מגזין

עושה להרגיש

אלבומה החדש של יסמין לוי מצליח להביא גוונים חדשים לצליל הכה מזוהה שלה. גיל רוביו מתרגש

מאת גיל רוביו. 01-10-2009

תגיות: אלבומים, יסמין לוי

עושה להרגישצילום: Ali Taskiran

Sentir, אלבומה הרביעי והחדש של יסמין לוי נחת בחנויות בישראל כחודש לפני צאתו הרשמית באירופה וביתר העולם. כל הניסיונות מצידי לגשת לכתיבה על האלבום באופן אובייקטיבי, במנותק מכל המטען הנפלא שמביאה איתה לוי לחוויה האישית שלי, עלו בתוהו. ובמחשבה שניה, גם אין בכך כל טעם. האישיות הצנועה והנגישה כל-כך שלה, הנוכחות הבימתית הנדירה, ה"הייפ" הנושב מהתקשורת העולמית הקושרת אליה סופרלטיבים בלי סוף - כל אלו חלק ממכלול שהוא יסמין לוי גם, ואולי במיוחד, באלבום החדש.  

כמו אלבומה הקודם, גם Sentir רואה אור תחת המטריה של הלייבל הנחשב Hamonia Mundi. הפעם בחרה יסמין לעבוד עם אחד המפיקים המבוקשים והנחשבים ביותר בז'אנר האתני, הספרדי חוויאר לימון, שבאולפניו Casa de Limon הוקלט האלבום בחורף האחרון. לימון, גיטריסט ומלחין מוכשר בזכות עצמו,  חתום בין היתר כמפיק על האלבומים האחרונים של Mariza הפורטוגלית, הדואט המדובר של Bebo & Cigala, ואלבום האולפן האחרון של "אלוהי" הפלנמקו בכל הזמנים: פאקו דה לוסיה. זו לא הפעם הראשונה שלימון בוחר לעבוד עם אמן ישראלי. קדם ליסמין שיתוף הפעולה בין לימון לדויד ברוזה באלבומו הספרדי Parking Completo, בו הצליחו השניים להנפיק את התקליט הטוב והמשכנע ביותר בקריירה של ברוזה (ויסלחו לי לואי להב והאשה שאיתו).

המפגש בין לוי ללימון מצליח להביא את השניים לשיאם. על אף ששורשיו של לימון נטועים עמוק במסורת הפלמנקו, Sentir פורץ באופן טבעי את המחסומים של הז'אנר והוא אכן מפגש מרתק בין העולמות של השניים. באלבום 3 שירים חדשים שכתבה והלחינה יסמין עצמה, 5 שירי לדינו ועוד 3 שהם גרסאות כיסוי לקלסיקות, בהם שיר מקורי של לימון.  יסמין שרה באלבום בספרדית, בעברית, ביוונית ובלדינו. למרות העושר הגדול האחידות נשמרת לכל אורכו של האלבום והחותם של לימון כמפיק מורגש בכל תו. לטעמי, לימון עשה שני דברים גדולים בעבודה על Sentir: ראשית, הוא מוכיח שוב, כמו במרבית העבודות שלו, שפחות זה יותר. יש בעיבודים באלבום תחושה של איפוק כמעט אצילי המגיע ממקום מאוד בוטח בחומרים עצמם שצריכים מעט מאוד "לבוש". הקול של יסמין בוהק ודומיננטי מספיק וכדי להבליט אותו בחר לימון להשתמש בנגנים ובכלים שתומכים בדיוק בכך. אחד מרגעי השיא (הרבים) באלבום הוא כשיסמין שרה בליווי פסנתר בלבד את "בתו של חואן סימון", ביצוע שמשאיר אותה ואת המאזין חסרי אוויר.

שנית, לימון מצליח ברגישותו הרבה להוציא מיסמין גווים חדשים בקול, עד כמה שהדבר יישמע מפתיע. אחרי הרבה שעות האזנה ליסמין, הן בהקלטות והן על הבמה, חשבתי שכבר פגשתי את כל המנעד הגדול גם כך שיש לה להציע. העבודה עם לימון מביאה, שוב, יסמין חדשה, שהיא גולת הכותרת לטעמי של כל האלבום: יסמין לוי המגישה, מספרת הסיפור. הכנות והורסטיליות הקולית של לוי מצליחים לקחת כל שיר למקום פיזי אחר ולהגיש אותה ב"מידת העשייה" הראויה וההולמת. ההפתעה באה דווקא מהמקומות השקטים, המופנמים, שמושרים כמעט בלחש לעיתים.

כמו ב-Mano Suave, בו שיתפה לוי פעולה עם נטאשה אטלס, גם באלבום החדש דואט עם זמרת נפלאה לא פחות - אלני ויטאלי היווניה. גם כאן חותמת את האלבום תפילה בעברית, "יגדל", בה חוברים ליסמין בקולות אחיה יובל לוי, יהודה לוי ובן זוגה ישי אמיר. ואלו לא בני המשפחה היחידים ששרים איתה באלבום. בארכיוני הסרטיה של קול ישראל אותרו הקלטות בהן שר אביה של יסמין, יצחק לוי ז"ל, שהיה ממשמריה החשובים של תרבות הלדינו ואיש רדיו בעצמו. לוי הלך לעולמו כשיסמין היתה רק בת שנה ואולם עבודת האולפנים מצליחה "להפגיש" בין השניים לדואט המצמרר Una Pastora. לקינוח מגישים יסמין ולימון את העיבוד שלהם ל"הללויה" של לאונרד כהן שדווקא המילים המתורגמות לספרדית והשבירה של המבנה והמקצב המקוריים מביאים את הקלסיקה הזו לחיים חדשים.  

Sentir מצליח לגעת ברגש ולהעביר מטען של חוויות וקולות, העיתונאים בחו"ל ממקמים את לוי בשורה אחת עם גדולות המבצעות בכל הזמנים, פיאף, רודריגז וסוסה. האלבום החדש הוא עוד הוכחה, למי שזקוק לכזו, שיסמין ראויה לכך.  

 

תגובות

 • באמת אחת הגדולות !! ראיתי אותה בהופעה לפני שנה והוקסמתי בטירוף

  בני, 01-10-2009 20:15

 • זמרת מופלאה. מרגשת. אחלה כתבה

  ענבל, 02-10-2009 11:38

 • יסמין נהדרת, עושה לי חשק לחזור לשורשים הלאדיניים שלי.. והכתבה מצויינת

  תמי, 02-10-2009 12:33

 • יופי של כתבה, זמרת עם קול לא מהעולם הזה.

  פרלה, 04-10-2009 02:00

 • Saw her on Thursday last thursday

  In amsterdam. She's great, no question about it.

  Oren, 04-10-2009 22:38