מגזין

טוב להיות עצוב

דויד פרץ חצב במו ידיו את הסצנה המוזיקלית של בירת הנגב, חשף יוצרים מדהימים וליווה אחרים. סער גמזו על אחד מסנדקי המוזיקה המקומית

מאת סער גמזו. 07-09-2009

תגיות: דויד פרץ

טוב להיות עצוב

 "ואחרי שהלכת נשארתי לבד ואחרי שחזרת נשארתי לבד"

את דויד פרץ הכרתי כמנהיג להקת בלובנד. השירים באלבום שלהם ארוכים. עצובים. ערומים לגמרי מכל אצטלה הפקתית יקרה או פוזה מיותרת. האלבום הוא רקוויאם סוחט דמעות ומטלטל לאהבה שדעכה. יש בו אווירה בלוזית לא רק במובן המוזיקלי אלא גם כהלך רוח. והקסם? בפשטות. בלי קלישאות, בלי מילים מפוצצות. רק לב שותת דם שבפולסים ארוכים ומייסרים מכריח את הכל לצאת החוצה בשיר. הטקסטים ישירים ונדמה כאילו מספרים סיפור שכבר הכרנו בגוף ראשון. המוזיקה כמו נתפרה בידי חייט אמן למילים ושואבת מהרגע הראשון לתוך הסיפור, צובעת את הכחול באפור וההיפך. להיות עצוב זה לא דבר רע אם זה מה שהעצב גורם לך לעשות.

 

 "יש לי כח לתת גם כשאין לי למי ואהבה שאוהבת לפעמים גם אותי"

 

אלבום הסולו של פרץ, "הייקו בלוז", מציג שוב יוצר בשל, מדויק ורגיש להפליא לכל אחד מהפרטים הקטנים ביותר. המילים החכמות הללו לא מורידות מענוותו העצומה. היכולת להכיל ולקבל את כל טווח ההשפעות העצום יחד עם התהליכים הפנימיים שלו מייצרים אלבום שמסביר בדיוק מה היא מוזיקה ישראלית ומה הקסם שלה.

בין לבין וגם אחרי הוא חצב במו ידיו את הסצנה המוזיקלית של בירת הנגב, חשף יוצרים מדהימים, ליווה אחרים ומדהימים לא פחות והפך להיות בעיניי אחד מסנדקיי המוזיקה המקומית. דויד פרץ יודע לקחת את כל המרחק הגיאוגרפי והרגשי שנמצא בין יפן והמיסיסיפי, להעביר אותו דרך הפילטר הייחודי והמרגש שלו, ליצוק לתוכו את הנופים והאירועים שלו ולהגיש את הכל כמנה מגובשת להפליא למאזין. הכתיבה שלו מחייה מחדש את העברית ומזרימה בעורקיה נוזל חיים שהולך ונעלם בימינו. פשוט ומרגש ונקי ואמיתי כמו שכבר שכחנו שאפשר. שוב ושוב ושוב. בכל פעם מחדש.

דויד פרץ הופיע במופע סולו אלקטרו-אקוסטי ב"מרגוזה", 31/8

הכתבה פורסמה בספיישל מוזיקה בעיתון "העיר", תל אביב, במסגרת שדרני קול הקמפוס כותבים.

תגובות

  • לא רק דויד פרץ הוא אמן מילים

    "המוסיקה כמו נתפרה בידי חייט אמן למילים ושואבת מהרגע הראשון לתוך הסיפור, צובעת את הכחול באפור וההיפך". גמזו, בלי טיפה של ציניות - טקסט מדהים על אמן גדול.

    שיינברגר, 09-09-2009 05:25