מגזין

Fact by Fact

רן אייזנשטט תיעד את סיפורו של יורם אליקים, איש בעל חזון שהאמין כי ניתן לשנות את פני מוזיקת השוליים בארץ. גיא כהן מבקר בתקופה תמימה ויפה יותר

מאת גיא כהן. 04-09-2009

תגיות: Fact, רן אייזנשטט, יורם אליקים

Fact by Fact

"אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי, והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי..."

תמיד גרסתי שהמשפט הזה לא נכון, אנשים נוהגים להתרפק על נוסטלגיה - איך פעם הייתה תרבות, מוזיקה, ירקות, אנשים וכדומה. הרבה יותר טובים ממה שיש כיום. אני מכיר אנשים מאוד אינטליגנטים שמסוגלים להאזין רק למוזיקה משנות השישים, שבעים "כי אז עשו מוזיקה איכותית" אך אם תשמיע להם משהו אוונגרדי עכשווי הם לא יתנו לו כלל הזדמנות. אני אומנם מכיר ב"אבות המזון" המוזיקאליים אך מנסה לשמור על ראש פתוח בנוגע למוזיקה עכשווית בעיקר מחוץ לזרם הפופולארי.

היום בעידן האינטרנט שכל ילד יכול להקליט את עצמו בבית, לפתוח עמוד יוצר במייספייס ולפרסם את עצמו, חשיבותם של חברות התקליטים הגדולות פוחתת. פעם, לא לפני כל כך הרבה שנים, זה היה קצת יותר קשה. כדי להגיע לתודעה של הקהל הרחב היית צריך גב של חברת תקליטים, אומנים רבים לא מצאו את עצמם מתאימים למסגרות של אותם חברות תקליטים מעטות ששלטו בשוק והתמוגגו להן.

רוב האנשים לא היו מודעים כלל לאותם תהליכים שעוברים על היוצרים ולא עשו דבר. יורם אליקים בעל חנות תקליטים "באלנס" בירושלים, החליט לעשות מעשה ולפתוח לייבל משלו בשם "fact". החברה הייתה חלוצה בתחום משום שהיא הוציאה כותרים בקצב מסחרר, החתימה אמני שוליים ולא התערבה להם בצד האומנותי. החברה כללה אדם אחד שניהל הרבה אמנים והפך את החברה למקום עלייה לרגל לאמנים אלטרנטיביים, דבר שלא בא בקלות שלוקחים בחשבון שהיא ממוקמת בפריפריה תרבותית - ירושלים. הלייבל נתן זריקת מרץ למוזיקה המקומית וחשף לקהל אמנים, שלימים נהפכו לבעלי שם. רק תעיפו מבט בקטלוג שלהם ותבינו כמה עשייה רבה הייתה שם.

לאחרונה צפייתי בסרט "fact by fact" שביים רן אייזנשטט על הלייבל פאקט. הסרט מגולל את סיפורה של החברה מיום הקמתה ועד סופה (1999-2003) והוא כולל בעיקר ראיונות עם אנשים שהיו שותפים ליצירה עם יורם אליקים. בין אם זה מצד התקשרות - נדב רביד, קוואמי, עדי גולד ובין עם זה מצד היוצרים - שאנן סטריט, הדרה לוין ארדי, די.גי קארס ,הפוריטנים הצעירים, סבסוניק, סגול 59 ועוד. הסרט כולל קטעי ארכיון ממועדונים מיתולוגיים - דינמו דבש , ג'ה פאן, ומאיר בזרקור על התרומה שהייתה לפקאט למוזיקה הישראלית ועל חשיבתה של תרבות מחוץ לתל אביב. הסרט נותן מבט לתקופה יותר תמימה, יותר יפה.

אז אולי באמת היה כאן פעם שמח...

.     

תגובות

 • tjאחלה סרט--תודה

  רעות, 05-09-2009 12:39

 • דרוש : עורך + מגיה לאתר של 106

  אתה מצטט שיר של יונתן גפן : "אומרים שיהיה שמח לפני שנולדתי" ??? אני מבין שיש לך עוד עיסוקים חוץ מלעבור על הטקסט לפני שאתה מעלה אותו, אבל דחיל רבאק!

  דקסטר בוכניק, 05-09-2009 14:31

 • מר דקסטר, אתה עושה לי צרות.

  קיבלתי תגובה אישית, בתגובה לטוקבק שרשמת, והייתי צריך להכחיש כל קשר שלי אלייך. אתה מוזמן לחתום בשמך על הרעיונות שלך, חבוב. אגב, את השם האמיתי שלך אני שומר לעצמי.

  מאור בוכניק, 05-09-2009 16:50

 • ובאותו עניין, חבוב - מאייתים "מגיהה" עם דאבל ה

  חיעוניחהע, 05-09-2009 16:56

 • הכתבות פה עולות בלי עריכה כבר הרבה זמן

  פדיחות, 06-09-2009 11:42

 • לא מדובר פה ברעיון

  מדובר ברצף מחדלים מתמשך ומביך, ויש ציפייה מסוימת שתחנה באיכות כזאת תצליח להמנע מטעויות כאלו. ו חיעוניחהע - "מַגִּיהַּ " כותבים עם ה' אחת. בדקתי את זה במילון. תנסו את זה לפעמים - ממש מגניב. מאור - תודה.

  אח שלו, 06-09-2009 16:57

 • גיייכאו

  סחטיקה על הלינק, על הסרט ועל הכתבה

  אודיני, 06-09-2009 18:19