מגזין

ילדותיות סוריאליסטית

לקראת הופעתם היחידה בארץ של Múm, מסע בנבכי הקליפים המרהיבים של הלהקה

מאת אורלי יעקובי. 30-09-2009

תגיות: קליפים, Múm

ילדותיות סוריאליסטיתמתוך המייספייס של Múm

בדיוק כמו המוזיקה שלהם, גם הקליפים של Múm נעים בין ילדותיות קסומה לסוריאליזם מסתורי. לכבוד הגעתם להופעה בארץ ביום שישי הקרוב, יצאתי למסע בעקבות הקליפים של ההרכב ובעקבות האמנים שעבדו עליהם; מעבודתם של אמני אנימציה יפניים ועד אמנית וידאו איסלנדית, כל קליפ של Múm הוא יצירה ייחודית שהובילה אותי לעבודות מעניינות על האמנים שיצרו אותם. הנה כמה מן העבודות הנבחרות;

 

Will the summer make good for all our sins מתוך אלבומם השלישי Summer make good הקליפ האהוב עלי ביותר. קליפ בשחור-לבן, מבעית ומסתורי כאחד, שנעשה בשילוב של טכניקות תלת מימד וצילום לייב. הקליפ בוים על ידי האנימטור הבריטי מארק קרייסט, שעומד מאחורי עבודה מומלצת נוספת - Jojo in the Stars סרט אנימציה קצר ואפל אודות יצור זעיר המצוי במרדף אחר אשת חלומותיו.

  Rhubarbidoo מתוך אלבומם Go go smear the poison ivyבשלוש מילים - הטלטאביז על אסיד. ההפך המושלם של הקליפ הקודם. Rhubarbidoo היא יצירה צבעונית ותמימה על יצורי יער ארוכי ראש. בוים על ידי סטודיו האנימציה היפני Overture המורכב מצמד הבמאים Jason Malcolm Brown ו- Aya Yamasaki Brown. לצמד עבודות נוספות בסגנון היער הקסום שמציג הקליפ הזה, שניתן למצוא באתר הבית שלהם.

 

Green Grass Of Tunnel מתוך Finally we are nooneאחד הקטעים הכי מוכרים של ההרכב, ובהתאמה, אחד הקליפים הנצפים ביותר של Múm.הקליפ הושפע מהאזור בו Múm גרו והקליטו את אלבומם השני ומציג את האזור מנקודת המבט של שחף שמתעופף מעל העמק והמגדלור בו הם התגוררו. הקליפ בוים על ידי צמד האמנים הבריטיים רות גארמן וג'ו גרהרדט, הפועלים תחת השם Semiconductor. העבודות של הצמד מתמקדמות באנימציה דיגיטלית המטילה ספק בחוקי הטבע ומציגה אותו בתנועה ובכאוס. לעבודות נוספות של הצמד.

 

Moon Pulls מתוך Go Go Smear The Poison Ivyקליפ אנימציה אקספרמנטלי בבימויה של המאיירת הגרמניה כריסטינה גרנשואו.

 

We Have A Map Of The Piano מתוך אלבומם השני Finally we are nooneקליפ שחור לבן נסיוני המשלב קטעי וידאו ואנימציה, שבוים על ידי חברי הסטודיו האמריקאי Lovelibeam Production. חברי הסטודיו עומדים מאחורי קליפ נוסף של Múm והרבה יותר אבסטרקטי לקטע Nightly Cares.

 

They Made Frogs Smoke Til They Exploded מתוך Go go smear the poison ivyהקליפ בוים על ידי Ingibjörg Birgisdóttir (אין מספיק הברות בעברית כדי להצליח לתרגם את השם הזה נכון), אמנית וידאו איסלנית שגם עיצבה את עטיפת האלבום הרביעי של הלהקה, בו מופיע השיר. עבודות נוספות בסגנון הקליפ והעטיפה אפשר למצוא בפליקר המרהיב שלה.

 

Múm יופיעו ביום שישי ה-2.10 בבארבי תל אביב. לראיון של ניר גורלי עם Múm.

     

תגובות

  • אחלה כתבה

    jojo, 30-09-2009 08:20

  • הקליפים שלהם מקסימים

    תודה על כתבה נהדרת

    ענת, 30-09-2009 13:52