אחד הטיפוסים המגעילים והנבזיים שאי פעם חיו בבריטניה. נו, אף אחד לא מושלם.

  

 

 

 

The Divine Comedy - Regeneration - 2001

  

 

Photobucket

 

העשור הזה מחולק לעד 2007, אז הוא היה של נייג'ל גודריץ' שהתחיל להרשים אותנו כבר ב- OK Computer, ולאחרי 2007, שבו שלט טימבאלנד באופן בלתי מעורער על פלח המפיקים המוזיקליים. גודריץ' יצר עם ניל האנון, האיש עם הקול הכי עמוק בבריטניה, אלבום מאסטרפיס, קל להזדהות, קל להאזנה, אבל כבד על הנשמה.

  

 

 

 

Klaxons - Myths of the Near Future - 2006

  

 

Photobucket

 

הקלאקסונז הם הדבר היחיד שגרם לי ליהנות מצווחות של סינתיסייזרים ומגיע להם משהו על זה, וגם על העובדה שהם החדירו, בסוג של הייפ אסטרונומי, את האייטיז בחזרה לתרבות הרחוב ואת צבעי הנאון בחזרה למלתחות של קורבנות האופנה מבינינו.

  

 

 

 

Death in Vegas - Scorpio Rising - 2002 

  

 

Photobucket

אלבום שהוא תמצית האקלקטיות, כמעט על סף חוסר הבהירות, אבל שמצליח להוציא מהופ סנדובל משהו יותר טוב ממאזי סטאר, מליאם גלגאר משהו יותר טוב מאואזיס ומפול וולר את שיר הרוקנרול הכי נוגע של העשור.

  

 

 

 

Calexico - Feast of Wire - 2003

 

 

Photobucket

 

זה אולי לא הוגן לבחור אלבום לאחד מגדולי העשור בגלל שיר אחד בלבד, אבל אין ברירה כשמדובר בשיר שגרם לי לקנות תקליט שלם ולשמוע אותו בריפיטטיביות של מעריצת להקה של וואן היט וונדר. האבסורד הוא שמדובר בכלל בקטע אינסטרומנטלי של 2 דקות, Close Behind, שיצליח כנראה עד יומי האחרון לרגש כמו בפעם הראשונה. איך שמלודיה מצליחה לדבר.

  

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכתבה מס' 7 - סיכום העשור של סער גמזו

לכתבה מס' 8 - סיכום העשור של טל בן-ברוך

 

 

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

 

תגובות

  • וואו איזה דיוק עם הטעם שלי

    משה , 09-12-2009 11:46