מגזין

השראה מאפריקה

מורן אייזן יצאה לבדוק מה קורה כשכלים שורשיים אפריקניים פוגשים גיטרה בס וסט תופים בהופעת הבכורה של "קבקו"

מאת מורן אייזן. 25-10-2009

תגיות: קבקו

השראה מאפריקהצילום: יחסי ציבור

 

משמעות השם "קבקו" הינה "השראה".

"קבקו" הוא הרכב המבצע מוסיקה אפריקנית שורשית שמקורה בבורקינה פאסו שבמערב אפריקה. ההרכב הוקם על ידי יוני אוחנה, מוסיקאי יהודי-צרפתי ושחר קצ'קה. אוחנה הגיע לבורקינה פאסו לראשונה בשנת 2000 וביקר שם כחמש פעמים נוספות על מנת ללמוד מוסיקה, הוא התמחה בבלאפון (קסילופון אפריקאי) ותוף הדג'מבה וניגן עם גדולי המוסיקה האפריקנית בצרפת. בבורקינה פאסו פגש אוחנה את שחר קצ'קה, נגן כלי הקשה ישראלי שלמד מוסיקה בהודו ואפריקה. השניים הקימו את ההרכב "קבקו" וכן חברה לייצור כלים אפריקניים בעבודת יד. כאשר שבו השניים לארץ, גיבשו סביבם נגנים נוספים ועבדו במשך שנה וחצי לבנית רפרטואר למופע. ההרכב הראשוני כלל את קצ'קה, אוחנה, אורי קליינמן (בס) ומיכאל אבגיל (תופים).  בהמשך הדרך הצטרפו גם חן מאיר (כלי הקשה), קרן מלכה (שירה), אסתר רדה (שירה) ואקווה (שירה וריקוד).

השירים והמקצבים האותנטיים בשפת הג'ולה, השפה המקומית בבורקינה פאסו, מקבלים פן מערבי כאשר מצטרפים לכלים האפריקניים המסורתיים, גיטרה, בס ומערכת תופים. אין מדובר בחבורת נגנים שמבצעים גרסאות כיסוי לשירים אפריקניים, כי אם בחבורה של מוסיקאים שמקבלים השראה מהמוסיקה, דרך החיים והכלים האפריקניים ודוחפים את כל אלו לכדי סגנון משלהם בעיבודים מקוריים.

בשבוע שעבר, התקיים מופע הבכורה של להקת "קבקו" במועדון הבארבי בתל אביב. כיאה למופע בכורה, התארחו מוסיקאים נוספים, כאשר מבחינת האורחים גולת הכותרת הייתה יוסי פיין. המופע נפתח בקטע שירה מלווה בנג'וני (נבל אפריקאי קדום). בהמשך נערכה החגיגה האמיתית: לבמה הצטרפו בנות הלהקה אסתר רדה ואקווה. לפרקים פרצה אקווה למרכז הבמה וליוותה את המוסיקה בריקוד אפריקני שורשי, מדי פעם סופרו סיפורים אם בעל פה על הילדים שהיו שרים שיר מיוחד לאיש זקן בכפר ואם על ידי קטעי משחק בין הנגנים.

אין דרך להעביר במילים תחושה של מופע כל כך ויזואלי ואנרגטי, הרי אומרים ש"תמונה אחת שווה אלף מילים". ואם היא מלווה בצליל, תנועה, משחק וסיפורים אותנטיים הרי שהשפה דלה מכדי להכיל את כל הביטויים שצריך בשביל להעביר את החוויה המדהימה הזו שמכה בכל החושים. כל שנותר לציין יהיה כמה אנקדוטות קטנות ונחמדות שייחדו את המופע הזה מאלה שיבואו אחריו. מבחינתי הרגע הקטן ש"עשה לי את ההופעה" הוא הרגע בו פרצו זה אחר זו רקדן ורקדנית בריקודים אפריקניים אל הבמה, זה נראה כמעט כמו חלק מתוכנן במופע ועד לסופו נותרתי עם תחושת התהייה האם זה היה מתוכנן או לאו. רק כשהנגנים עשו ברייק קטן במוסיקה בשביל להחזיר את אקווה הרקדנית אל הבמה, כדי שתיתן הדרן לרגע הספונטני הזה, היה ברור שהקהל והבמה נהיו לרגע אחד, גוף אחד. 

המפגש הצלילי הזה בין הכלים הקדומים והמקצבים הזרים לכלים המערביים והאינטרפרטציה המערבית הפך את המוסיקה האפריקנית, הזרה לי כל-כך, מאוסף של צלילים בלתי מובנים למוסיקה נעימה. בחוויה האישית שלי נפתח לי צוהר לתרבות רחוקה ולא מוכרת ונותרתי עם סקרנות עצומה ורעב לעוד. 

תגובות

  • נראה מעניין

    מישהו יודע מתי יש עוד הופעה?

    דנה, 26-10-2009 01:16

  • לא ידוע לי אבל הנה קישור לקבוצה הרשמית בפייסבוק:

    http://www.facebook.com/group.php?gid=138750904789&ref=share

    מורן אייזן, 27-10-2009 00:03