מגזין

סיכום העשור - כתבה מס' 7

סער גמזו ("972", "סתימה זמנית") בוחר את אלבומי העשור שלו

מאת סער גמזו. 06-12-2009

תגיות: Radiohead, Balkan Beat Box, Kutiman, Morrissey, הבילויים, פונץ', Beat Bizarre, Nick Cave, גבריאל בלחסן, ג'ורג' וסאלם

לא יכול לעשות סיכום עשור. המכשול הראשון הוא המוזיקה עצמה. היא לא עוצרת לרגע לאפס שעונים ולהתחיל לרוץ מחדש. השטף שלה ממשיך. תהליך בלתי פוסק של התרחבות וחיפוש, של גילוי והמצאה, של חיבור ופירוק אבל גם של נבירה אחורנית, חפירה בעבר ולמידה של ההיסטוריה. אם ככה אז בלתי אפשרי לבחור נקודה שרירותית בזמן ולהתייחס דרכה למה שהיה קודם.

 

המכשול השני הוא הפרספקטיבה. בסיכומי שנה מצביעים על הצלחות מיוחדות ועל ספקטרום מצומצם יותר של יצירה. כמות המוזיקה בעשור היא בלתי נתפסת וכדי להכיל את כולה צריך למשוך את העדשה המון אחורה. מנקודת המבט הזו בולטים רק האלבומים שהצליחו לייצר שינוי מהותי, אלה שפרצו דרך, הבודדים שניסו כיוון חדש ולא מוכר, האלבומים ששינו/ עיצבו/ השפיעו על עולם המוזיקה. כאלה יש ספורים בלבד, לפעמים ספורים מדי. להבין באמת את השלכה של אלבום כזה או אחר יידרשו לי עוד כמה שנים, שהרי אין לי מושג מה הכיוון שאליו תבחר ללכת המוזיקה. אין טעם להתנבא, אינני שוטה.

 

עוד מכשול שלא ממש ראוי להיקרא ככה הוא הכמות. מספר האלבומים שיוצאים בעשור הוא קרוב מאד לאינסוף. מיליוני אמנים באלפי חברות תקליטים ומאות סגנונות יוצרים ים רחב ידיים של מוזיקה שגם טובי הקברניטים לא מכירים את פינותיו הנידחות. בחצי העשור האחרון ביליתי שעות וימים ארוכים במסדרונות ואולפני קול הקמפוס ונחשפתי דרך עמיתיי לכמות עצומה של מוזיקה איכותית. הרוק שבא איתי מהבית למד להכיר גם את מקצבי האפרו ביט והרגאיי, את הסטנדרטים הגדולים של הג'אז, את הבלוז והפאנק. כל אלה רק מקשים על בחירה של אלבומים בודדים מתוך השטף.

 

ועוד נקודה, אולי החשובה ביותר. החשיפה, בניגוד לריליסים, היא לא בסדר כרונולוגי. במהלך העשור הכרתי אלבומים שיצאו לפני כמעט מאה שנה ובסופו של העשור הכרתי אלבומים מתחילתו. חלק ענק מהתפריט המוזיקלי שלי לא מורכב מהעשור הנוכחי. לא יכול לדמיין את העשור הזה בלי התובנות המחודשות שהוא העניק לאלבומי פינק פלויד אצלי, או בלי שהכרתי בו מוזיקאים כמו ג'ון זורן וז'קו פסטוריוס.

 

הא. ועוד דבר קטן. הרשימה הזו מייצגת שבריר של רגע בזמן. עד שהיא תגיע אליכם ייתכן מאד שעשרה אלבומים אחרים ירכיבו את הרשימה שלי ודעתי תהיה שונה לגמרי. זה רק מבחר קטן. אלה שליוו אותי חלק משמעותי מהעשור הזה.

 

 

Beat Bizarre - Lewd - 2001

  

Photobucket

 

לעשור הזה נכנסתי על גל ענק שנקרא טראנס. גל של גילויים, חוויות ומפגשים מוזיקליים מרגשים במיוחד. האלבום הזה הוא שיא הגובה של אותו הגל. הזיקוק של כל מה שאהבתי וחיבר אותי למוזיקה שהיא קדומה כמו הלמות תופים וגם מתקדמת כמו תוכנות עריכת סאונד ביתיות.

 

 

Morrissey - Live at Earl's Court - 2005

  

Photobucket

 

כמעט 8 שנים הוא שתק עד שחזר עם "You Are the Quarry". האלבום הזה הוא תיעוד הופעה של הסיבוב שליווה את האלבום והחזיר לבמה את מוריסי הפואטי, התיאטרלי, הכובש והמשובח שחיכיתי לו. מהסמית'ס דרך פאטי סמית ושירים שלו מכל התקופות, זהו מדריך מוריסי למאזין המתחיל.

 

 

  

Nick Cave - Dig Lazarus Dig - 2008

  

Photobucket

 

אחד הדינוזאורים החביבים עליי, באלבום שמוכיח שהוא עדיין מגדולי מספרי הסיפורים ומענקי הרוק העולמיים. יכולות הכתיבה שלו מטפסות לשיאים חדשים והזרעים הרעים שוב מראים שהם הלהקה הכי טובה ללוות את הענק האוסטרלי הזה.

 

 

Radiohead - Kid A - 2000

Photobucket

 

לא ברור איזה אלבום של רדיוהד או טום יורק צריכים להכנס למשבצת הזו, אבל בחרתי בזה כי משהו בסאונד שלו, משהו בהפקה שלו, משהו במוצר כולו מכיל זרעים נבואיים לסיפור של הרוק בעשור הראשון של המילניום הנוכחי.

 

 

וכמה אלבומים מכאן:

 

Kutiman - Kutiman - 2007

  

Photobucket

 

פורץ דרך. מציב רף. קובע קצב. נביא הבשורה. עילוי מוזיקלי. קראו לו איך שאתם רוצים אבל האלבום הזה של קוטי הוא יהלום מוזיקלי ברמה בינלאומית. יש כאן את ג'מאייקה עם חיים לרוז, את העבודה עם סאבו, את פלה קוטי ואת ג'יימס בראון. יש כאן אלבום בכורה מעולה!

 

 

 

  

גבריאל בלחסן - השנים היפות של גבריאל - 2001

  

Photobucket

 

דווקא הצעקות של הבחור המשוגע מצליחות לחדור את האדישות של היומיום ולהעיר את המאזין להקשיב. ככה נשמעים הקולות בתוך הראש של גבריאל וגם אתם צריכים לשמוע. במיוחד אם נדמה לכם שאתם נורמלים.

 

 

פונץ' - דנה ראתה עב"מ - 2002

  

Photobucket

 

אם צריך למצוא מילה אחת שתתאר את הדיסק הזה, היא בטח תהיה חכם. הוא יודע איך לסחוט ממך חיוך רומנטי ואווירה אינטימית כשהוא מנגן את "הוא מסתכל בה כל הזמן", הוא גורם לך לתת מבט שני והפעם נקי משיפוט בנשיא המדינה כשהוא נפתח עם "המנון לשמעון", הוא מצליח להמחיש לך איך מרגישה אמא שמאבדת את בנה לעדת מחזירים בתשובה בסגנון אמנון יצחק דרך "ווקמן", הוא מעלה לך ריח מתקתק באף כשהוא מנסה להחליט מה עדיף ב"חשיש" והכי חשוב - הוא מפיח בכל פעם תקווה ישנה, תמימה ואמיתית ש"מחר השמש תזרח".

 

 

  

הבילויים - הבילויים - 2003

  

Photobucket

 

אלבום שלא דומה לשום דבר שהיה כאן קודם. הכישרון המוזיקלי והלירי של נועם ענבר וימי ויסלר בצירוף מטען האנרגיה והשנינות האמנותית של מיה דוניץ, פוגשים את ההפקה של ברי סחרוף באחד האלבומים החכמים ביותר שנעשו בארץ.

 

 

 

  

Balkan Beat Box - Nu Med - 2007

  

Photobucket

 

אלבום במעגל סגור - מתחיל בחיוך של החברים בלהקה ומסתיים בחיוך אצל המאזין. אחרי כשלון האספרנטו כשפה בינלאומית, המציאו חברי הבלקן את שפת הכיף. צלילים ומקצבים מכל העולם שמשכיחים מכל הצרות שלו ועושים לכוווולם לזוז. עם חיוך.

 

 

ג'ורג' וסאלם - הלה - 2003

  

Photobucket

 

זוג המוזיקאים מגוש חלב (ג'יש), ג'ורג' סמעאן וסאלם דרוויש, אורזים באריזה מוזיקלית גלילית יפיפייה את שיריהם של האחים רחבאני ומגישים אותם בעיבוד המעולה של אהוד בנאי ועובד אפרת. תוצר מוזיקלי שמעביר את החוויה של חבל הארץ הצפוני הזה בצורה משכנעת, רומנטית והכי חשוב - נקייה מגינונים ומניירות מיותרים.

 

 

מרגע תחילת כתיבת שורות אלה ועד הסיום הרשימה לבשה ופשטה עשרות צורות, מאות אלבומים נשקלו, נכנסו ויצאו ממנה, היא גדלה בנפח וצומצמה בחזרה. במידה מסוימת הרשימה הזו מצליחה לייצג את העשור שלי מבחינה מוזיקלית - אקלקטית, רב גונית, מולטי-ז'אנרית ומאד מרגשת. ככה זה עם מוזיקה. היא משייטת בעולמות עליונים ולא מוכנה להיכנס לתבניות או הגדרות. בטח לא כאלו שהזמן כופה עליה.

 

לכתבה מס' 1 - סיכום העשור של זיו לודה

לכתבה מס' 2 - סיכום העשור של שרין לוי

לכתבה מס' 3 - סיכום העשור של אמיר עטר

לכתבה מס' 4 - סיכום העשור של חן ינוביץ'

לכתבה מס' 5 - סיכום העשור של DJ קלאצ'יק

לכתבה מס' 6 - סיכום העשור של עופר רגב

לכל כתבות אלבומי העשור של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

לכתבות נוספות של שדרני קול הקמפוס ב-NRG מעריב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

  • תודה סהר על הכתבה היפה!

    נינג'ה, 06-12-2009 12:02

  • ידעתי

    שבסוף זה יגיע. רשימה חזקה (ומפתיעה לעיתים) מאוד. טעם שמשתבח עם הזמן...

    אפס אחד, 06-12-2009 13:30