מגזין

שירו איתו שירים שאתם לא מכירים

לכבוד ההופעה הקרובה של להקת múm בתל אביב, תפס ניר גורלי את מייסד ההרכב גונאר און-טיינס לשיחה על העבר, העתיד, ועל יצירת מוזיקה במגדלורים

מאת ניר גורלי. 25-09-2009

תגיות: ראיון, Múm

שירו איתו שירים שאתם לא מכירים

אחת התופעות המוזיקליות המרתקות ביותר מהעשור האחרון, היא החשיפה הגוברת ללהקות סקנדינביות שהצליחו לפרוץ גבולות ולהצליח בעולם. אחת המדינות הדומיננטיות בסצנה הנורדית היא דווקא המדינה הקטנטנה איסלנד, שהצמיחה שמות גדולים כמו ביורק, "סיגר רוס" ו"מום" (נכתב כ-múm ומבוטא כ-moom). ביום שישי ה2/10 נזכה לצפות באחרונים מופיעים לראשונה בישראל בבארבי תל אביב.

múm הוקמה ב-1997 על ידי גונאר און-טיינס ואורבר סמארסון. אלבומם הראשון Yesterday was dramatic, today is ok שהיה אלקטרוני ואינסטרומנטלי ברובו, יצא בשנת 2000 וזכה לשבחים בכל העולם. אלבומם השני Finally we are no one כבר הפך אותם לאייקונים בתחומם, בעיקר בזכות קולה הילדותי והחולמני של הסולנית קריסטין ואלטיסדוטיר. לאחר האלבום השלישי עזבו קריסטין ואחותה התאומה גיו (Gyða) את הלהקה.

גונאר ואורבר לא קפאו על השמרים וב-2006 חזרו בהרכב חדש ועם סאונד מעט שונה. באוגוסט האחרון יצא אלבומם החמישי Sing along to songs you don't know ויחד איתו הם יצאו לטור עם לא פחות (ולפעמים אף יותר) משבעה נגנים. " זה נהדר, זה כמו משפחה אחת גדולה בדרכים" אומר גונאר על ההרכב החדש והעמוס, "הבעיה היחידה היא שבקצב הגדילה של ההרכב, עוד עשר שנים אולי נהיה כבר 17 אנשים בלהקה".

כשהאחיות ולטיסדוטיר עזבו את הלהקה, זו הייתה החלטה קשה להמשיך? 

"בכלל לא, הן עזבו מסיבותיהן האישיות ובצורה ידידותית, הן לא טרקו את הדלת אחריהן. הן רצו לעשות דברים אחרים בעוד אנחנו מאוד רצינו להמשיך לעשות את זה. לא היה לנו ספק שנמשיך. צריך לקבל את השינוי וללכת איתו, אי אפשר ללכת נגד זה. כשהדברים משתנים צריך לדעת להמשיך משם, לעשות את הטוב ביותר שלך ולהוציא את הטוב ביותר. בהתחלה היינו מעט מבולבלים אבל באופן טבעי פשוט המשכנו, בתקווה שלא נפסיק לעולם."

כך זה נשמע אז:

 

איך עובד תהליך העבודה בלהקה?  אתם כותבים ומקליטים כלהקה או שזה בעיקר אתה ואורבר?

"אנחנו מקליטים כלהקה. בדרך כלל אני ואורבר ביחד כותבים את השירים ואז אנחנו מקליטים עם הלהקה. אנחנו כותבים את השירים בקווים כלליים ואז עובדים עם שאר חברי הלהקה. נותנים להם חופש יצירתי מוחלט, כל אחד מנסה מה שהוא רוצה. אנחנו נותנים למוזיקה להיות בשליטה, לאן שהמוזיקה רוצה ללכת אנו עוקבים אחריה. המטרה שלנו היא להוציא את המקסימום שניתן מהמוזיקאים."

כשהקמת את מום זה היה החזון שלך לנגן מוזיקה אקספירמנטלית?

"לא בדיוק, זה בא מתוך סקרנות למוזיקה ולסאונד. להיות פתוח ללכת למקום אחר, אף פעם לא רצינו להכניס את עצמנו לקטגוריה כלהקה אלקטרונית שמנגנת מוזיקה מסוימת. יש הנאה במציאת דברים במוזיקה ואנחנו כל הזמן מחפשים. אנו ניגשים למוזיקה שלנו כיום באותה גישה כמו שנגשנו אליה כשהתחלנו. אנחנו משחקים איתה ומנסים לייצר משהו שאנחנו אוהבים, משהו חדש."

אתם ידועים בכך שאתם מקליטים במקומות מעניינים ומשתמשים בכלים מגוונים באלבומים שלכם. אתה יכול לספר לי מה סוד העבודה שלכם ביצירת מוזיקה?

"מאוד חשוב לנו להקליט במקומות שונים. אנחנו קצת הדוניסטים כשאנו עובדים, תמיד מחפשים מקומות טובים ויפים לנגנן בהם. אנחנו נהנים ואוכלים אוכל טוב. זו לא תקופה לחוצה, אנחנו די נרגעים ונהנים וההנאה נכנסת לתוך המוזיקה. אנחנו מאוד אוהבים לעבוד במקומות שונים וזה מאוד עוזר לתת פרספקטיבה חדשה על מה שאנחנו עושים. רואים דברים באופן שונה במקומות שונים."

מה המקום הכי ביזארי בו הקלטתם?

"עבדנו פעם על מגדלור נטוש מאוד מרוחק. זה כנראה המקום הכי מוזר שהיינו בו כי לא היה בו חשמל ובטח לא רדיו או טלוויזיה. אתה מרגיש שם מאוד לבד כאילו אתה האדם האחרון שנשאר או משהו כזה."

ואיפה המקום הכי מוזר בו הופעתם?

"פעם יצאנו לטור והייתה לנו הופעה בעיירה קטנה בשוויץ. עלינו להרים למקום מאד גבוה והיה שם פסטיבל בסגנון ימי הביניים. אנשים לבשו שריונים של אבירים וממש חזרו בזמן."

המוזיקה שלכם היא לא באמת מימי הביניים.

"לא ממש מה שהפתיע אותי ממש. אבל הייתה הופעה טובה. אחריה אנשים המשיכו לסייף ולעשות דברים של ימי הביניים."

בישראל, כמו במקומות רבים בעולם, אתם נחשבים כלהקה אלטרנטיבית, מה הסטטוס שלכם בבית באיסלנד?

"גם שם אנו נחשבים אלטרנטיביים. אנחנו לא מאוד פופולארים באיסלנד. יש פה אנשים שאוהבים את המוזיקה שלנו אבל לא מנגנים אותנו ברדיו. אנחנו גם לא מופיעים הרבה באיסלנד. כרגע גם חלק מחברי ההרכב לא גרים באיסלנד אז קל לנו יותר לנגן במקומות אחרים. אנחנו בדרך כלל מנגנים באיסלנד פעם בשנה וזה תמיד מאוד נחמד. זה מקום קטן, היינו יכולים לעשות סיבוב הופעות אבל אז היו מגיעים מעט מאוד אנשים לכל הופעה."

בטור הנוכחי אתם עדיין מנגנים שירים מהאלבומים הראשונים?

"כן אנחנו מנגנים כל מה שבא לנו. אולי זה קצת מוזר בהתחלה אבל אז זה מתחיל לתפוס הגיון."

אז יש סיכוי לקבל גרסה חיה ל- Awake on a train?

"אולי, האמת שלא ניגנו את זה הרבה זמן, אבל מי יודע?"

טוב, יש עוד שבוע עד להופעה בישראל.

"אתה צודק, אולי נתאמן וננגנן בשבילך!"

כך זה נשמע היום:

 ביום שלישי ה-29/09 בשעה 22:00 אערוך ספיישל בן שעתיים לכבוד הלהקה 

múm יופיעו ביום שישי ה-2/10 בשעה 23:00 בבארבי תל אביב

תגובות

 • mumm...yummm

  התחושה שלי אומרת שההופעה תהיה שמחה ואני לא מרוצה מזה. וקירה וגיו חסרות נורא. אני זוכרת שאספסוניק עשה לפני שנה וחצי בערך ספיישל מום ולמחרת מישהו בא לספריה וביקש לשמוע מאם כי הוא שמע ברדיו וזה נורא נורא ריגש אותי. בינתיים אני מטיילת פה: http://www.flickr.com/photos/mum_theband/ בתקווה שזה יהיה כמו הפוטו-בלוג של אפטרקלנג. עד יום שלישי - כיפור שמח! ו... אפשר לבקש את התוכנית בon demand? takk

  talik, 27-09-2009 05:45

 • ספיישל MUM באספסוניק

  http://pod.icast.co.il/106fm_special_mum_210807.mp3

  פיה טובה, 27-09-2009 08:41

 • here

  http://misterticket.co.il/

  tickets online, 29-09-2009 09:33