מגזין

בארץ החיפושיות השחורות

המדבר התעורר בפעם השלישית לחיים. מוזיקה, אמנות, עיר אוהלים והמון חיוכים. סער גמזו ורשמיו מאינדינגב 3

מאת סער גמזו. 18-10-2009
בארץ החיפושיות השחורותצילום: יעל רגב

 

40 מעלות בצל אבל אין טיפת צל בכל האזור. ישנן רק גבעות צרובות שמש שמאוכלסות בצפיפות בחיפושיות שחורות גדולות ומפחידות ששולטות שם. שקט מדברי אופף את האזור כולו. ואז מגיעים שני חולמים, אסף קזדו ומתן נויפלד, ומחליטים כי בארץ החיפושיות תקום מדינת האינדי הזמנית.

בסופ"ש האחרון מצפה גבולות הפך בפעם השלישית לעיר מוזיקלית שוקקת חיים וגועשת מהתרחשות. החיפושיות אירחו כמה אלפי חובבי מוזיקה שנאספו ובאו ליהנות מיומיים של הופעות, אמנות ויצירה עצמאית. יצירה שבד"כ מפוזרת בשוליים וקשה במיוחד לצרוך אותה במקום ובזמן אחד. את החוויה קשה לתאר במילים , זה יותר עניין של תחושות. המילים שנשארות אחרי התחושות הן הפעם מילים טובות -

מילים טובות לקהל הנפלא. יומיים של אנרגיות חיוביות, חיוכים, הנאה אמיתית ממוזיקה, חיבור מיידי למקום ולאנשים אחרים, השתתפות ופרגון, רכישה (!) של אלבומים ישראליים שנמכרו במקום (זה המקום להזכיר את איש המכירות הנמרץ, דן פביאן בלוך, שהפך אצלי לאחד מהאייקונים של הפסטיבל), רוח חלוצית של בניה והתיישבות (לא תאמינו איזה מאהלים הרימו שם) ותחושת חופש מוחלט שאפשר היה פשוט להרגיש באוויר.

מילים טובות למוזיקאים ולאמנים שלקחו חלק. היצירה המקורית בישראל היום היא עשירה, מגוונת, רב תחומית ומרתקת. כמות סגנונות המוזיקה שנוגנה על במות אינדינגב היא עדות חיה לכך שהרעיון הבסיסי של הרוק'נרול עדיין חי ובועט. גם בישראל. אבל לא רק מוזיקה - גם דוכני פנזינים, מיצגי אמנות ואפילו קירות לאמנות גרפיטי . כל אלה יחד הפריחו לא רק את הדממה אלא גם את השממה.

מילים  טובות (מאד! והרבה כאלה) למארגנים. הכל עבד כמו שעון. החל מהליינאפ המסקרן והמגוון שנבנה לפסטיבל, דרך שטחי המאהלים שהיו ערוכים לקלוט את כל באי הפסטיבל, התורים לכרטיסים, לצמידים ולכניסה היו הגיוניים לאורך כל שעות היום, ההופעות התחילו בזמן, אנשי אבטחה ושוטרים  דאגו שהסדר יישמר, עמדות למחזור אשפה הוצבו במקום, דוכני מזון-משקאות ושמירת חפצים שתימחרו בצורה הגיונית ושפויה, העזרה בציוד וההדרכה שהעניקו למחנאים מתחילים, הספרינקלרים שנתלו מעל הקהל והפכו את סיוט החום של המדבר לתענוג מעורר חושים ומרענן (רעיון פשוט גאוני. גאוני!) ומעל הכל - הנוכחות והחיוכים שלהם שכל הזמן היו במתחם הפסטיבל. סחתיין ותודה על החוויה.

מילים טובות לאינדי הישראלי. הכוכב האמיתי של הפסטיבל. כל המלעיזים והמקטרגים היו צריכים להגיע כדי לראות ולשמוע את העושר של המוזיקה הישראלית העצמאית. כמעט בכל סגנון אפשרי, כמעט בכל כלי אפשרי, כמעט בכל שעות היום עמדו על הבמה מוזיקאים מוכשרים, סקרנים ואמיצים שלוקחים את היצירה שלהם ואת המאזין איתה למחוזות לא מוכרים לבאי הזרם המרכזי. אמנים עם אמת פנימית כל כך חזקה שהמפגש שלה עם הקהל שצמא לה משחררים אנרגיות שמחיות את המדבר ברגע. הפסטיבל הוכיח שהאינדי לא תחום רק ברוק, עדיין חי וכנראה מחזיק בתוכו את הבשורה הבאה של המוזיקה.

גם כמה מילים על הרגעים הגדולים שלי אישית - אבי עדאקי המרגש, קין והבל 90210 המחוספסים, מיסטר הבי ומיס לואו המפוספסים, בופ פם המאגניבים, גבע אלון גיבור גיטרה, שני/אחרון/אוקטובר המעולים, אינגה דינגו הנועזים, הקולקטיב המשובחים והאחים רמירז עם יהוא ירון ורות דולורס וייס הנפלאים שיחד עם הקולקטיב נמצאים לדעתי בפסגת החוויות של הפסטיבל. כבוד גדול מהול בצער מסוים גם להרכבים וליוצרים שאותם לא הזדמן לי לראות ולשמוע, אני בטוח שפספסתי כמה דברים ממש שווים.

וגם מילה קטנה של ביקורת. אלפי אנשים מגיעים עם אלפי מערכות עיכול ובני מעיים שבסופו של תהליך ירצו לפרוק את הכל החוצה. אולי היה צריך לדאוג ליותר שירותים כימים או לתחלופה שלהם במהלך הפסטיבל כדי שיהיה נעים יותר. אבל מצד שני, עם כל כך הרבה טוב וכיף, הגיוני שלא יישאר מקום לחרא.

אינדינגב 2009 - רוק'נרול בנאדם!!!

התמונות צולמו ע"י יעל רגב ונלקחו מאתר הפסטיבל

תגובות

 • חיפושיות הקצב

  היה אדיר. לראות אלפי אנשים רטובים ומאושרים, מרימים ידיים לעבר הספרינקלרים ורוקדים ללא הפסקה לאותה מוזיקה שאני אוהבת בכל ליבי ולא מאמינה שאף אחד בעולם שלי מכיר חוץ ממני, רגש אותי ברמות. נראה שגם האמנים הרגישו כך. וגמזו - לקרוא את הכתבה מהעיינים שלך גרמה לי לחוות את כל הסופ"ש מחדש. סיקור עם מלאאאאאא רגש :)

  חאתול, 18-10-2009 20:29

 • בכל ביקור בשירותים

  תמיד היה נייר טואלט! זה לא דבר שהולך ברגל אצל בנות, תאמינו לי! כל הכבוד! הקולקטיב אכן היו פסגת הפסטיבל גם בשבילי. נותר לי רק לומר- אמרתי לכם... :)

  נקלר, 18-10-2009 20:34

 • גבע אלון אכן גיבור גיטרה::)נהנתי בטירוף מההופעה שלו

  חן, 18-10-2009 21:49

 • סוף סוף כמה תל אביבים יצאו מהבועה!

  אל המדבר והרוקנרול

  שרון, 18-10-2009 22:46

 • גם אני טובע בריבר

  אחרי קריאה של המון ביקורת על האינדי אני חושב שזאת אחת הטובות אם לא הכי. מי צריך שירותים שיש פרדס זמין

  גיאכו, 18-10-2009 23:53

 • גמני אמרתי לכם

  לאון פלדמן, 19-10-2009 02:47

 • לחטוף אותך

  אבל אתה יודע לכתוב... אם היית תימני היו חוטפים אותך

  avi adaki, 19-10-2009 04:46

 • אחלה כתיבה, כן ירבו!

  אנטי ביוטי, 20-10-2009 09:12

 • רוקנרול!

  Betty black, 21-10-2009 00:55

 • מי יודע להגיד מה זה "אני טובע בריבר"?

  אישהריבר, 24-10-2009 21:12

 • מי יודע להגיד מה זה "אני טובע בריבר"?

  אישהריבר, 24-10-2009 21:15