מגזין

סרטים שרואים משם - Rachel Getting Married

רייצ'ל מתחתנת, המשפחה מתפרקת ואסף בן קרת זוכה לראות את הסרט שהוא מוצא כאחד הטובים השנה

מאת אסף בן-קרת. 13-10-2009

תגיות: סרטים שרואים משם, קולנוע

סרטים שרואים משם - Rachel Getting Married

"רייצ'ל מתחתנת" מעולם לא הוקרן בבתי הקולנוע המסחריים בישראל ולא ממש ברור למה. מדובר בסרט אינדי מדובר ונחשב ביותר, שבוים על ידי ג'ונתן דמי הגדול ("פילדלפיה", "שתיקת הכבשים", "משהו פראי") ומשחקת בו אן התאווי שקיבלה על התפקיד סופרלטיבים רבים ואף היתה מועמדות לאוסקר בשנה שעברה. את הסרט מעטרים לא מעט פרסים מכל מיני פסטיבלים בעולם. אולי בעצם עניתי לעצמי על השאלה. המפיצים בארץ נחרדים למדי מסרטים קטנים ועצמאיים בכל מקרה, התאווי ככל הנראה לא כוכבת גדולה מספיק בארץ, ולמרות כל המחמאות הסרט לא גרף סכום משמעותי מספיק. חוץ מזה הקהל הישראלי לא ינהר בהמוניו לקולנוע. עדיף במקום זה להקרין איזה סרט אימה מעפן מסדרת "המסור" ובאיחור אופנתי של שנה מאז יצא בארה"ב (ובינינו, את כמות סרטי האימה שמקרינים בארץ בשנה אחת אפשר למנות על יד אחת, אבל זה כבר דיון אחר). עזבו את המפיצים האלה לעשות את עבודתם הלא ממש נאמנה ובבקשה אל תרשו לעמכם לוותר על הסרט הזה!

הסיפור פשוט למדי. קים (התאווי) משתחררת ממוסד לחולי נפש לסוף שבוע ארוך במיוחד לרגל החתונה של אחותה בבית אביה בקונטיקט. המשפחה מלוכדת מחדש לאחר זמן רב, מזג האוויר נוח ויפה, האורחים מגיעים בהמוניהם, האווירה שמחה וקדחתנית, ההכנות בעיצומן ואין זמן טוב יותר לפתוח את תיבת השרצים של המשפחה ולגרום לכולם להתעמת האחד עם השני על כל הסודות והרגשות המשפחתיים שכולם כל כך מתאמצים להדחיק.

למרות שאת העלילה הזו כבר ראינו ושמענו, הסרט הזה לא מספיק להפתיע ובעיקר לרתק. דמי מביים את הסרט במקצועיות רבה ובצורה מאוד ריאליסטית. הצילום נעשה במצלמת DV ביתית, ולכאורה נראה כי מדובר בעבודה חובבנית של סטודנט לקולנוע ולא במאי עם קילומטראז' רציני, אך מביני דבר יוכלו מיד לזהות כי הוא שולט ביד רמה בסט המאוד גדול שלו. אמנם מרבית הסרט מתרחש בלוקיישן אחד, אך הבית רחב המידות בקונטיקט הוא שחקן חשוב בסרט ולא רק תפאורה. כל פריים בסרט משובץ בהרבה מאוד אנשים וברקע מתרחשות הרבה פעילויות שמלוות את המשפחה. דמי מרחף בין כל חדרי הבית, המסדרונות, החצר, המדרגות, המפלסים ומתעד את כל מה שמתרחש שם. הפעילות שוקקת חיים ודמי לא מוותר על אף אינטראקציה. המצלמה שלו חולפת על פני האנשים ומתעדת בדיוק רב וכמעט ללא עריכה את כל מי ומה שנכנס לפריים. השוטים האלו מזכירים לי יותר מכל את רוברט אלטמן (וכמה שאני מתגעגע אליו).

"רייצ'ל מתחתנת" עובד נהדר לכל אורכו משום שהוא יודע להכות בנו במקומות בהם הכי כואב. קים מתחננת לקצת תשומת לב ביום היחיד שבו אחותה רייצ'ל רוצה יותר מכל לקבל אותה; רייצ'ל היא היחידה כמעט שמתעמתת עם אחותה ללא רחם על כל הקונפליקטים הרגשיים שספגה בגללה, האב מנסה בקור רוח להיות חביב ואדיב לכולם על אף החרדות שלו, אשתו לשעבר משתדלת לדבר כמה שפחות ולהיות מנומסת אך מרוחקת וקים חשה כי בכל רגע נופלים עליה ריקושטים בלתי צפויים - סידני, החתן של אחותה הוא שחור (וגם סולן הלהקה השווה ביקום TV On The Radio), אחותה עוברת להוואי והיא בהריון, אביה יושב לה על העורף, יש לה מפגש של מסוממים אנונימיים להגיע אליו, השושבין שווה ביותר ויש עוד רשימה ארוכה.

המשפחה שומרת כמעט בסוד את הטרגדיה המשותפת שקרעה אותם לגזרים ונמנעת מלהזכיר אותה. קים היא היחידה שמעמתת את כולם עם העבר הנורא, עם כל הסודות שהם חיים איתם ביום יום, סובלים בגללם ומתייסרים עם עצמם. אבל קים היא לא טיפוס טוב או נחמד, היא חסרת טקט לחלוטין, אגואיסטית, הזויה, מגושמת, היסטרית, מרירה וגם די קנאית. אבל אף אחד לא מושלם. אחותה, לכאורה הצלע המוצלחת, נוירוטית לא פחות ממנה, נקמנית ומרוגזת. כל אחת מהדמויות החשובות בסרט מקבלת את הרגעים הגדולים שלה, כל דמות עגולה ומרתקת, לכולם יש את הצדדים האפלים והשדים שלהם, ולכל דמות מגיעה גם המחילה. העימותים האלו נבנים מאוד לאט - תחילה הערות ועקיצות קטנטנות, ויכוחים של רגע, מבטים נוקבים, שתיקות מביכות, אבל אז מגיע הפיצוץ הבלתי נמנע. כל הפחדים, האשמה, הכעסים, הטינה, הבושה, ההדחקה, היגון והשכול, השקרים, האשליות, מתנפצים לכולם בפנים. זה מאוד כואב ובלתי מתפשר. זה מאוד אמיתי.

הקאסט עושה עבודה נהדרת יחד, זה נראה ונשמע אותנטי לחלוטין, הדינאמיקה בין כולם מאוד משכנעת ונראה כאילו את המשפחה הזו אנו מכירים, או לפחות כך חשבנו. רוזמרי דה-וויט שמגלמת את רייצ'ל עושה עבודה מצוינת בתור האחות שתמיד עמדה בין הצללים והפעם רוצה את כל תשומת הלב כלפיה. ביל אירווין שמגלם את האב עושה את עבודתו עם המון רגש, טונדה אדבימפה (TVOTR) הבעל המיועד מקסים למדי, דברה ווינגר הותיקה מגלמת אם האם קרת המזג באופן משכנע, אך מעל כולם אן התאווי מגישה את ההופעה החשובה והגדולה באמת לראשונה בקריירה שלה. התפקיד שלה בשרני, תובעני, רגשי מאוד והיא נותנת הופעה לא פחות ממדהימה. גם כשאנו צופים בה לעתים בסלידה ותימהון קשה שלא להתאהב בה. היא קשוחה ושברירית, מפוכחת ומשוגעת, ריאליסטית אבל חיה בסרט, פסיכית ומקסימה ביחד.

"רייצ'ל מתחתנת" הוא אחד מהסרטים שהכי אהבתי בשנה האחרונה ולא היו הרבה כאלו. גם צפייה שלישית בסרט עדיין עושה לי את זה. ראוי לכל סופרלטיב אפשרי. סרט שיותיר בכם תחושה כבדה, אך כאשר הבוקר עולה וסוף השבוע מגיע לסיומו תחושו גם בהקלה וגם בסוג של התעלות. סרט משובח.

Rachel Getting Married. במאי: ג'ונתן דמי. שחקנים: אן התאווי, רוזמרי דה וויט, ביל אירווין, דברה ווינגר, טונדה אדבימפה. (2008)

 

תמונות תוכן ותצוגה: Alessandra Ogeda

תגובות

 • הסרט כבר די ישן. אבל איזו חתונה!!

  חתונת החלומות!

  ל., 14-10-2009 20:52

 • רצוי לציין שיש מוזיקה חיה מצויינת לאורך כל הסרט!

  ניצן, 18-10-2009 22:45

 • אבל איפה אפשר למצוא אותו??

  דניאלה, 21-10-2009 17:35