מגזין

קחו את הבעסה בסבבה

אבי עדאקי ציין כך וכך שנים להיווסדו מול קהל קטן ואוהד בבית קפה תל אביבי. לא במסיבה, בהופעה. סער גמזו היה בין המברכים

מאת סער גמזו. 09-11-2009

תגיות: אבי עדאקי

קחו את הבעסה בסבבהאסף אנטמן

לא קל להופיע שוב ושוב עם אותם השירים. הזמן שעובר מרחיק מהרגע המיוחד הזה של הכתיבה, עננים מכסים את אותו רגש, הלב שקפא מפשיר והשיר נשאר באותו המקום. לפעמים עולה רגע שבו הוא מקבל פרשנות חדשה או משמעות נבואית אבל הוא רק הולך ומתרחק. האמן יכול רק לקוות לפגוש אותו שוב במקום אחר, אולי בלבוש אחר.

אבי עדאקי אמנם לא בן 80 אבל הבין שהרגע הזה לא יחזור ולא חייבים להתעצב מזה. הוא לא מתהדר בדיסקוגרפיה ארוכה ומפוארת והוא לא עורך הופעות ארוכות שמציגות רפרטואר אינסופי. אבל הוא כנראה אלוף הארץ בלכתוב ולשחרר. חייבים להמשיך הלאה. עם חיוך. השירים שלו, שירי מחאה ישירים וכנים, הם תמצית החיים כאן. סיפור קשה עם כאב, שכול, שחיתות, חוסר מוסר ורק ניצוץ קטן של תקווה שמתדלק בקביעות את החיוך על הפנים. לאלבום הבכורה שלו דרושות כמה האזנות כדי לזהות את הנימה הצינית ואת הקריצות הקטנות מתחבאות בין השורות. כשהוא עומד מולך עם הגיטרה או על הפסנתר זה כבר הרבה יותר קל. החיוך שלו שאומר "אני יודע שחרא, אבל מה נעשה? נשאר רק לחייך ולשמוח". המיידיות של הקשר איתו מדהימה. הוא מושיט יד חברית אל הקהל, קורא להם להציץ רגע על העולם דרך העיניים שלו. הוא מצחיק וזועם, כועס ואוהב, חרמן ומתפלל. אמיתי כל כך שגם העמידה על הבמה לא מצליחה ליצור חיץ בינו ובין הקהל. והקהל לא רב - מקבץ זעום של חברים, משפחה וחובבי התופעה הזו שנקראת אבי עדאקי.

עדאקי, שחגג יומולדת על הבמה, נותן את כולו לקהל. באקלים הישראלי, להזיע בנובמבר זה לא סימן מובהק להשקעה אבל כשבאלבום הבודד שהוצאת יש שמונה שירים ואתה על הבמה משמיע כמעט 20 אתה בטוח לא בא לחפף. אתה רוצה להישמע, רוצה לעורר, רוצה להאיר. לכבוד יום ההולדת הוא גם היה מוכן להסתכן בנגינה על אקורדיון בפעם הראשונה על במה. את כל ההשכלה המוזיקלית שלו הוא רכש לבד ועם האקורדיון עדיין קצת קשה לו בלי ראי מולו. את המעידות הקטנות הוא מכסה בחינניות ילדותית שמקסימה גם את אלה שכבר הכירו וראו אותו מופיע קודם. אפילו הם לא מסוגלים לפעמים לעמוד בקצב היצירה האדיר של הבחור הזה שמחזיק בקנה כל הזמן כמה שירים חדשים שרק מחפשים דרך לזוגות אוזניים צמאות.

לראות אותו בהופעה מרגיש כמו כאפה מצלצלת שאחריה ליטוף חמים על אותה הלחי. מרגיש כמו החיים במקום המטורף הזה שנקרא ישראל.

אבי עדאקי בהופעת יום הולדת בקפה ביאליק. יום א' ה-8.11.09

תגובות

 • שמעתי פעם ברדיו

  שיר מהמם של אבי עדאקי,ניסיתי לחפש ביוטיוב ולא מצאתי כלום. יש דיסק? בהצלחה לך אבי

  נירית, 09-11-2009 15:19

 • כותב יפה ומרגש

  סער, נהנתי לקרא.

  רמי גמזו, 09-11-2009 15:34

 • יופי של קטע

  מקווה להיות שם בפעם הבאה.

  דקסטר בוכניק, 09-11-2009 15:37

 • איזה פספוס

  שלא הייתי.. עדאקי - אני חייב לך (ןלעצמי) אחת

  אודיני, 09-11-2009 16:13

 • אינספק

  שסער מרגיש ויודע לכתוב את זה נהדר , במקרה שלי , רב תודות לו ! נהנתי מאוד אתמול ואני מרגיש שאני נהנה יותר מהופעה להופעה ויהיו עוד. נירית - יש דיסק , קוראים לו "מודע אני" (ויהיו עוד) , אפשר למצוא אותו במוסיקה נטו ובהופעות.

  אבי עדאקי, 09-11-2009 20:27

 • לצערי לא הייתי :(

  אבל נשמע שהיה ממש מיוחד. מחכה בקוצר רוח להופעה הבאה (בינתיים נהנית מהדיסק)

  שלי, 09-11-2009 22:04