מגזין

שיחות עם אלוהים

שלוש שנים חלפו מאז האלבום האחרון של מתיסיהו, וישתבח שמו, לפני חודש שוגרה פצצת התאורה הרביעית של הפרפורמר הברוקלינאי עם צאת אלבומו החדש Light. מאור בוכניק עושה חשבון נפש

מאת מאור בוכניק. 27-09-2009

תגיות: Matisyahu

שיחות עם אלוהיםצילום: Beau Grealy

עשרה קבין של כשרון ירדו לעולם, לפחות אחד לקח מת'יו פול מילר, ובשבילכם מתיסיהו - אם נתרשם מהאלבומים האחרונים שלו ומהדירוג שלהם במגזין האמריקאי בילבורד. כשלוש שנים חלפו מאז האלבום האחרון של הראפר החסידי, וישתבח שמו, לפני חודש שוגרה פצצת התאורה הרביעית של הפרפורמר הברוקלינאי, עם צאת אלבומו החדש -  Light.

במסגרת סיבוב ההופעות לרגל השקת הדיסק, נחת מתיסיהו בישראל לקראת הופעתו ב- 7 באוקטובר בבריכת הסולטן בירושלים. פקידי המסוף בנתב"ג כבר דפקו כמה חותמות בפספורט שלו, כשהזמר הגיע לארץ ב- 2006 להופעת חימום לסטינג, ובפעם נוספת כשהופיע בבארבי והדביק את הקהל לתקרה.

למעלה משנתיים עמל מתיסיהו על התקליט החדש, במהלכן שקד על כתביו של הרבי נחמן מברסלב וינק ממעיין ההשראה, בשל כך תאריך היציאה שלו נדחה שלוש פעמים עד שראה אור ויצא לבסוף בשלהי הקיץ הנוכחי. נו, הרי הרבי אמר שהחיפזון מן השטן.

הלבטים של היהודי הנודד והעיכוב בשחרור האלבום לא היו הספקות היחידים בחייו.

מתיסיהו התחבט בעוד שאלות ברומו של עולם בשנה האחרונה, ובכלי התקשורת הדתיים ברחבי העולם פורסם לפני כשנתיים שהזמר שינה את גישתו לדת, זנח את חסידות חב"ד והצטרף לחסידות קרלין, לאחר שנצפה מתפלל בבית הכנסת שלהם. עכשיו לך תוכיח שאין לך אחות.

 "אני איני דבר אחד - לפעמים אני כמה, ולפעמים אף אחד מהם", מבהיר מתיסיהו בראיון שהעניק לאחרונה. "אני לא מבין מדוע אנחנו כה מהירים בלהגדיר דבר זה או אחר - שמח או עצוב, גבוה או נמוך, טוב או רע, כך או אחרת. המציאות היא מעורבבת ולרוב אינה ניתנת להגדרה מובהקת יחידה". גם את הז'אנרים שבאלבום הקפיד מתיסיהו לערבב טוב טוב.

ככה גם נשמע האלבום שלו. שעטנז בין סול-פולק, לייד-באק פופ-רוק, לבין קטעי חזנות ופסוקי תהילים שמבוצעים בעברית עם מבטא אמריקאי כבד, אבל מבצבצים וזוהרים מבעד לשפה האנגלית הגלותית.

השפה הזרה עושה לו חיים קלים. ברצועה השנייה באלבום, We Will Walk, מתיסיהו מתחיל קראשנדו של נחשול רגשי שעולה מהבטן, תופס תאוצה לאורך השיר ומתנפץ על שובר הגלים של הפזמון: We will walk until my" blood runs out". אותו הסיפור חוזר בשאר האלבום; אין "את" או "אתה", יש רק YOU. הכי קל באנגלית, מספיק להגיד YOU וסוגרים עניין, בלי אף מילה על אישה, או בורא עולם.

מתיסיהו, בן 30, חזר בתשובה לפני כשמונה שנים, נשוי ואב לשניים. כשהאבא יוצא לעבודה, המשפחה עולה יחד איתו על השאטל ויוצאת לסיבובי ההופעות שלו - מה שאומר: הרבה כוכבים בנוסע המתמיד - כי מתיסיהו חוצה יבשות בערך כל יומיים בסיבוב הנוכחי. המשפחה קיבלה בהבנה את אורח החיים האינטנסיבי אחרי ההכרה העולמית לה זכה עם צאת אלבומו השני Youth, שהטיס אותו לצמרת אומני הרגאיי העכשוויים. הפעם, הסגנון הג'אמייקני נזנח קצת, והביטבוקס האנושי בחר בסטייל פחות קופצני, אבל יותר עמוק, מורכב וכבד, כדבריו.

בקטע So Hi So Lo למשל, הנגנים שלו חונקים את הגיטרות, ומתיסיהו עושה רוק לא רע בכלל. אגב, שם הקטע והטקסט שלו כנראה מתכתבים עם ההסבר שהעניק מתיסיהו בראיון בנוגע לחלק מתורתו של רבי נחמן ועוסק בחוסר השפיות; כדי להגיע לגבהים על אדם לעבור תהליכים הקשורים גם למקומות הנמוכים.

ברצועה I Will Be Light, האברך הולך על בלדת רוק פשוטה, עם שאלה תמימה:"Who do you love besides you"

אחד מרגעי ההתעלות באלבום מגיע ב- Silence, בנאמבר האחרון. בביצוע שקט ואינטימי שמחריש אוזניים, מתיסיהו לוחש את המילים שצורחות מעצמן - "יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך, אדוני צורי וגואלי" - מבעד לדממה ששומעים בה רק את השפתיים של מתיסיהו מתנגשות אחת בשנייה.

אורסון ווילס אמר פעם שאנחנו נולדים לבד, חיים לבד ומתים לבד. אבל רק דרך אהבה וחברים אפשר ליצור לרגעים בודדים את האשלייה שאנחנו לא לבד. האלבום נחתם במילים: "Your silence kills me, So I pray don't you abandon me". תפילה של אדם בודד שרק אלוהים יודע עם מי הוא מדבר.

xml:namespace prefix = o />xml:namespace prefix = o />

תגובות

 • אחד הנאמברים החזקים שלך, מר בוכניק

  לא במקרה מידותיו תפורות בול לערב יום כיפור

  בת אדם, 27-09-2009 18:40

 • יופי של כתבה יא בוכניק.. הולך לשמוע..

  ברבלט, 28-09-2009 16:23

 • לינקים

  http://hotfile.com/dl/11158923/3370e30/2222syahu77.rar.html http://rapidshare.com/files/269583162/Matisyahu-Light-2009-TosK.rar

  באן קי מון, 28-09-2009 21:56

 • כרטיסים מוזלים און ליין

  כאן: http://misterticket.co.il/

  מיסטר, 29-09-2009 09:28