מגזין

מכונת הזמן

ביקור בהופעתם של עוזי נבון ומכרים מצליח להביא את כל מי שבקרבתם לשנות השבעים הנוצצות. דניאל קיסלוק חזר אחורה לתקופה אחרת ושב מהר כדי לספר על זה

מאת דניאל דוני קיסלוק. 07-11-2009

תגיות: עוזי נבון ומכרים

מכונת הזמןצילום: יחסי ציבור

מערבולת הזמן, הקיים דבר שכזה? אי שם, בשנות השבעים, להקה בודדת הייתה אמורה להיות אחת המוצלחות, אבל הייתה בעיה אחת, חבריה עדין לא נולדו.

תל אביב 2009, עם מרווח בשעון הזמן, הולידה את להקתו של עוזי נבון ומכרים. ארבעים שנה אחרי, הגיע לאוזנינו הסאונד הישן והטוב, מסע לאחור בזמן, פאנק עברי טהור.

ליל חמישי, במועדון הברזילי, מאות מעריצים עם חסך לשנות השבעים העליזות, מצטדדים בצפייה ללהקה שטרם הוציאה את אלבום הבכורה שלה, עוזי נבון ומכרים. 

הסולן עוזי נבון, דמות פיקטיבית עם קול גרובי ומבטא ארץ-ישראלי קלאסי, מציג אורקסטרה מדהימה באיכותה, שלישית כלי נשיפה, זוג זמרות ליווי מהממות, ורית'ם סקשן מצוין, שלוקחים את המועדון לחוויה של פעם. אם תרצו שילוב של המחזמר שיער, בתוספת אריק אינשטיין וג'יימס בראון עברי. דבר אחד בטוח, פאנק בעברית יכול להישמע מעולה!

הסינגל הראשון "לא אוותר (על עצמי)" הגיע לאוזניי בדרך לא דרך, וכשהכנסתי את התקליטור בפעם הראשונה אל תוך מערכת הסטריאו הרטרו שלי, לא דמיינתי שמה שאני שומע הוקלט ב-2009. סאונד הסבנטיז הכה בי בחוזקה, והדרך לשמוע אותם בפעם הראשונה בהופעה, היה רק עניין של זמן.

בתור חובב מוזיקה של פעם, תמיד אמרתי, שכדי להעריך את המוזיקה העכשווית, תמיד צריך לחזור אחורה, ולהיות עד להתפתחות המוזיקה מהמקורות. עוזי נבון כנראה יודע זאת יותר טוב מכולם.

סאונד איכותי מלא, מילא אווירה מדהימה, 11 נגנים מוכשרים שכל אחד מהם נראה כאילו שלפו אותו מסרט דל תקציב של תקופת ההיפים. לא היה מעריץ אחד מתוך כל הקהל שלא היה לו חיוך מרוח על הפנים, לשמוע משהו כל כך מקורי בהשוואה לכל האקטים המוזיקליים המסתובבים ברחבי מועדוני ההופעות בארץ. 

הלהקה עצמה, היא סוג של גימיק, די מוצלח הייתי אומר, עוזי נבון מקפיד על מבטא שנות החמישים שלו גם בדיבור אל הקהל, ולפעמים אי אפשר לדעת אם זאת הדמות או הטבעיות שלו. דבר אחד בטוח, הגימיק הזה מאוד מגניב ואסתטי, התלבושות המיוחדות, עם התפאורה והלוק הרטרו, הגבול בין הצגה מוצלחת לשואו מוזיקלי דק במיוחד.

בזמן ההופעה, כשחשבתי מה אני אכתוב, דבר אחד ידעתי שאני חייב לציין, היכולות המוזיקליות של הלהקה, פשוט מדהימות, דיוק שקרוב לשלמות, גרוב אמיתי, עם הרבה נשמה ושמחה. נגנים שבאו כדי ליהנות, וזמרות הליווי המדהימות, שבזכותן, התפאורה הייתה פשוט מושלמת. 

שאלתם פעם את עצמכם, אם היו ממציאים את מכונת הזמן, לאיזו תקופה הייתם רוצים לחזור? עוזי נבון והמכרים הצליחו, מסע בזמן לשנות השבעים, גם אם זה רק לשעה וחצי.

ללא ספק, האקט המוזיקלי המרענן של השנה, ולקראת אלבום שיוצא בקרוב, אני מאמין שללהקה הזאת מצפה עוד מסע ארוך במיוחד. 

תגובות

 • אשכרה

  היה מעולה, 08-11-2009 12:07

 • יש רק בעיה אחת

  לא תל אביב היא שהולידה את הלהקה הזו, אלא חיפה.

  חיים, 08-11-2009 16:49

 • מדובר בגימיק משעמם

  עמי, 08-11-2009 22:41

 • סאונד איכותי ממש לא היה שם ולא בגלל הלהקה

  ההופעה הייתה רוויה בפידבקים מכל מיקרופון אפשרי! כמה חבל... זה דווקא רובד חשוב במוסיקה של הלהקה הספציפית הזו. ולמרות זאת - ח"ח ללהקה שבאמת עושה עבודה יפה ומביאה חיוך עם ארומה נוסטלגית :)

  rany, 09-11-2009 10:52

 • הברזילי חירב להם את חווית ההופעה

  סאונד ממש לא מוצלח. חום אימים לפחות חצי מההופעה, מחנק סיגריות היסטרי (ואני אדם מעשן) ואווירה ויחס אנטיפטיים. וההרכב הופיע 55 דקות שזה מעט מאד גם אם אין להם אפילו דיסק אחד. תעשו קאברים, לא חסר למי...

  דורמ, 15-11-2009 11:56