מגזין

נופל וקם

סרט דקומנטרי חדש על שבק ס' הוא בעצם תיעוד הבלוף הגדול שנקרא " תעשיית המוזיקה בישראל". גיא כהן היה בהקרנת הבכורה

מאת גיא כהן. 13-10-2009

תגיות: שב"ק ס

נופל וקם

קבוצות של חברים עומדים עם כוסות יין, ריח גא'נגה מתקתק עומד באוויר. צלמים עוברים ומצלמים את הנוכחים, כולם דופקים חיוכים ומתרגשים. מאות אנשים מנסים להיכנס, דוחקים מהקופאית לקחת את השטר הסגול לקבל את הכרטיס הנחשק, שלט בשחור לבן מודיע שכל הכרטיסים אזלו. בסופו של דבר כולם ניכנסים אל תוך האולם וממלאים אותו עד הסוף, אנשים שנותרו ללא כיסא עומדים, וכולם רק מצפים שהערב יתחיל.

 על איזו הופעה אתם שואלים? לא הופעה, סרט!

 הקרנת הבכורה של "נופל וקם" סרטו של ירון בן נון על להקת שבק"ס גרמה לרחבת הסינימטק בתל אביב להראות כמו (הערת המחבר: פה חיפשתי דימוי משעשע, חשבתי והחלטתי שהכי נכון זה לרשום) הופעה של שבק"ס.

 ירון בן נון רצה לעשות סרט תיעודי על סיבוב הופעות של להקת רוק, אז הוא החליט להתלוות לחברי להקת שבק"ס לסיבוב ההופעות של "כנען 2000" אלבומם השלישי. הכוונה הייתה להתלוות לסיבוב ההופעות למשך חודש - חודשים, בסופו של דבר הוא עקב אחרי הלהקה במשך כמעט עשר שנים. התוצר הסופי היה תיעוד של הבלוף הגדול שנקרא תעשית המוזיקה בישראל. הסרט מציג כיצד מצד אחד אתה יכול לקבל פרסים כמו אלבום זהב ולהקת השנה אבל בסופו של יום למכור ארבעה כרטיסים להופעת הבכורה שלך ולעבוד בתור מאבטח כדי לסגור את החודש.

 "נופל וקם" עוקב אחר הלהקה והאנשים הסובבים אותה ונותן נקודת מבט חודרת, אולי אפילו חודרת מידי על החברים בלהקה , בן נון מלווה אותם ברגעים הכי קשים והכי טובים, בין אם זה בנפילה של אותו סיבוב הופעות שכלל שריקות בוז משישה עשר אלף אוהדי באיצטדיון טדי ובין אם זה תיעוד של מופע הקאמבק ברעננה שהביא ששת אלפים מעריצים. פרט לחברי הלהקה ישנם עוד מספר דמויות בסרט- מנהל הלהקה , יו"ר מועדון המעריצים , המפיק (יוסי פיין!) , קוטנר ועוד. סביב כל להקה יש את האנשים הללו וסביר להניח כי כל להקה עוברת עליות ומורדות. אולי הסרט הוא על שבק"ס אבל הוא מתאר סיפור שמתרחש כאן בארץ ללא מעט אומנים ולהקות,  במחשבה שניה אולי סרט כזה יכול להיות רק על שבק"ס כי לא כל להקה מצליחה, אתם יודעים - ליפול ולקום כל כך הרבה פעמיים.

תגובות

 • הייתי שם

  והביקורת שלך מצויינת סרט נפלא הלוואי ויבואו עוד כאלה

  איציק מלמד, 15-10-2009 00:15

 • סרט אדיר

  סרט מעולה ואחלה ביקורת של גיא שכמה שהיא נכונה על תעשיית המוסיקה פה, ככה עצובה. חוץ מהסיפור הגדול של המוסיקה הישראלית מה שיפה בסרט זה הרגעים הקטנים שבן נון תפס.. לא יכולתי להפסיק לצחוק שתא הכפפות של מירו התפרק לו ביידים.

  בן זיקרי, 11-11-2009 22:11

 • נשמע מסקרן

  ראיתי את הכרזה של הסרט ליד כרזה שמכריזה על בואם של קורט קוביין להופעה בב"ש וג'ון לנון במופע צפוי ברעננה. נראה אם יישאר לי כסף לכל המופעים...

  קרן רובין, 05-12-2009 16:55