מגזין

יפים הלילות בכנען

זמר הרגאיי-רוק החסידי מתיסיהו מבקר בישראל לרגל החגים ויופיע מחר ומחרתיים בי-ם ובת"א. בשיחה עם מאור בוכניק הוא מספר על הביקור השנתי בארץ, שהופך לעניין קבוע וגורם לו להרגיש בבית.

מאת מאור בוכניק. 07-10-2009

תגיות: ראיון, Matisyahu

יפים הלילות בכנעןצילום: Beau Grealy

הראפר החסידי מתיסיהו הגיע לישראל לביקור המשפחתי השנתי - הכמעט קבוע שלו לרגל החגים - ויפתח כאן את סבב ההופעות העולמי שלו: מחר (רביעי) בבריכת הסולטן בירושלים ולמחרת בבארבי בתל אביב. את הנופש הקצר שלו עד ההופעות מעביר מתיסיהו בסיורים בארץ, ומנצל את ההזדמנות לראות את החברים שלו מופיעים בתל אביב.

בראיון לקול הקמפוס מספר מתיסיהו על התחושה בביקור הנוכחי, מפרגן לחברים המוזיקאים המקומיים וממשיך לענות בחיוב לשאלה שנשאל בלי סוף: האם חשב לעבור להתגורר בארץ?

נראה שאתה מחובר קצת לישראל.

"במהלך שלוש השנים האחרונות אני פה בראש השנה, יום כיפור וסוכות, כך שבאופן כללי אני מגיע לארץ אחת לשנה למשך כחודש. וזו סוג החוויה שיש לי מישראל, בין אם אני מגיע כדי לטייל או להופיע. אבל כשאני בברוקלין או בסבב הופעות אני לא ממש נחשף לישראל באותו הזמן".

מה היחס בתוך הקהילה שלך למוזיקה שאתה עושה?

 

"אני מניח שזה תלוי את מי אתה שואל. יש כל מיני השקפות, יש סגנונות שונים של חסידויות, כל קבוצה מרגישה עם זה אחרת. יש דעות מגוונות בתוכה, ואת הדיעה הרשמית של הקהילה".

"יחסי הגומלין שלי עם הרבה אורתודוכסים ודתיים הם ממש חיוביים, ואנשים באים ואומרים לי 'יש לי את האלבום שלך, אני בא להופעות שלך ומעריך את מה שאתה עושה'. אני בטוח שיש גם כאלה שלא חושבים כך, אבל אין לי אינטראקציה איתם, אז אני לא יודע מה הם חושבים וגם לא ממש סקרן לגלות".

בהופעתו האחרונה של דניאל זמיר בתיאטרון תמונע, צץ לו בקהל בחור בגובה מטר תשעים עם כיפה ופיאות. מתיסיהו עלה לבמה והצטרף לזמיר בשלושה קטעים ובחיפוי של ביטבוקס.

אתה ודניאל זמיר חברים טובים. איך הכרתם?

"הלכנו יחד לניו-סקול קולג' בניו-יורק, אבל הכרנו עוד קודם לכן, לפני שחזרנו בתשובה. הוא התקרב לדת ובמקביל גם אני. תמכנו אחד בשני באותו הזמן ומאז אנחנו חברים מאוד קרובים".

איך אתה הולך להעביר את הזמן הקרוב?

"יש לי שתי ההופעות - בירושלים ובתל אביב. אנחנו נסתובב הערב בתל אביב ונראה מה קורה. אנשים מזמינים אותי לנגן איתם, אבל אני מעדיף להקדיש את הזמן הזה ולהתמקד בעניינים רוחניים ובמשפחה לפני שאני טס לסיבוב הופעות של כמה חודשים. מעבר מזה, דניאל זמיר הולך להופיע הערב בבארבי. הגיטריסט והמתופף שבהרכב שלי הגיעו מוקדם לישראל, והם יופיעו הערב עם ההרכב שלהם שנקרא Prototype 2  יחד עם מאיה דוניץ, ואיתן רדושינסקי בלבונטין 7, אז אגיע גם לשם".

איך אתה מתרשם מתל אביב?

"אני אוהב את העיר, היא מגניבה, סוג של מקום להיות בו. האמת שלא העברתי כאן מספיק זמן, רק הגעתי עם האישה והילדים והלכנו לחוף הים. אשתי אוהבת לעשות שופינג ברחוב דיזינגוף, אז בזמן הזה אני סוחב את העגלה ומתרוצץ אחרי הילדים".

כמה פעמים כבר שאלו אותך אם אתה מתכוון לעבור לגור בישראל?

"רק בטיול הזה? בערך  50 פעם. אבל זו שאלה רצינית עבור כל יהודי שגר בגולה ושוקל את זה. אני בהחלט רוצה לעבור לכאן, זו רק שאלה של מתי".

 

תגובות