מגזין

Reuse Project

מתחם קולנוע תל אביב הישן עומד לשנות את פניו ובטח את צבעיו. גיל חסון בראיון סודי על הפרויקט, Reuse Project 3

מאת גיל חסון. 18-11-2009

תגיות: ראיון, Inspire Collective

Reuse Project צילום: Inspire Collective

מבנים נטושים הם כמו פילים לבנים. נכסים בעלי ערך רב לכאורה, אשר הופכים לעול ולמעמסה, כאשר לרוב עלות אחזקתם גבוהה מהתועלת בהם והם אינם משמשים את הציבור הרחב.

 

מי שבדרך כלל מוצא בהם שימוש הם חסרי הבית המחפשים מחסה, או כרישי הנדל"ן וציניקני הקפיטליזם הרואים מול עיניהם רווחים עצומים וכסף מהיר. אך ישנם גם אנשים אחרים, הרואים מול עיניהם הזדמנות לעשות משהו חיובי עבור טובת הכלל, ואם אפשר על הדרך לעשות את זה בסטייל.

 

לפני מספר ימים נוכחתי לדעת כי שכונת מגורי הפכה בין לילה לג'ונגל אורבני סבוך בצמחיית גרפיטי וציורי רחוב. בניסיון לברר מי עומד מאחורי היצירות שקמו להן משומקום, הגעתי לחבורה מגובשת של אמני רחוב בשם Inspire Collective

זהו קולקטיב של אמני רחוב מרחבי העולם, כולל אמנים מקומיים בישראל. הם פועלים יחדיו להעלאת המודעות בנושא מבנים נטושים ואופן השימוש, או אי- השימוש בהם. לאחר בירור נוסף מצאתי את האיש שעומד מאחורי הקולקטיב, שקורא לעצמו Inspire (השם המלא שמור במערכת). ישבתי איתו לשיחה קצרה כדי להבין במה מדובר. מסתבר שהפרויקט נקרא Reuse Project וזו הפעם השלישית שהוא מתקיים.

 

איך הגעת לרעיון של ה- Reuse Project?

"הפרויקט עוסק במציאת שימושים מרובים לדברים שלכאורה לא נמצא להם שימוש ולא לזרוק שום דבר שלא חייבים. שימוש חוזר הוא כמו מיחזור, רק שאנחנו לא נפטרים מדברים בכדי למחזר אותם, אלא מוצאים להם שימוש אחר".

 

מה הקולקטיב מתכוון להשיג בעזרת הפרויקט?

"תערוכת האמנות האקטיביסטית של הפרויקט שואפת להעלות מודעות לנושא של מבנים נטושים ומוזנחים, על ידי שימוש במבנה שכזה ליצירות האמנות שלנו במרכז תל אביב".

אני מבין שזה הפרויקט השלישי במספר. מתי נערך הראשון והיכן?

"הפרויקט הראשון נערך בירושלים, לפני 3 שנים. השתמשנו ב-6 מבנים נטושים במערב ירושלים".

מה מתוכנן בעתיד? אולי יציאה של הפרויקט אל מחוץ לישראל?

"העולם הוא מקום גדול ובכל עיר גדולה יש בניינים נטושים. הפרויקט, בדרכו, מעוניין להפיץ את הרעיון בכל העולם ולשמש השראה לאמני רחוב ואקטיביסטים להעלות מודעות לנושא".

Reuse Project 3 יתקיים מחר, יום חמישי, ה-19.11.09 במרכז תל אביב, מתחם קולנוע תל אביב הישן, ברחוב בילינסון.

אמנים מקומיים ואורחים מחו"ל, יגיעו בין השעות 14:00-17:00 לקשט את השכונה במיטב יצירותיהם. אורח מיוחד, Mimi the clown, הגיע במיוחד מליל שבצרפת. תוכלו להגיע לאירוע ולראותו עושה זאת בזמן אמת. בואו בהמוניכם!

תגובות

  • חסון

    הפתעת והפצצת, נשמע מעניין מאוד חבל שההתראה לא הייתה מוקדמת יותר, אבל בעצם, הרחוב לא הולך לשום מקום והגרפיטי ביחד איתו. תמשיך להאיר את עינינו עם תרבות הרחוב כי היא לא נגלית לעין.

    פשששש, 18-11-2009 20:16

  • מעניין

    גיאקו, 20-11-2009 12:56